Hlavní navigace

ÚOOÚ funguje! Tedy tak trochu.

28. 11. 2007 23:19 (aktualizováno) Lukáš Nevosád

Tak jako každému, i mně občas přistane ve schránce nějaký ten SPAM původem z Česka. Přiznám se, že jsem k němu relativně tolerantní, což je částečně způsobeno mým nesouhlasem se způsobem implementace OPT-IN v české legislativě a částečně pochopením pro to, že ne každý ten zákon zná. Ale všechno má své meze.

Pochybné newslettery vždy pečlivě odhlašuji, u prvozpráv slušně informuji odesílatele, že tohle není správné a jaká sankce mu hrozí. Musím říct, že tato strategie celkem funguje, opakovaných spamů se objevuje minimálně. Z těch několika málo opakovaných jsem asi dva nebo tři nejagresivnější – všechny notoricky známé – i sám nahlásil. Bohužel bez jakéhokoliv výsledku – ale to asi znáte.

Velmi podobný a benevolentní přístup ke spamerům má i moje přítelkyně. Není tomu ani pár týdnů, co poprvé jednoho neodbytného spamera nahlásila na ÚOOÚ. V žádném případě si ani jeden z nás nedělal iluze, že by to snad mohlo mít nějaký efekt.

Ale ouha. Před pár dny začal přítelkyni psát a později i volat onen spammer. Velice se omlouval, vysvětloval, sliboval, prosil. A pochopitelně, výměnou za drobný dárek, nakonec uspěl a přítelkyně souhlasila s tím, že oznámení nechá plavat.

Pro přítelkyni rozhodně happy end, pro spammera zdá se taky. Jediné, co mi vrtá hlavou, je, jak asi ten spammer přišel na to, že to byla ona. Kdo vlastně kontroluje, jak s osobními údaji zachází sám velký Úřad pro ochranu osobních údajů?

Sdílet

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).