Rychlost internetu stále roste 2 Mb jsou dávno překonány, 4 Mb je dnes standard domácnosti a příští rok přijde 8 Mb. Kdy konečně přijdou na trh (a do módy) tencí klienti?
Osobně jsem se naučil psát články v Google Dokumenty. Je to pro mne jednoduchý a pohodlný editor – potřebuji zvýraznění textů, hypertextové odkazy, podnadpisy. Oproti OpenOffice.org se mi líbí zkratka Ctrl+K pro přidání hypertextového odkazu. Myslím, že většina běžných textů a tabulek lze dělat pomocí online editorů. Jistě jsou výjimky, které nás nutí čas od času sáhnout k instalovanému programu, ale běžně to většina z nás nevyužije.
Co spustíte hned po zapnutí počítače? Internetový prohlížeč? A kolik vlastně použijete běžně programů? Kolik z nich by nemohlo běžet online? Možná již víte kam mířím. Nehodil by se na trhu (levný) tenký klient. S mikro linuxovým jádrem, které by umělo téměř jen ovládat Firefox, který by byl jediným běžně pouštěným programem. Spoustu práce by odvedli doplňky. Stačil by poměrně malý disk, relativně pomalý procesor, relativně málo RAM (zvážíme li optimalizaci OS pro jeden program) a snad jen WiFi anténka. Bohatě by stačil 7¨ či 8¨ display.
Výhody se zdají být zřejmé. Malá hmotnost, cena, mobilita a přitom použitelnost pro práci online. Asi ne jako jediný počítač, ale do školy na přednášku, jednání, nebo na cestu tramvají či vlakem ideální. Prvním krokem může být Eee. Ale to stále je příliš polyfunkční a příliš drahé.
Svou roli mohou plnit smartphone. Ale ty jsou malé a ne příliš pohodlné. Vše nasvědčuje tomu, že by se nějaký tenký klient za 3–4 tisíce hodil. Přijde? Věřme že ano.
No, ja v podstate pracuji jen jako "tenky klient"... Tak dlouho jsem prenasel data mezi praci, domovem a notebookem, az jsem zakoupil zvlastni dedikovany server a na nem delam prakticky vsechnu praci. At uz prez SSH, nebo v grafice prez NX. Denni zalohy, dostupnost odkudkoliv, kdykoliv, cokoliv, nahera... s sebou nosim jen fashku s autorizacnim klicem :)
Samozrejme, webove aplikace jsou trosku o necem jinem. Ty mi take nejak neprirostly k srdci. Chvilku jsem pouzival GMail, ale to je tak asi vse. Jinak se zustalo pouze o Javscriptu, take bych byl ohledne "tenkych klientu" skepticky :)
Uvažuji v prostatě stejným směrem jako 6. Jde mi o dostupnost dat (všechny e-maily, všechny dokumenty) odkudkoli (tedy z práce, od rodičů, z inet kavárny, ze smartphonu atd. atd. - VŠUDE STEJNÁ DATA!) a opravdu to směřuje k vlastnímu serveru.
Zatím jsem to nerealizoval - zatím mám jen file server, který budu podle potřeby upgradovat. Pravdou je to, že "Síti" bych svá data (přestože nic extra tajného) určitě nesvěřil (potenciální problémy s možným zneužitím, nejisté záruky ohledně zálohování atd.).
Tenký klient není všespasitelný, to je jasné, je to jedna z cest jaxe v tomhle připadku dostat ke svým datům. Z toho vyplývá, že své místo pod sluncem určitě má a bude mít.
4 Mbps je sice standard, ale asi spíše v pohádkách nebo pro horních 10 tisíc (no dobře, tak 100). Je spousta oblastí, kde lidé jsou rádi i za 1 či 2 Mbps. Pokud bydlíte v menším městě nabo na vesnici a jste "daleko" od tel. ústředny máte smůlu (ono to nemusí být ani malé město, i ve velkých se stává, že WiFi stíní barák, na ústřednu daleko a UPC končí blok vedle, bo dál už se mu kopat nechce). Navíc jak už tu někdo zmínil, za cenu toho trminálu se dá sehnat Asus EEE, který jede bez netu "skoro" jako normální PC.
Autor se zajímá především o sociální důsledky a aspekty užívání Internetu, filosofii (etika a kosmologie), teologii, vzdělávání, fyziku a umění. V současné době publikuje na Lupě, DSL.cz, Root, Digiareně i jinde. Vystudoval fyziku a teologii.
V současné době působí také jako šéfredaktor serveru myslenkove-mapy.cz.
Má také své osobní stránky.
Přečteno 72 588×
Přečteno 39 187×
Přečteno 25 249×
Přečteno 18 109×
Přečteno 16 815×