Uz to vite, mame tady PayPal, dokonce i v ceskych korunach. Dnes mi dorazila prvni stokoruna jako donation na osho.tady.info Tak muzu rict, ze to funguje.
Total Amount: 100.00 CZK
Estimated Fee: –13.40 CZK
Net Amount: 86.60 CZK
Mozna jsem postizeny ucetnictvim, ale zacina mi vrtat v hlave nekolik otazek. Jak to vlastne je se zdanenim a dph? Selsky rozum mi rika, ze dokud penize nemam na svem bankovnim uctu, tak to neni prijem a nemusim ho danit. Avsak zkusenost s ucetnimi a financnim uradem zase mluvi, ze bych to mel danit hned, to znamena i dph. PayPal je vlastne taky takovy ucet. Budou chtit FU vypisy z PayPal, anebo ten prijem akceptuji az penize dorazi z PayPal na regulerni bankovni ucet?
Zitra budu mit zas o cem mluvit s ucetnim. Pokud byste uz nekdo tema PayPal konzultoval, tak by mi pomohlo podlozene info. At zbytecne neotravuji dalsi lidi.
Odkazy:
Já používám moneybookers.com
Peníze jsou tam na virtuálním účtu, ze kterého můžu pořídit "výpis", případný převod na bankovní účet zahrnuje mírný poplatek. Je to průhlednější a účtu podobnější než PayPal, i když ten problém s účetnictvím to tak docela neřeší.
Ať se na mě nikdo nezlobí, ale PayPal je taková divná "služba", vždycky něco nefunguje (nemůže fungovat), jako třeba donedávna zřízení účtu u PayPal a pak zase příjem plateb. Působí na mě amatérsky.
Jindra
[2] no jasne, do ruky nebo na bankovnim uctu. PayPal ale neni bankovni ucet, nebo je? Takze jsem ty penize nedostal, ale zase to odberatel zaplatil. Logicky by to mel danit samotny PayPal, dokud mi to neprevede na bankovni ucet (tak dobre... nebo mi to neda do ruky :) )
[4] Poplatek PP
0.00 CZK-70,000.00 CZK ... 3.4% + 10.00 CZK
No, já tedy taky nejsem zrovna účetní, ale faktem je:
1) PayPal ma britskou bankovní licenci, a protože jsem v unii, stačí se ohlásit u ČNB a mám automaticky i českou bankovní licenci. Navíc pokud jsem před časem porozuměl licenčním podmínkám, PayPal má právo nahlásit pohyby na účtu příslušnému berňáku. Z toho mi vyplývá, že přijaté peníze na PayPal jsou zhlediska daní to samý, jako peníze dorazivší do jakékoliv jiné banky. Na tomto místě by byla zajímavá otázka, zda-li jsou vklady pojištěny (jako v jakékoliv jiné bance) proti krachu banky=PayPalu.
2) Přijaté peníze podléhají dani podle toho zaco jsou a pro koho jsou, jako příjem v jiné bance. Takže pokud je příjemce plátce daně z příjmů a plátce DPH, musím to dán do účta jako jindy.
Jsem živnostník a plátce DPH? Pak bych řekl přijatá platba 100K, tržba 84.03 K (příjem), DPH 19% = 15.97K (daň), 13.4K bankovní poplatek (náklad). Prostě jako v bance. A když to převedu do normální banky, tak převodní poplatky od Paypalu a od banky jsou další náklad.
Ještě bych asi v případě plátce DPH udělal změnu v Donation buttonu, respektive v nastavení účtu - profil, a nastavil bych automaticky přidávat DPH 19% k donation částce, protože pak je to jasný a donátor pošle (zaplatí) rovnou 119 K místo 100K a DPH má rovnou na účtence od PP.
[8] 19 % DPH ze 100 Kč včetně DPH samozřejmě není 19 Kč :-). Pokud byla celková účetovaná částka 100 Kč včetně DPH a sazba DPH byla 19 %, potom:
1) přišlo 100 Kč
2) 19 % DPH ze 100 Kč je 100 - (100 / 1,19) = 15,97 Kč
3) tržba bez DPH je tedy 84,03 Kč
4) z toho se odečte poplatek PP 13,40 Kč
5) zbyde 70,63 Kč
To platí pro případ, že přijemce je plátce DPH, jinak je to jednodušší.
[3] To tvrzení je nepřesné - nezáleží na tom, jestli se jedná o živnostníka nebo firmu, rozhodující je zvolené účetnictví: jednoduché zohledňuje pouze skutečné příjmy a výdaje peněz, v podvojném je rozhodující vystavení/přijetí dokladu bez ohledu na úhradu. I živnostník si může účtovat v podvojném účetnictví, když bude chtít.
Přečteno 83 894×
Přečteno 74 683×
Přečteno 61 192×
Přečteno 50 352×
Přečteno 47 666×