Hlavní navigace

Názor ke článku Prvni platba PayPal - otazky kolem ucetnictvi od Libor Kučera - No, já tedy taky nejsem zrovna účetní, ale...

 • 17. 10. 2006 14:51

  Libor Kučera (neregistrovaný)

  No, já tedy taky nejsem zrovna účetní, ale faktem je:
  1) PayPal ma britskou bankovní licenci, a protože jsem v unii, stačí se ohlásit u ČNB a mám automaticky i českou bankovní licenci. Navíc pokud jsem před časem porozuměl licenčním podmínkám, PayPal má právo nahlásit pohyby na účtu příslušnému berňáku. Z toho mi vyplývá, že přijaté peníze na PayPal jsou zhlediska daní to samý, jako peníze dorazivší do jakékoliv jiné banky. Na tomto místě by byla zajímavá otázka, zda-li jsou vklady pojištěny (jako v jakékoliv jiné bance) proti krachu banky=PayPalu.
  2) Přijaté peníze podléhají dani podle toho zaco jsou a pro koho jsou, jako příjem v jiné bance. Takže pokud je příjemce plátce daně z příjmů a plátce DPH, musím to dán do účta jako jindy.
  Jsem živnostník a plátce DPH? Pak bych řekl přijatá platba 100K, tržba 84.03 K (příjem), DPH 19% = 15.97K (daň), 13.4K bankovní poplatek (náklad). Prostě jako v bance. A když to převedu do normální banky, tak převodní poplatky od Paypalu a od banky jsou další náklad.
  Ještě bych asi v případě plátce DPH udělal změnu v Donation buttonu, respektive v nastavení účtu - profil, a nastavil bych automaticky přidávat DPH 19% k donation částce, protože pak je to jasný a donátor pošle (zaplatí) rovnou 119 K místo 100K a DPH má rovnou na účtence od PP.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).