Hlavní navigace

Jeskyně pod vrchem Babka

25. 6. 2006 10:01 (aktualizováno) Petr Šnajdr

Brdské pohoří, které začíná kousek za Prahou a táhnou víc než 70 km na jihozápad. Souvislý pás lesů působí mnohdy fádně a nezajímavě, ale ukrývá místa které se svou krásou vymykají lesčemu co kolem Prahy můžete najít. Jedním z takových míst je vrch Babka kousek od Řevnic.

Pod Babkou

Jméno Babka nebo odvozeniny z Baba jsou v okolí Prahy dosti frekventované. Babu najdete v Dejvicích, v Modřanech, v Brdech samotných pak najdete Malou a Velkou Babu a také naši Babku.

Tato Babka je dostupná nejlépe z malého parkoviště na cestě z Řevnic do Mníšku pod Brdy. Je umístěno na souřadnicích 49°53'11.58"N,14°15'­28.49"E a v zásadě je v nejvyšším místě Hřebenů. K Babce odtud překvapivě budete scházet z kopce asi 2,5 km. Druhá možná cesta je vyjít z Řevnic. Tato trasa je sice dosti do kopce, ale můžete potkat celou zajímavých míst. jen v Řevnicích kousek od pošty narazíte na tohoto podivného věčného plavce

Řevnice a plavec kamenou sutí

Z řevnic můžete vyrazit po žluté nebo modré turistické značce. Žlutá vás provede podél moklického potoka, keltského hradiště k jezírku kde se vydáte nazpět po modré ku Babce. Očekávejete pořádná stoupání.

Vrchol Babka je skála, kterou bych pokud scházím z Hřebenů v tomto místě nečekal. Údajná jeskyně je ve skutečnosti lom z 19. století, který vytvořil velký převis zakusující se do hloubi skály tak, že za deště jste tu bezpečně chráněni. Určitě se tu může v suchu přespat několik lidí. Opravdovou přirozenou jeskyni tu však nenajdete. Zdejší drábské a skalecké křemence nejsou takovým rozmarům přírody příliš nakloněny.

Jeskyně pod Babkou

Jeskyni nemůžete minout i když mě se něco takové v podstatě podařilo. Na Babce jsem byl v poslední době asi třikrát a poprvé jsme sem zamířili s Magdou a Barbarou. Ač zvolen průvodcem, nechal jsem doma mapu a cestu si pamatoval z hlavy jen přibližně. A tak po více jak 2 km chůze Brdskými hvozdy jsem propadl panice, prohlásil, že jsme se ztratili a vyrazili společně na cestu zpět. jak jsem se později přesvědčil – stáli jsem asi 300– 400 metrů od Babky.

Pokud se vyšplháte na Babku, je tu rozhled do okolí a spousta podivně pokroucených borovic. Ještě před měsícem tu kvetly dokonce hotové plantáže konvalinek. Pozor, nešplhejte na Babku podél jeskyně, ale pěkně ji obejděte po modré značce, která vám naznačí bezpečnou trasu k vrcholu.

A to je již výhled z Babky

Výhled z Babky

Pokud by jste pod Babkou chtěli přenocovat tak v prostorech jeskyně si můžete vyzkoušet obydlí našich pradávných předků. V okolí je několik ohnišť, ale trochu bych se obával požáru. Jeden tu byl prý nedávno likvidován. Pokud nechcete strávit noc v obydlí pračlověka, můžete vyrazit dál.

Jeskyně pod Babkou - obydlí pračlověka

Další zastávkou bude barokní areál Skalka nad Mníškem pod Brdy. Můžete k němu dojít i po značkách (po modré k jezírku a odtamtud dál myslím po žluté), ale obrovsky si zajdete. Přímá cesta je stezkou od Babky na jih, přes lesní průsek lesními, úzkými lesními cestami pořád do kopce. Postupně dojdete na křižovatku větších cest. Tam odbočte do leva (musí to být opět do kopce) a jděte tak dlouho dokud nenarazíte na zelenou turistickou značku, která vás dovede k červené a ta pak již na Skalku.

Podrobnou mapu najdete na serveru Tulák.

Skalka, či přesněji barokní areál Skalka je zvláštní hezké místo nad Mníškem pod Brdy. Stojí tu část komplexu kláštera a kostelík. Areál dal postavit Servác Ignác Engel z Engelsflussu po morové epidemii, která postihla jeho rodinu. Více o Skalce najdete na Wikipedii. Přes léto je zde možné koupit občerstvení a shlédnout některou z výstav.

Po celý rok se ale můžete kochat areálem v kterém nechybí jezírko a křížová cesta.

Barokní areál Skalka

a nebo již zmiňovaný výhled na Mníšek pod Brdy a jeho široké okolí.

Výhled ze Skalky na Mníšek pod Brdy

Mníšek je malé milé městečko do něhož byl zasazen příběh školáka Káji Maříka. Na náměstí jezdívával přes léto cyklobus (nevím jak je to nyní) a jezdí zde také autobusy do Prahy.

Sdílet