Hlavní navigace

Atlas.cz očima insidera

28. 5. 2006 23:51 (aktualizováno) Petr Šnajdr

Uběhly skoro tři týdny a ty pořád nic nepíšeš na blog, vyčítají mi tu a tam přátele po ICQ nebo nad večerním šálkem čaje na který se mi dostává stále méně a méně času. Ano, už to bude brzy měsíc co jsem nastoupil do Atlasu, českého portálu, který poslední dobu stál spíše ve stínu ostatních.

Atlas

„Jdu zhodnocovat investice akcionářů“, směji se když okolí vyzvídá co od toho očekávám a tvářím se víc než tajuplně. Z mizejícím údivem přátel, ale pomalu mizí i můj čas a blog bylo to první místo kde se to projevilo. Není divu, pochopit minulost a současnost velké firmy, udělat si v hlavě představu kudy se budou ubírat další mé kroky spolu s Atlasem, to není žádná sranda.

Terasa s výhledem na Žižkovskou věž

Obrázek: Výhled z jedné z teras na něž je vstup přímo z kanceláří Atlasu. V pozadí Žižkovská televizní věž (za rohem domu na levo je stanice metra Flora).

Důležité je, že mě Atlas v mnoha směrech překvapil. Pracuje tu hodně chytrých lidí jejichž znalosti mě tu a tam mile překvapují a hlavně v mnoha směrech je Atlas jedničkou nebo dvojkou již dnes. I když do není navenek viditelné. Jednou z takových oblastí je třeba softwarový vývoj. Nejsem si jist kam se posunul Seznam od doby kdy jsem v něm pracoval, ale v této oblasti je prakticky jediným portálem, který by se mohl tomu zde snad smměle postavit a nejsem si jist zdali za ty roky dospěl do světa, který mají k dispozici naši programátoři a který mě v posledních měsících také nevyvádí z údivu a to světa .NET.

Jídelna

Obrázek: sem si mohou Atlasáci zajít na něco na zub

I když svého času velký zastánce Open Source a vrhal nevraživé pohledy na Microsoft, v tomto musím smeknout klobouk a uklonit se hluboce až k zemi. A nakonec .NET není jenom o Microsoftu, který ho vytvořil a nechal standardizovat poměrně velké části této technologie. Např. CLI (Common Language Infrastructure) nebo jazyk C# .

I díky tomu existují poměrně slušné Open Source implementace .NETu, které by nám umožnily prakticky ze dne na den migrovat všechny aplikace na Linux, FreeBSD, Mac OSX nebo zSeries mainframe, pokud by se ukázalo, že by to mělo nějaký smysl. Je zvláštní, že práve Microsoftu se podařilo dosáhnout vytvořit platformu s takovou portabilitou a s výkoností kdy nemá moc smylu přemýšlet o tom psát něco v C nebo C++.

Cílem projektu Mono (Open Source implementace .NET) je dokonce stát se vývojovou platformou č. 1 pro Linux. (více o platformě .NET najdete třeba v v audiovizuálním centru Sillicon Hill).

Ale zpět k Atlasu. Mám pro vás hádanku. Na většině dveří zde je tabulka na které snadno zjistíte kam vstupujete. Zdalipak si tipnete kam vedou tyto dveře?

Pískoviště

Obrázek: Kampak vedou tyto dveře?

Sdílet