Hlavní navigace

Nové rozhraní Googlu

22. 9. 2006 19:27 (aktualizováno) David Antoš

Podle všeho se blíží doba, kdy dojde k další designové úpravě výsledků vyhledávání na Googlu. Ostatně současná verze je už poměrně stará a přestože se zdá, že už se s ní nedá nic zajímavého dále udělat, není to samozřejmě pravda. Vždy je ještě co zjednodušit, zpřehlednit, vylepšit. Nedivil bych se, kdyby změna přišla již do konce roku.

Proč jsem tak přesvědčen, že k tomu dojde? Už v březnu jsem psal o jednom designovém experimentu, který si každý mohl sám vyzkoušet. Hlavní změnou bylo přesunutí menu (respektive nabídky na další typy hledání) z pozice nad formulářem s dotazem do levého menu. S takovým krokem si už Google pohrává velmi dlouho, čas od času se objeví nové a nové modifikace na stejné téma.

Přesně tak, jako dnes. Další podobný experiment. Zajímavý je tím, že už vypadá skutečně použitelně a propracovaně. Zatímco březnové verze se mi zdálo dosti hrozná a rozhodně horší než klasická, tu dnešní bych viděl minimálně rozporně a osobně se mi zdá být krokem kupředu. Ostatně zkuste si to sami – vložte na Googlu do adresního řádku následující javaskript a odenterujte:


javascript:do­cument.cookie=„PREF= ID=ad93daafaa747f70:TM=1­158373640:LM=1158374016:­GM=1:S=wNuiLiK­HrkRnMZtf; path=/; domain=.google­.com“

Zdroj: Google Operating system

Případně si jen prohlédněte tyto screenshoty:

google-experiment-1


google-experiment-2


Tohle už vypadá opravdu jako verze těsně před dokončením. Přesto – samozřejmě, může to být také jen zase nějaký další test. Ale vsadím 10 hliněnek na to, že se nakonec něčeho takového dočkáme.

Zajímavá je otázka hodnoty podobných testů. Ptal jsem se na to Jennifer Goveové po její přednášce na Czech SIGCHI. Říkal jsem jí, že testovat novinky touto cestou nemá přece vypovídající hodnotu, protože když člověk vidí svou oblíbenou službu s nějakým podezřelým a zcela předělaným designem, logicky se budu chovat jinak, budu tím zaskočit, budu si to chtít projít a vůbec. Odpověděla mi, že tomu tak u většiny lidí není. Normální uživatel nezná každý centimetr Googlu nazpaměť, protože to pro něj prostě není důležité. A při podobném experimentu se dál chová tak, jak se od něj očekává – snaží se dokončit to, s čím na onen web přišel a rozhodně si nechce prohlížet, že je nějaká lišta užší a nějaký odkaz o kousek jinde. No možná to dává logiku, nevím. Každopádně pokud by nové hledání na Googlu mělo vypadat takto, vůbec bych proti tomu neprotestoval.

Mimochodem shodou okolností jsem se dnes rozhodl trochu poupravit některé prvky na tomto blogu tak, aby byl méně zaměnitelný s ostatními blogy zde na Lupě, aby měl nějakou vlastní tvář. Nepomáhal mi v tom tým desítek expertů a nevyužil jsem žádných testů. Proto mi vůbec nebude vadit, když mi své převážně pozitivní ohlasy napíšete do komentářů. Pokud Vás ovšem něco takového jako design nějakého Lupablogu zajímá, pokud nechcete prostě jen dokončit úkol, s jakým jste sem přišli. :-)

Líbí se Vám tento článek? Doporučte jej ostatním a přidejte si tento blog do RSS čtečky!
Linkuj | CoJeNového | Jagg
Přidej na Seznam  

Sdílet

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).