Hlavní navigace

Maďaři se dočkali

11. 7. 2006 20:51 (aktualizováno) David Antoš

Kdo do prohlížeče zadá adresu google.cz, může být nepříjemně překvapen. Namísto vyhledávací jedničky, kterou pravděpodobně chce navštívit, na něj vyskočí jakýsi Global search. Google.cz zkrátka není Google, což není žádná nová zpráva.

Novinka se týká maďarského Googlu. Až do nedávna zde panovala situace ne nepodobné té tuzemské. V Maďarsku paralerně fungují národní domény .hu i .co.hu, ale .hu je daleko běžnější. Google zde svůj vyhledávač provozuje na adrese www.google.co.hu, zatímco www.google.hu až do nedávné doby (konkrétně prý do 7. července) patřila někomu úplně jinému. Podobně jako u nás zde Google buď nebyl dost rychlý nebo ani neměl dostatek zájmu, nicméně tato doména připadla někomu jinému. Ten na ní až do loňského května provozoval vyhledávač využívající technologii Googlu. Minulý rok místo toho založil nový vyhledávač Kurzor, na který doménu google.hu přesměroval.

Nakonec se tedy Google v Maďarsku rozhoupal. Buď prostě zaplatil, nebo využil zapsané ochranné známky a pohrozil soudem. Každopádně se tedy Maďaři dočkali. Česko tak pomalu zůstává snad poslední zemí, kde na jménu světoznámého vyhledávače parazituje někdy jiný. Omlouvám se, ještě tu je Bělorusko. Dočkáme se jednou i my? Proč je Google v této věci tak letargický, vždyť jak v komentáři pod minulým článkem upozornil Aleš Miklík, už i Microsoft si dokázal zajistit českou doménu pro svůj portál Live.

Mimochodem kromě tohoto parizitování máme i jiný unikát. Podíl tuzemských portálů (resp. Portálu) je možná nejvyšší v Evropě. Nemohou tyto dvě věci spolu úzce souviset?


Zdroje:

Google Inc. acquires google.hu
About www.google.hu

Sdílet

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).