Že Google skutečně hodně stojí o to uspět v boji o video online je vidět z toho, jak bouřlivými proměnami prochází uživatelské prostředí i funkce Google Video. Aktuální novinkou je speciální stránka fotbalového mistrovství. Google si však asi uvědomuje, že největší zájem mají lidé o vesměs amatérská a bezplatná videa. A v této oblasti dosud prohrává na plné čáře s YouTube, kterému se podařilo vybudovat silnou komunitu tvůrců i diváků. V touze po tomto obsahu došlo k maximálnímu usnadnějí nahrávání videí prostřednictvím webového formuláře. Navíc tuto možnost silně propaguje. Původně se na stránkách objevil pouze tento titulek:
Dnes jsem zahlédl ještě výraznější propagaci, která však před pár minutami opět zmizela (možná tedy jen další pokus).
Skutečně se mi zdá, že tato snaha má jisté výsledky, na Googlu se objevilo pár videí, které jsem předtím viděl na YouTube. Přesto nevěřím, že má šanci na tomto poli vyhrát, pokud něco radikálního neudělá. Osobně mám Google Video celkem rád, přes některé negativní změny si zachovává velice přehledné a pohodlné prostředí pro sledování videa.
Ovšem z pohledu tvůrce má Google jen máloco nabídnout. Pokud vytvoříte amatérské video, například o tom, jak vybuchuje pepsi s mentosy, určitě se jím chcete pochlubit. Určitě vás potěší, když je vaše dílko úspěšné. Google statistiky zhlédnutí tvůrcům ukazuje. Nicméně nechcete přece jen vědět, kolik lidí vaše video vidělo. Chtěli byste, aby jej mohli hodnotit. Aby o něm diskutovali. Aby vám poslali ohlasy. A aby o vás prostě jen věděli.
A zde Google zcela selhává. Nerozumím tomu, proč se tak zarputile brání byť jen náznaku komunitních funkcí. Ano- má orkut, ale prakticky se o něj nestará a není nijak provázaný s dalšími službami. Na Google Video tohle hrozně chybí. Autor tam má bezplatně nahrát své dílo a dostane za to v podstatě jen jeden nenápadný odkaz na své stránky a prostor pro nějaký popisek. Žádné diskuse, minimální zpětná vazba.
Oproti tomu YouTube tohle všechno má a to je klíč k jeho úspěchu. V mnoha směrech se jedná o horší službu, ale tvůrcům dává daleko víc. Ovšem samozřejmě nejen tvůrcům, některé služby jsou skvělé i pro uživatele. Přestože preferuji jednoduchost Googlu, diskuse, hodnocení, hvězdičkování, interní pošta, tématické kluby a kanály – to jsou všechno funkce, které bych v případě nenásilného zakomponování do prostředí Google Videa určitě přivítal a naprosto nechápu, proč nic z toho stále není.
Navíc je Google tak trochu schizofrenní. Pokud jde o nemultimediální internetový obsah – webové stránky – funguje jako indexátor a vstupní brána pro uživatele, kteří pak odcházejí jinam. Sám hostuje jen minimum obsahu – na Google Pages, Blogger a vlastně i v Google Base. Jak však přijde na videa, najdete přes Google jedině to, co někdo nahrál na jeho servery. Tím se pochopitelně radikálně omezuje rozsah indexu a snižuje užitečnost vyhledávání videí v Googlu. Mám kamarádku, která z tohoto důvodu přešla na Altavistu (od Yahoo!), protože právě videa a hudbu hledá často.
Tím se Google zpronevěřuje svému mottu „organizovat a zpřístupnit veškeré informace“. Oblastí, ve které je opravdu dobrý a úspěšný je vyhledávání. Kvalitu vyhledávání videí však takovýmto způsobem poškozuje a komunitní portál přitom také vytvořit neumí. Lepší cestou se tedy vydává Yahoo! Video, kam sice nově také můžete videa i nahrávat, ale především funguje jako brána k obsahu z nejrůznějších zdrojů. Nenárokuje si tedy ambici dostat veškeré video na své vlastní disky, ale jednoduše uživatelům pomáhá dostat se k tomu, co chtějí, ať už je to cokoliv a kdekoliv.
Ať už má Google jakékoliv plány, měl by jednat rychleji. Příliš mnoho jeho službám něco chybí a konkurence je mezitím schopna rychle dotahovat veškeré inovace, se kterými Google přijde.
To co v článku popisujete je logický vývoj. Malá firma, která dělá jednu věc, ji dokáže udělat vždy rychleji a často i lépe než velká. Příčina je jednoduchá - velká firma musí prioritizovat, protože nejde dělat všechno a prioritu prostě dostane něco jiného. Malá firma má jednu prioritu a na tu vrhne všechnu sílu. U Google je jasné, že prioritou č. 1 je udržet si pozice v hlavním byznysu - a to jsou reklamní příjmy z vyhledávače a z reklamní spolupráce. Protože po těchto příjmech Google jdou jeho největší rivalové, kteří mají dost hotovosti, aby ji použili na tento souboj. Nemůže se proto soustředit na menší služby, které z pohledu celé firmy mají zanedbatelný podíl na příjmech i na trhu.
Není to nic nelogického a nečekaného, tímto vývojem prošla každá firma ve všech oborech podnikání. Jen na internetu může začít každá malá firma hodně rychle a s minimálním kapitálem, takže a navíc to sledujete, takže to vnímáte intenzivněji než v jiných oborech.
Dá se dokonce říct, že krok Google je logický, kdyby se soustředil na všechny služby a výrazněji ztratil podíl v hlavním byznysu, tak půjde do kytek jakou spousta jeho předchůdců, protože vylepšené Google Video, ale i spousta dalších služeb, to prostě neutáhne. A nemusíte hledate příklady jen v americkém internetu, podívejte se třeba na Seznam, iDnes, Atlas, Centrum a na obchodní cykly, kterými si prošli. A zapomeňte u toho na návštěvnost, o tu jde maximálně u fanouškovských stránek, firma se musí řídit podle ekonomických čísel, za čistou návštěvnost a populární hodnocení si ještě nikdy nikdo nic nekoupil (nepočítám dot.comovou bublinu, ale i ta splaskla bez reálných peněz, šlo většinou především o virtuální hodnotu akcií...)
Bezva článek. Google video je si myslím něco jako video verze iTunes (nepoužíval jsem, odhaduju). Sedí do GoogleOS plánu a nesnaží se o komunitní server.
Na druhou stranu vidím já osobně velkou díru v gůglích produktech na místě něčeho, co by poskytovalo "domov" eLidem. Sjednocení profilu (Orkut), fotek (flickr), textů (blogger), bookmarků (del.icio.us), videí (youTube), a třeba hudby co poslouchám (last.fm) a kalendáře.
Možná by se to dalo zrealizovat v page creatoru za čas (asi s nějakýma novýma fičurama), ale na průměrného usera je to možná moc složité, takže doba takové ultimátní sociální sjednocovací služby asi nejspíš teprve nadejde.
Kromě toho si myslím, že zrovna tohle odvětví není tolik výnosné v poměru snaha/zisk. Proto se teď IMHO google zaměřuje na relativně jednoduché principy služeb, které vynáší v poměru ke snaze víc.
Mě se zdá, že vývoj googlích služeb je hrozěn pomalý. Nechápu, co tam těch několik tisíc doktorů může dělat. Problém spíše vidim v tom, že tam asi nedělají to co mají (viz např. nedávný výsledek personalistu, kteří zjistili, že místo 80% času se zaměstnanci věnují plně jen na 60% na tvorbě hlavních služeb)
To Petr: Co tam těch tisíc doktorů dělá? Pracuje na projektech, které jsou sice nadějné, ale budou zastaveny buď těsně před dokončením, nebo se budou stokrát předělávat, protože jim velí někdo, kdo neví, kde mu hlava stojí...
Prostě standardní chaos, dobře okomentovaný QT.
BTW: Nemáte někdo pozvánku do Orkutu? Pokud byste mě chtěli pozvat, pošlete mi pozvánku na tom.hubalek na gmailu.
Dík Tom
...hlavně mám pocit, že v boji je v hodně službách YAHOO! lepší. Delicious vs RSS feeds. Yahoo!Messenger vs GTalk (Y!M je v USA populárnější než ICQ). Yahoo Mail vs GMail. PicasaWeb vs Flickr. Dokonce jsem slyšel zvěsti, že Yahoo chce koupit YouTube, ale to se zase nějak rozplynulo ... pokud by to yahoo udělalo, potvrdilo by mi jasnou převahu nad zbytečně velkým gigantem Googlem.
Vite, ja vam reknu co ma yahoo! jine, nekomu se to vic libi..no zkratka lepsi:oni maji lepsejsi vzehl-obrazkovej.ale jejich skripty atd stojej za nic proti googlu.
Ne tak nejak google mam radsi ale je pravda ze si clovek musi vybrat nebo stridat.
Google sazej na to ze lidi maj pokrk grafiky
Yahoo! podobne jako aol ukazuje novou verzi ze to risknou a zkusi najit kompromis.
Nyní bloguji na jilm.cz.
Přečteno 69 338×
Přečteno 68 251×
Přečteno 58 146×
Přečteno 56 720×
Přečteno 56 106×