Konečně je to tady, před chvíli vyšla nová verze nejoblíbenějšího redakčního systému na světě Wordpress – Wordpress 3.0 codename „Thelonious“.
A je to opravdu nová verze, žádný drobný upgrade ikonek, dá se říct že odstranila všechny největší nešvary a učinila WordPress použitelným i pro ty, kteří si nevystačí se základním nastavením. Mezi ty hlavní změny bych vypíchnul
Osobně (resp. profesionálně) již WordPress 3.0 používám několik měsíců od různých Alfa/Beta verzí a jsem naprosto nadšen. Například je na této verzi udělán i web asi nejznámějších pražských prodejců luxusních vířivek, kde jsem právě využil téměř všechny nové funkce toho redakčního systému.
Například takhle vypadá zadání třeba jedné konkrétní vířivky Altamar (administraci máme ještě trochu přizpůsobenou pro naše potřeby a klienty, a zákazník taky vidí standardně jen volby, které potřebuje).
Jak vidíte, zákazník si může sám snadno naklikat a vyplnit vše co potřebuje a když se pak kouknete na stránku této vířivky na webu, tak jsou zadané údaje zpracované do nějaké poutavější podoby, a stejně tak tyto vířivky mají svou vlastní kategorizaci, třeba tato je součástí vířivek řady 880, kde je zobrazení zas přizpůsobeno jen a jen vířivkám (můžete srovnat se zobrazením u sauny, nebo u bazénů).
Samozřejmě některé jiné open-source redakční systémy tohle umí dávno, ale ty zas mají své jiné mouchy, zejména horší použitelnost a je třeba výrazně vyšší hranice nutných znalostí pro správu. WordPress je tak nyní dohnal a prakticky už nevidím moc důvod, proč bych měl někde používat něco jiného.
Hele, SEO konzultante, máš to nějaký rozbitý ;-) Když se na http://www.seo-konzultant.cz/ podívám v SeaMonkey 1.1.18 tak vidím jen hlavičku a samotný obsah je uskočený až vedle ní doprava. To asi není záměr, co?
Ty "masážní výřivky" v patičce na http://www.aquamarinespa.cz/virivka/altamar bijí do očí :)
Treba uviesť aj druhú stranu mince a tou sú zasa vyššie nároky na RAM http://www.dev4press.com/2010/blog/benchmark/wordpress-benchmark-3-0-vs-2-9-2-part-1/
[10] dík za info, ono osobně na navštěvovanějších serverech instaluji caching, takže mě pak podobné parametry nějak moc netankují. A stejně, přiznám se, že nevím jak to počítat, měl jsem třeba na serveru 200 wordpress instalací a určitě neměl 8 GB paměti permanentně alokované. Každopádně z mých zkušeností je podstatné hlavně to, jaké kdo používá pluginy, jeden blbě napsaný plugin či funkce s nějakým extra query v loopu udělá často větší paseku než deset wordpressů
[12] no jede nejede. Z html5 to používá prakticky jen html hlavičku, nic jiného. Co se týče chyb, vím o nich, jsou to chyby to includovaného rámce s facebook add page, navíc chyby typu že to používá něco, co při tomto html standardu validátor nezná, důležitost nula, problematičnost nula, takže neřeším.
No nechci machrovat, ale HTML 5 je již asi půl roku definován jako 100% zpětně kompatibilní s předcházejicími standardy, takže bere i HTML 4. Takže nelze počítat s tím, že něco nezná, myslím. Sám s tím ale mám problémy a obávám se přejít na HTML5. Když jsem to zkušebně udělal, tak jsem měl naráz 200 chyb.
[14] no radši nemachruj ;) ono kompatibilita s HTML 4 neznamená kompatibilitu s XHTML a kompatibilita také neznamená že některé věci nebudou hlášené jako obsolete. Ono je důležité co je to za chyby. Třeba teď jsem to zkusil opravit a trvalo mi to asi 2 minuty, takže už je to validní.
[16] standardně je WP takové základní torzo, které bude vyhovovat běžným uživatelům co chtějí jen normální blog. Tyhle pokročilé funkce se dělají buď pomocí vlastních funkcí nebo pluginů. To co je v poslední verzi nové (vylepšené) je právě podpora takovýchto věcí - předtím na to člověk musel dělat speciální tabulky a funkce, teď to umí standardní wordpressové funkce a využívá se standardních wordpressových tabulek. To m.j. umožňuje využívat i standardních funkcí na kešování dat, tj. weby jsou rychlejší.
[18] ono je to opravdu hodně velký posun. Ale pochopí to opravdu spíš lidi, co Wordpress hodně dobře znají a umí v něm dělat hodně věcí. Pro začátečníky to není příliš rozdíl, oni i předtím mohli použít nějaký plugin, který to tak nějak řešil. Jenže předtím MUSELI a tedy museli používat cizí nedůvěryhodný zpomalující mnohamegabajtový kód, zatímco teď jim stačí na vytvoření vlastního typu příspěvků 3 řádky kódu ve functions.php
Tomáš Kapler, specialista v oblasti internetového marketingu, konzultant v oblasti datových sítí a připojení k internetu
Přečteno 143 301×
Přečteno 84 343×
Přečteno 47 901×
Přečteno 37 998×
Přečteno 31 522×