Hlavní navigace

Notebook do firmy - kdy se začne dělat?

15. 10. 2008 11:35 (aktualizováno) Tomáš Kapler
S počítači ve firemním prostředí pracuji přibližně 11 let, za tu dobu jsem pracoval s desítkami počítačů, staral se o stovky a tisíce, přesto myslím, že na trhu chybí stále notebooky do firmy.

Výkon

V uplynulých pár letech nahradily na celém světě notebooky značnou část desktop počítačů, dnes již tvoří naprostou většinu prodejů, a i v tak zaostalých zemích jako ČR tvoří circa 60 a více %.Za posledních 11 let jsem pracoval jako správce ve firmě se 60 pracovními stanicemi (dále jen počítači), z toho jen 2 potřebovaly velký výkon; poté ve firmách s 5 až 5000 počítači, z nichž celkem asi 10 potřebovalo nějaký větší výkon.Nyní pracuji ve firmě, která se zabývá tvorbou internetových stránek, máme circa 40 zaměstnanců, z toho třetina na obchodním, zbytek na technickém. Ze 40 počítačů naši zaměstnanci používají 37 notebooků, dva slabší stroje a jeden výkonný (pro kalkulaci grafických 3D vizualizací).Mys­lím, že tedy dokážu říct co je celkem typická potřeba kancelářského počítače: Spouští se internet, kancelářské aplikace ala word, excel, maximálně minimální práce s grafikou. V dnešní době je tak nejnáročnější aplikací internet, resp. různé flashové animace, youtube videa atd.Z hlediska výkonu tedy prakticky všem (99,8%), uživatelům z mého, myslím velmi typického vzorku cca. 5500 uživatelů by pro pracovní použití (neřeší, že zaměstnanci chtějí lepší stroj, aby mohli doma hrát hry) stačil i skoro nejpomalejší počítač dneška na úrovni rychlejších Atom-based strojů – netbooků ala Asus EEE, za podmínky dostatku paměti (2–3 GB) a rychlého hardisku. Oříškem bylo přehrávání filmů, což by asi části uživatelů chybělo, novinka dnešních dnů jsou ale netbooky s extra grafickým čipem, které zvládají bez zaškobrtnutí přehrávat i HD filmy.Mimochodem, minulý týden jsem viděl statistiky prodeje notebooků ve spojených státech – z 10 nejprodá­vanějších typů bylo 9 netbooků, 10. byl Apple Air.

Výbava

Výkon ale není všechno, druhým podstatným parametrem je výbava. Když vezmu potřeby 40 uživatelů Developstudia, tak 30 z nich vlastně využívá jen to co jim notebook nabízí, vestavěnou klávesnici, touchpad, displej… pár dalších připojuje myš, dva lidé externí klávesnici, dva pak externí monitor. Občas je potřeba připojit USB tiskárna, občas si předáváme data na USB klíčenkách. Zcela shodné potřeby by mělo i těch cca. 5460 dalších firemních uživatelů s kterými jsem měl co do činění za posledních 11 let. Lišilo by se jen bezdrátové připojení – v některých firmách bylo standardem, jinde naopak zakázané z důvodu bezpečnosti. Trochu se liší potřeby pro čtečky karet, ale dnešní 5v1 čtečky to řeší spolehlivě.Takže z hlediska možnosti připojení by 100% z 5500 „mých“ uživatelů postačoval port pro připojení monitoru, 2 USB porty, 1 ethernet, bluetooth a wifi (neřeším historické potřeby com/print atp.). Samozřejmě nějaké ty repráčky, mikrofon a třeba i kamerka pro videokonference.Ve firemním prostředí pak tyto všechny potřeby dokáže skvěle nahradit dobrá docking station, výborné je ale i řešení u Apple notebooků, kde jsou všechny porty na jedné straně, takže vám stačí nějaký plastový výlisek s dírami a dokážete všechno připojit najednou během vteřiny a nemusíte mít ani docking station.Co se liší je potřeba CD-R/DVD. Z mých uživatelů odhaduji, že 90% z nich by do mechaniky strčila 0–1 médium za rok, zbytek pak buď poslouchá hudbu, nebo potřebuje mechaniku pro práci s klienty atp. Osobně považuji za optimální řešení externí mechaniku, která stačí třeba jedna do firmy, i třeba pro účely instalace OS, ale chápu, že pár lidí využívá placky častěji.

Displej a hmotnost

Klíčovýmy parametry je velikost displeje a váha – je jasné, že čím ke displej větší a hmontost nižší tím lépe, na druhou stranu čím menší displej tím může být notebook menší a tím se snadněji dosahuje nižší váhy.Domnívám se, že právě nízká hmotnost resp. skvělá mobilita je důvodem úspěchu dnešních netbooků a subnotebooků. Myslím, že velikost není tolik podstatná a naopak by lidé uvítali větší displej, kdyby to neznamenalo větší váhu. Že to jde ukazuje např. Apple Air či další drahé subnotebooky. Navíc v tašce nosí stejně lidé i např. dokumenty, notebook menší než A4 (tedy cca. 14') by tak stejně tašku nezmenšil. Dost lidí by ale klidně obětovalo hmotnost za 15' či větší displej, ve firmách by se to ale stejně lépe řešilo externím LCD (s docking station je připojení otázka zacvaknutí).

Potřeby firmy

Trochu čáru přes rozpočet mohou udělat potřeby některých firem – často naopak z bezpečnostních důvodů (zejména v US firmách) je bezdrátové připojení nežádoucí, stejně tak i např. CD/DVD či čtečka. To lze ale řešit kvalitní správou user policies v doméně.Dalším požadavkem a důvodem, proč se často ještě kupují pevné počítače je potřeba „nepřenositelnosti“ počítače min. u části zaměstnanců, tj. aby jej někdo neukradl, neodlesl domů (a nevybral firemní data) atd., ale to lze myslím mnohem lépe zaručit Kensington zámkem na notebooku.Stejně tak firmy často (rozumně) kupují méně nadupaný stroj, aby to postačovalo k práci, ale neumožňovalo hraní her atd.Proto myslím, že notebook se hodí vzhledem ke své univerzálnosti vlastně vždy (vyjma případů, kdy je potřeba rozšiřitelnost či větší výkon).A samozřejmě cena, která by měla být na úrovni toho, co takové firmy dnes kupují běžným zaměstnancům, tj. cca. 15–25 tisíc Kč bez daně.

Suma sumárum

Takže to shrňme a pojďme navrhnout optimální notebook pro (dle mých „testů“) 99 % pracovních uživatelů, a myslím, že by byl zajímavý i pro cca. 50 % domácích uživatelů a studentů (hry se dnes ve světě již hrají většinově na herních konzolích, takže se potřeby velké části domácích uživatelů příliš neliší od těch firemních), tedy optimální počítač pro cca. 70 % uživatelů.Náš počítač má relativně pomalý procesor (nízká spotřeba, dlouhá výdrž, úspory energie) dostatečný pro dnešní aplikace – postačuje i Intel Atom. Má 2 GB paměti rozšiřitelné na 3–4 GB. Širší škála HD – SSD/klasické, různé velikosti. Rozhraní monitor (trochu ořech který, ale kdyžtak pomůže převodník) 2 USB porty, 1 ethernet, bluetooth, wifi, čtečka karet, reproduktor, mikrofon, kamera. Optimálně pak i nějaká levná možnost připojení docking station, nebo alespoň 1 USB+VGA+napájení na jedné straně.Displej – čím větší tím lepší, na výběr 13 a 15', kdo potřebuje větší, měl by velké LCD a docking station – cena bude ve výsledku nižší a to i kdyby měl takové LCD na dvou místech a zachová se i přenositelnos­t.Hmotnost – co nejnižší, reálně dosažitelná při znalosti produktů na trhu je cca. 1.2–1.5 kg pro 13' a 1.5–1.7 kg pro 15' při běžných levných materiálech a standardních bateriích s výdrží okolo 5 hodin. Pro profesionálnější provedení klidně 30 deka odeberte, viz hmotnosti Sony Vaio či Apple Air, které navíc mají větší a těží „dospělé“ procesory a vše související.

Jaký je výběr dnes

Když se kouknete na potřeby, tak se vlastně jedná o víceméně klasický netbook, a to je i důvod, proč jsou dnešní netbooky myslím tak populární. Pryč jsou doby, kdy byly potřeba rychlé počítače, hry se přesunuly na konzole, náročnost aplikací se od roku 2000, kdy přišly Windows XP, prakticky nezvýšila, počítače zrychlyly 16 násobně za stejnou cenu (Moorův zákon), respektive cena počítače se špičkovým výkonem roku 2000 klesla na cca. 10 až 20 %.Jediným technickým limitem netbooků byla pomalá grafika přehrávání videí, které teď vyřešil Asus N10j extra grafickým čipem. Ovšem stále má jen 10' a to je přeci jen pro značnou část užití málo. Na rozdíl od běžných profesionálních strojů zde není ani možnost připojení docking station, takže po příchodu do práce by každý musel připojit kabel USB rozbočovače, vga, napájení, případně i bedýnky, a to mám vyzkoušeno je něco, co značnou část lidí časem značně otráví.Když si zjednodušíte výběr tak, že chcete vlastně notebook s displejem minimálně 13' a hmotností max. třeba 1.7 kg, tak v tuto chvíli existují vlastně jen 3 notebooky – Apple Air, Lenovo X300 a Sony Vaio Z11. S limitem pod 1.4 kg vám zbude jen Apple Air. Všechny přitom mají cenu nad 40 tisíc Kč, tedy částku, která není pro běžného zaměstnance, navíc jejich výbava a výkon, jak jsem předeslal, zbytečně a výrazně překračuje potřeby.Čekal jsem, jestli včerejší představení novinek notebooků Apple něco změní, ale nedočkal jsem se a ani v následujícím půl roce jsem žádný např. Atom based počítač s větším displejem nezaznamenal. Rýsují se nějaké novinky na Intel Montevine platformě, ale opět nic, kde by se zaměřili na jen dostatečný výkon při minimální hmotnosti, spotřebě atd.Přitom jak myslím, by takové zařízení vzbudilo minimálně stejný poprask, jako Asus EEE, je zde ohromná díra na trhu, a jako člověk, který měl a má rozhodovací pravomoci či alespoň poradní hlas při výběru firemních počítačů říkám, že by při adekvátní ceně byl pro mě jasnou volbou pro více než 99% z 5500 tisíce počítačů ve firmách v nichž jsem působil. A jako člověk který tak 20× kupoval domácí počítač sobě, rodičům a dalším příbuzným myslím, že by byl mou volbou i pro velkou část z nich, a vlastně prakticky pro všechny, když by se herní potřeby vyřešily herní konzolí. Dočkám se někdy?

Sdílet

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).