Jsem idealista. Sleduji velmi pečlivě Google celých 12 let jeho působnosti, četl jsem knihy a názory jeho zakladatelů a za celých 12 let jsem si nevšiml jediného prohřešku proti Don't be evil, s výjimkou právě přístupu k Číně, naopak i tam kde mohli mít snadnou cestu se vydali cestou nabídnout vše formou api, open-source atd.
O té Číně jsem přitom hodně přemýšlel, na základě právě mých znalostí Google jsem dospěl k názoru, že oba otcové zakladatelé (jeden je původem rus, druhý je z židovské rodiny), znají velmi dobře mentalitu komunistických/nacionalistických států a spočítali si, že když v Číně nebudou, tak že tam prostě bude někdo jiný a oni s tím nebudou schopni nic udělat, zatímco když přistoupí na nějaké podmínky, budou možná moci postupně uvolňovat stavidla.
Teď po 3 letech ale nejspíš zjistili, že se jim tento cíl nedaří naplňovat a naopak, že z toho těží jen Čína (Číňané nyní mohou nabývat dojmu, že např. vražda stovek lidí vládou na Náměstí Nebeského klidu je jen nějakou urban-story, když to tvrdí i ten nezávislý a celosvětově používaný Google.)
Ano, Google tím nejspíš přijde o nějaké peníze. Otázka je o kolik a jestli jim to vadí. Rozhodovací podíl má totiž stále Larry a Sergey, nikoliv finančníci, a oba mají prachů, že neví co s nimi a kupují každého, ve kterém vidí zajímavého partnera či potenciálního konkurenta. Navíc ví jen sám Google kolik jim vlastně Čína vydělává a jaké tam mají náklady, vzhledem k tomu, že tam nemohou mít své standardní řešení jako všude jinde a musí dennodenně řešit etické/politické rozpory.
A na všech ostatních trzích jim tohle rozhodnutí naopak velmi pomůže, nevím jak u vás, ale u mě by takovým přístupem stoupli o 100 % a jestli jsem třeba u jednoho velkého projektu, který připravujeme pro Rusko, zvažoval ještě před týdnem jestli tam nasadit technologie MS či Google, tak teď mám rozhodnuto.
10.0.0.1 login | Gmail Iniciar Sesion
Thank you for such a well written article. It’s full of insightful information and entertaining descriptions. Your point of view is the best among many.
192.168.1.1 | hotmail login
To tedy jste opravdu velmi zaslepený specialista.... Google je dnes pro uživatele stejnou hrozbou jako M$. Dokonce bych řekl že je horší, přestože spousta naivků jako Vy věří že je "nejsou zlí". Na rozdíl od M$, který má bussines postavený na (víceméně) férovém obchodě, má "hodný" strýček Google svůj bussines postavený především na šmírování svých uživatelů a na globálním ovládnutí trhu. Z Číny odchází především proto, že se na tamním trhu dostatečně neprosadil a tím pádem není schopen z čínských uživatelů vyšmírovat dostatek kapitálu no a z celé věci dělá jak se říká "z nouze ctnost" a křičí něco o svobodě a spravedlnosti - Google největší z Velkých bratrů :):):)
Nějak se mi nabízí paralela s tím jak naši ovčané po 40 letech východní socialistické totality s obrovským nadšením skáčou do ještě horší bruselské totality a ještě se z toho radují......protože tahle totalita je přece jiná.....
Přestože jsem před lety byl fanouškem a vývojářem specializovaným na Microsoft, musím teď přiznat, že Google má teď mnohem lépe "našlápnuto" a v mnoha ohledech Microsoft dohnal a předehnal, případně šel na věc zcela jinak. Takže gratuluji k výběru technologie Google pro ruský projekt.
[9] No já se přiznám, že nesnáším ty zfanatizované Orwellovce, kteří za vším vidí spiknutí a hrozbu. Miluji Orwellovy knihy, všechny jsem četl několikrát v originále i poslouchal jako čtenou knihu, ale snad bych radši, aby to Orwell svou 1984 nenapsal, protože pak by se tu lidi nezaklínali Velkými bratry. Zajímavé je, že často u takových lidí zjišťuji, že dokonce ani 1984 či Farmu zvířat nečetli (tu znají maximálně tak z Disney verze).
Kromě Orwella jsem totiž četl i Čapka, třeba takovou Matku, a mnohá další díla dalších autorů.
Ano, informace a zbraně vám dávají moc. A každá moc se může využít nebo zneužít. Vše může být dobrým sluhou i zlým pánem. A dokud bude Google informace, které o mě má (a že o mě ví víc než má žena) využívat k tomu, že mi šetří práci, zlepšuje můj komfort atd. tak mu je mile rád budu poskytovat.
Pakliže by těchto informací kdekoliv zneužil v neprospěch jejich vlastníka, pak bych s ním nechtěl mít nic společného (viz Yahoo a jejich odevzdání info o disidentech Číně).
V tuto chvíli mám větší důvěru v ochranu svých informací u Google, než u české police, českých soudů, české vlády a dokonce i mých známých či rodiny (kteří občas některé informace sdělí omylem mezi řečí, nebo by je byli jistě ochotni zneužít v případě, že bych se jim nějak výrazně znelíbil či dostali dobrou nabídku).
Mnoho běžných uživatelů počítačů o celém tomto neví. Na používanost Googlu to mít vliv téměř nebude. Mě to stejně nepřesvědčí Google používat více než dnes a to ho používám zcela minimálně, vlastně téměř vůbec.
Osobně si myslím, že Googlu to více ublíží než prospěje. Ztratí obrovský trh navíc s exponenciálním růstem. Peníze, které díky tomu neutrží, nebude moci investovat. Budou je investovat jiné firmy, které zaplní místo po Googlu. Zadavatelé reklamy z východní Asie přelijí peníze jinam než do Googlu, protože tam pro ně Google ztratí význam.
To jednak nie koniec, ponieważ i papierosy, i liquidy, i cała reszta musi być też kupowana w sklepach wypróbowanych i wiarygodnych, tym szczególniej że oferty z wyżej wzmiankowanymi są niezwykle powszechne, wobec czego istnieje ryzyko, że zetkniemy się z oszustami, którzy pragnęliby na naszej nieświadomości i naiwności się wzbogacić.
e-papierosy
e-papierosy
Aby takich sytuacji zaś się ustrzec, po prostu wymaganym jest skrzętne zapoznanie się z tą tematyką, najciekawszymi sklepami i najciekawszymi ofertami, a to jest już uzależnione głównie od nas i od czasu, jaki na cały ten nabytek mamy zamiar przeznaczyć we własnym zakresie.
Tak s timhle naprosto souhlasim, jedina vec mi vrta v hlave... pokud ma "Gugl" vsechny ty informace a je hodny, potazmo neni zly, je to v poradku. Bohuzel kdyz si google rekne, ze uz nebude hodny... uz nemate sanci s tim cokoli udelat, protoze on uz vsechno vi. Ale to neni samozrejme jen riziko googlu, ale vsech, komu davame informace.
A te vete o ceske policii a uradech se smeji jeste ted, dokonale definovane :-)
[13] vtip je, že Google má tolik volných peněz, že si může dovolit koupit kohokoliv, a když to nepůjde, tak kohokoliv obejít, udělat vlastní řešení a kohokoliv marketingově utlouct. Většina uživatelů internetu na světě vidí Google 10× denně, jen v pár zemích má většinu někdo jiný, a i tam je dohání, výjimkou tedy možná bude Čína. Ale Číňan si stejně kupuje jen čínské zboží, takže mimočínští stejně v číně neinvestují.
To že to bude ve výsledku nejspíš ztráta asi nikdo nepochybuje. Udělat něco, co přináší zisk je snadné. Udělat ze zásady něco i přes finanční ztrátu, to už chce koule.
[14] informace velmi zastarávají. A hlavně - ty opravdu citlivé informace by člověk stejně neměl mít nikde. V podstatě osobně kdyby kdokoliv vč. Google zveřejnil cokoliv o mně za celou dobu mého života, tak by mi to žádný větší problém nezpůsobilo. Větší riziko hrozí od nějakých obchodní partnerů atp.
--> 9
no nevím, Google o vás ví dost díky tomu, že jste nuceni používat na webu jeho služby (no můžete použít nějaký yahoo či něco jiného z pravěku, ale kdo to udělá?) ale alespoň se vám nehrabe na disku jako "hodný" strýček MS, nesmíš věřit všemu co ti nabulíkují na živě
http://www.youtube.com/watch?v=VU_4sPt_S4M
Nevím, co si o tomto sporu mám myslet. Že by googlu šlo jen o zvýšení si svého kreditu? Ten mu může nepatrně vydělat, viz Vy a Rusko, ovšem dlouhodobě tam potenciál nevidím. Nebo odchodem z číny z dlouhodobého hlediska i vydělá (zvýší se mu zisk)? To je samozřejmě možné, neumím si sice představit jak, ale třeba mají nějaký plán;)
Že by tolik stáli o zvýšení si kreditu a oželeli kvůli tomu i potenciál rozvoje, který by jim tak velký trh určitě přinesl? Ostatní firmy, například MS a Yahoo by jeho odchodem získaly, o baidu ani nemluvě.
Nepřijde mi že idealistický pohled na tuto událost je nutně ten pravý (http://www.theregister.co.uk/2010/01/13/google_china1/ ) a ostatně i celkově na Google (např. http://www.theregister.co.uk/2010/01/08/google_nexus_partner_friendly/ )
[1] No právě - obchodně mi to logiku nedává, "lidsky" ano. Já mít ve dvou lidech většinový podíl ve firmě s 32 miliardovým (USD) majetkem a s každoročním zaručeným čistým ziskem 4 miliardy USD (a to i poté, co utrácím za všechno, co se mi líbí či mě ohrožuje), tak v sobě asi taky najdu trochu tu lidskosti a pustím chlup v zájmu vyššího dobra.
A když bych odešel, tak s velkou pompou a prostě bych ty necenzurované výsledky začal nabízet (a ještě je propagoval na homepage) tak dlouho, dokud by mě neodstřihli (a jistě by si to za tu dobu pár set milionů lidí přečetlo a možná to konečně vyvolalo nějakou vnitřní diskusi)
[2] netvrdím, že je pravým, tvrdím je je idealistický a můj ;)
[3] ano, to si Google zřejmě také myslel před 3 lety, ale ukázalo se, že tomu tak není. Protože jedna věc je, aby nějaká informace někde byla, druhá aby tam byla k nalezení. Protože aby byla k nalezení, tak na ni podle Pagerank algoritmu musí (hodně) webů odkazovat a čím více na ni někdo odkazuje, tím je větší pravděpodobnost, že ji banda cenzorů najde.
Každopádně jedno tiskové prohlášení a co to nadělá dohadů.
Dnes tiskově prohlašuje kde kdo a dokud se neobjeví čin, tak už se to nebere.
Stejně mě fascinuje, že třeba volební sliby stran také kde kdo s vážnou tváří rozebírá, přitom často strany pak dělají opak.
Dnes mě tisková prohlášení a ni sliby neberou. Dokud někdo neudělá čin, je to jen další hromada slov.
Zpět ke Google: Google zatím činem dokázal podporu cenzury, a slovem nepodporu.
Nemám nic proti Google, Čína to co dělá může dělat jen pro to, že jí v tom (třeba nepřímo) podporuje celý svět. A Google není v pozici, kdy si může diktovat. Ostatně přes jeho výdělky nemá ani jistý kořen, na kterém roste. Cokoli ohrozí jeho vyhledávač, ohrozí Google. Vše visí na jediném vlásku. To není příliš stabilní.
[5] to sice jo, ovšem z 300 milionů akcií jich je veřejně obchodovatelných pouze necelých 20 milionů, tj. vliv akcionářů je prakticky nulový a Google si může dovolit dělat téměř jakékoliv kroky (zakázány jsou prakticky jen věci, které by výrazně oslabily pozici minoritních akcionářů vůči majoritním).
A BTW - jejich krok sice způsobil začátek obchodování s propadem okolo 2 %, večer už ovšem zavírali na hodnotě vyšší než předtím.
[6] ten průnik těchto dvou firem je docela veliký, vzhledem k tomu jak se kopírovali a všichni chtějí dělat všechno aby jim náhodou někde neutekl vlak - mapy, hledání, maily, online dokumenty ... K projektu nic nemohu, NDA rulez
Ono to s tim "Don't be evil" neni tak slavne. Kdyz pomineme podivnou snahu potapet jine uspesne na Internetu (Gogle Video proti YouTube, Orkut proti Facebook) tak navic tu byla i afera s danovymi raji (Google Ireland Holding, nakonec potrestan a dan doplatil) i nejaka ta korupce kvuli danovym vyjimkam v US (ted uz se mi ale nepodarilo rychle najit zdroj).
No, jaký má Google v Číně vlastně market share, ví snad jenom Google, a to možná ještě ne přesně. Na netu se objevují zprávy s cokoliv mezi 10-30%, některé s rostoucí a některé se sestupnou tendencí.
I kdyby to ale ve skutečnosti bylo jen 1% - v Číně to znamená asi 3,5 milionu uživatelů, což je víc než má Google ČR! Variabilní náklad na uživatele bude přitom v podstatě konstantní celosvětově, fixy budou zhruba konstantní na zemi. Když se vyplatí Google přítomnost v ČR, tak nějaké kecy, že Google China je neúspěch nebo dokonce ztrátová investice jsou fakt mimo mísu.
Reaguju na původní článek. Mám tomu rozumět tak, že skutečně vybíráte technologického partnera podle toho, že se v nějaké čtvrté zemi rozhodl opustit trh? To přece na kvalitu technologií, a tedy na úspěch Vašeho řešení, nemá vůbec žádný vliv. Buďto mi unikla nějaká zásadní informace, a nebo se rozhodujete dost subjektivně.
Tomáš Kapler, specialista v oblasti internetového marketingu, konzultant v oblasti datových sítí a připojení k internetu
Přečteno 143 353×
Přečteno 84 367×
Přečteno 47 968×
Přečteno 38 068×
Přečteno 31 587×