Zdá se, že mobilní internet se začíná opět pořádně nafukovat. Ono se to stalo už jednou. Tehdy každý skloňoval slovo WAP. Netrvalo dlouho a bublina splaskla. Na chvíli byl „bezdrátový“ klid.
To už ale neplatí! Stačí vzít v úvahu následující zprávy, které přinesl tento týden:
Česká společnost Wirenode, která nedávno spustila projekt mobilní platformy (webhosting včetně tvůrce mobilních stránek), si tak nemohla zvolit lepší načasování. Spolumajitel firmy Tomáš Zeman se navíc vydal na měsíční road-show po Silicon Valley, kde mimo jiné okouzlil publikum na akci Lunch 2.0. Takovým odvážným, pro malou českou IT firmu netradičním a přitom nezbytným krokem si získali lidé z Wirenode mé sympatie
Stejně tak je použitelná i celá aplikace na www.wirenode.com. Sám jsem vyzkoušel dvě možnosti. Prvně jsem si vytvořil jednoduchou osobní mobilní stránku importem informací z mého profilu na LinkedIn. Výsledek je možné vidět (pomocí mobilu) na http://janhorna.wirenode.mobi. Poté jsem vytvořil pouhým zadáním adresy RSS kanálu mobilní verzi tohoto blogu, dostupná je na http://webhosting.wirenode.mobi. Oba dva testy mi zabraly dohromady několik málo minut soustředěné činnosti. Dlužno dodat, že všechny služby mobilního hostingu jsou zcela zdarma. Do budoucna by mě zajímal příjmový model celého projektu – prodej reklamy nebo nadstandardní prémiové služby za měsíční paušál?
Služba firmy Wirenode je prozatím poměrně mladá. Jako nejzajímavější se mi jeví právě možnost generovat mobilní verzi blogu či informačního serveru z RSS kanálu. Přesně to dělá například výše zmíněná služba FeedM8, která do mobilních stránek vkládá reklamu a příjmy z jejího prodeje si dělí s dodavatelem obsahu (RSS kanálu). FeedM8 tak na rozdíl od Wirenode, kteří nyní poskytují „pouhou“ technologii, dodává obsah a zároveň nabízí možnost výdělku. Wirenode však plánuje jít ještě o krok dále. Součástí mobilní platformy má být také možnost sdílení mobilních stránek, zpracování statistik návštěvnosti a pomůcky pro propagaci mobilního webu.
Z mého pohledu zásadnější a přednější by měla být spolupráce s tvůrci a správci internetového obsahu, ať už jde o samostatné blogy, zpravodajské a informační servery či portály. Příležitost skýtají také stále oblíbenější komunitní servery, hlavně Facebook nebo server MySpace, který se také otevírá vývojářům právě po vzoru Facebooku. Dost dobře si dokážu představit taky mobilní „sociální“ widget ve stylu Twitteru s jednoduše aktualizovatelným statusem „Co právě dělám?“ Naopak hrozbu vidím v tom, že poskytovatelé obsahu si sami vytvoří stránky optimalizované pro mobilní přístup. Pomoci jim v tom mohou technologie jako například platforma .NET od Microsoftu, která automaticky přizpůsobuje výstupní formát webové stránky koncovému zařízení.
Tak držme palce, ať se česká mobilní platforma od Wirenode prosadí na globálním trhu. Na viděnou či na slyšenou bez počítače, jen s telefonem v ruce
Používáte nějaké webové služby na svém mobilním telefonu? Pokud ano, jaké?
Pouzivam sluzbu, teda http://wap.sluzba.cz ve srovnani s wirenode jak jsem to v rychlosti proletl nabizi trochu jine moznosti a z jineho pohledu..
Teď jsem párkrát vyzkoušel mobilní verzi Facebooku a funguje to pěkně. Minulý týden jsem totiž čekal návštěvu jedné kamarádky-američanky. Asi po čtvrt hodině čekání na nádraží mě napadlo, jestli mi něco nepíše na Facebook a vzpomněl jsem si, že jsem nedávno četl o mobilní verzi. Tak jsem to vyzkoušel a ejhle, ujel jí vlak z Vídně...
Sice jsem si říkal, že taky raději mohla poslat sms, ale co už... :)
Honza (AKA Jan Horna) se zajímá o hosting, webové aplikace, Web 2.0 a sociální sítě. Pracuje pro firmu HorMart s.r.o., která provozuje Přehled českého webhostingu.
Přečteno 8 057×
Přečteno 6 760×
Přečteno 6 662×
Přečteno 6 627×
Přečteno 6 626×