Hlavní navigace

On-demand hosting přichází z Ameriky do Evropy

6. 12. 2007 21:57 Jan Horna

V září jsem psal o novém trendu ve světě hostingu, o on-demand hostingu. Za posledních pár týdnů se v této oblasti vyskytlo několik novinek a informací, které stojí za pozornost a které mohou napovědět, jak se bude celý hostingový průmysl vyvíjet.

Firma Research and Markets, která se zabývá průzkumy trhu, publikovala zprávu „On-Demand Offerings Driving US Hosting Revenues“. V materiálu lze najít následující zjištění, která se týkají trhu ve Spojených státech:

  • Rostou výdaje na aplikační hosting (CMS, CRM, ERP apod.), tento trend má pokračovat až do roku 2011.
  • Aplikační hosting by měl tvořit dvě třetiny celkových tržeb za hosting v roce 2011.
  • Nabídka on-demand hostingu na americkém trhu je hnací silou pro růst tržeb poskytovatelů hostingových služeb.
  • Poptávka po on-demand hostingu se má zvyšovat i v následujících dvou letech.

jednom příspěvku jsem psal, že hlavním hráčem v oblasti on-demand hostingu je americký Amazon se svou službou Amazon Web Services (AWS). Evropa dosud klidně podřimovala na on-demand polštářku. Teď se ale probudila skotská hostingová firma XCalibre Communications a spustila službu FlexiScale. Služba je velice podobná produktu Amazonu, na rozdíl od něj ale podporuje také Windows technologie. FlexiScale navíc nabízí již od začátku spuštění služby SLA, což právě Amazon dlouhou dobu nenabízel ke svým webovým službám. Uvidíme, jak se trh bude dál vyvíjet a zda-li bude místo pro další hráče na trhu. O své místo v on-demand světě se perou ještě například MediaTemple (USA) nebo Q-Layer (Belgie).

Mimochodem, víte kolik platí Wordpress.com za on-demand hosting u Amazonu? Matt Mullenweg se na svém blogu svěřil, že jeho firma využívá službu Amazon S3 jako primární úložiště pro portál Wordpressu. Na začátku prý platili 200 dolarů měsíčně, teď se účet vyšplhal na 1500 dolarů za měsíc. To už je pak možná lepší zvolit poskytovate „tradičního“ hostingu. Co tak třeba špičkoví Rackspace s jejich fanatickou podporou a Zero-Downtime sítí? To by mohla být dobrá volba :-) Jen nebýt toho nešťastného náklaďáku, co jim nedávno poslal celé datacentrum s „nulovým výpadkem“ na pár hodin do kytek :-o

Sdílet

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).