Hlavní navigace

Podnikání na internetu v Bělorusku, internetové obchody

1. 5. 2008 11:51 (aktualizováno) Nishkam Jan.

Zatím co v ČR existuji až stovky řešení pro obchodníky na internetu, v Bělorusku je výběr mnohem jednodušší. Pro začínající podnikatele v podstatě je jenom 1 cesta – otevřít si obchod na doméně 3. řádu shop.by. Tato značka má natolik pevnou pozici, že zájemce o koupí zboží na internetu v Minsku nikdy nejde do vyhledávače, ale rovnou na shop.by.

Zajímavá na tom je cena tohoto řešení – za provoz e-shopu zaplatí obchodník cca 1300,– českých korun měsíčně. Jen pro zajímavost děla to asi 25% hrubé průměrné měsíční mzdy v Bělorusku (!). Stejnou částku živnostník pak ještě zaplatí měsíčně na daních. No nejsou to skvělé podmínky? Když k tomu přidám celkově nepříznivou k podnikatelům atmosféru a velkou byrokraci, moc nechápu jak se dá v těchto podmínkách otevírat e-shop. Nicméně realita je taková, že otevřených e-shopu je hodně. Nenašel jsem nikde přesný údaj, ale vypadá to na tisíce.

Teď proč o tom píšu. Myslím, že jde o poměrně velký kšeft, který bude narůstat. Bělorusko boom e-shopu teprve čeká. Nechtěl by někdo z dodavatelů řešení pro internetový obchod expandovat na východ? Evidentně tento kousek nebude pro menší firmy. Vstup na trh, zavedení značky a zdolání byrokratických překážek nebude levné. Ale když koukám na ten monopol, tak se mi to jeví jako příležitost. Mimochodem. shop.by údajně chystá v nejbližší době další zdražování svých služeb.

Sdílet

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).