Hlavní navigace

Proč si myslím, že EURO by pro mne bylo lepší než CZK

5. 1. 2024 19:17 (aktualizováno) Nishkam Jan.

Vypadá to, že se přijetí Eura v ČR neustále oddaluje. Odborníci na otázky makroekonomiky k tomu pravděpodobně mají dobré důvody, alespoň doufám. Protože já, jako malý podnikatel, se na to dívám jen z pozice svého soukromého zájmu a rozhodně se nechci pouštět do diskuze s profesory ekonomie ověšenými tituly, protože makroekonomice nerozumím stejně jako Lisabonské smlouvě.

Avšak dovolím si zde vyložit svou jednoduchou úvahu. Otázka přijetí Eura se mně totiž dotýká mnohem více než Lisabonská smlouva, alespoň v krátkodobém horizontu.

Kurz eura

Obr. Vyvoj kurzu EUR, zdroj – www.mesec.cz 

A teď k věci.

Máme produkt – službu, která je určená pro zákazníky nejen v ČR. Cena je stanovená v CZK. Tuto cenu bych chtěl držet dlouhodobě neměnnou, protože se jedná o paušální platby, na které jsou klienti obvykle citliví. Otázka je, jak stanovit cenu pro zákazníky z jiných zemí?

Cena Zákazník ČR Zákazník EUR Zákazník jiné měny Poskytovatel
Pevná cena v CZK OK Asi nepochopí změnu ceny v každém dalším období dle pohybu kurzu EUR/CZK Asi nepochopí změnu ceny v každém dalším období a její přivázanost
k exotické CZK
OK, ale je třeba počítat s přechodem na EUR
Pevná cena v EUR nepohodlné, ale snad přijatelné OK více méně OK riziko změny kurzu CZK/EUR, snad ne moc velké
2 pevné ceny – CZK a EUR OK OK více méně OK při přepočtu na EUR KO, 2 ceny pro 1 produkt není nejlepší ani z obchodního hlediska ani z účetního, obzvlášť při větších pohybech kurzu EUR/CZK. Potenciální problém při přechodu ČR na EUR. OK – zajištění měnového rizika.
několik pevných cen v různých měnách OK OK OK KO, stejně jako pro 2 měny, ale ještě větší riziko a problémy.

Kterou variantu byste volili vy?

Sdílet

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).