Záložkování je jednou z řady skutečně žhavých témat. Není divu, že snad první česká služba, která sama sebe hlasitě prohlásila za web 2.0 je Jagg – systém pro online archivaci záložek. Ve světě je nejoblíbenější del.icio.us, které v prosinci koupilo Yahoo!
Jenže ani jedna tahle služba není použitelná pro nemasochisty, pro lidi, kterým žádná záložka nestojí za půl minuty času. Na blogu Google Operating System se kdysi objevilo záložkové desatero:
Z toho desatera bych vypíchl body 1, 2, 7, 8 a 9. Ty totiž považuji za velmi zásadní a konečně se mi podařilo najít řešení, které tohle všechno umí a dělá záložkování konečně použitelné.
Google Bookmarks! Tato nenápadná služba schovaná v Google Search History se ukázala být mimořádně kvalitní. Zkoušel jsem používat del.icio.us, ale za více než půl roku jsem udělal sotva pár desítek záložek. Na Googlu již mám přes sto za pár týdnů!
Kámenem úrazu se ukázala přidávání záložek. Instaloval jsem si dokonce rozšíření pro Firefox, ale přesto to bylo s del.icio.us strašně zdlouhavé. Musel jsem kliknout na tlačítko, počkat na načtení pop-up formuláře a kliknout na odeslat. Chtělo to po mě nějaký popis, tagy… no prostě fuj. Záložka je intuitivní záležitost, ve vteřině mě napadne, že bych o tenhle materiál nerad zcela přišel, ve vteřině to chci mít hotové. Nemám čas a chuť strávit se stránkou, na kterou už se také možná nikdy nepodívám, desítky vteřin.
Další otravou bylo štítkování. To je u podobných služeb nepsanou nezbytností, kterou jsem s chutí ignoroval. Proboha na co? Proč bych měl vymýšlet, o čem ten web je – to snad za mě může udělat nějaký počítač a o dost chytřeji. S tím také souvisí neschopnost del.icio.us vyhledávat v obsahu stránek – pokud si ji pamatujete podle specifických klíčových slov, které však nejsou v nadpisu ani ve vašich štítkách, jen tak se k ní ze záložek nedohrabete.
Když Google představil nový toolbar pro Explorer, který obsahoval tlačítko pro instantní vytvoření záložky, smutně jsem záviděl jeho uživatelům. To je přesně ono – kliknout a víc neřešit! Naštěstí netrvalo dlouho a někdo šikovný vytvořil podobné, dokonce možná ještě lepší rozšíření pro Firefox.
Google Bookmarks Button vám do lišty s rychlými záložkami ve Firefoxu přidá nerušivý nový prvek – tlačítko pro přidání záložky (v podobě hvězdičky jak ji známe třeba i z Gmailu) a rozbalující menu Bookmarks. Chcete-li vytvořit novou záložku, prostě jen kliknete na hvězdičku, ta se rozzáří a hotovo. Žádné formuláře, žádné štítky, žádné zdržování. V rozbalujícím menu pak všechny své záložky najdete, seřazené podle data přidání či abecedy.
Takovýto způsob práce se záložkami se již velmi blíží jakémusi ideálu. Zvláště když jej doplňují dvě příjemné vlastnosti Google Bookmarks. Záložky jsou na něm zcela soukromé, bez explicitního nastavování. Nemám v záložkách nic nepřístojného, ale přijde mi to jako logická věc – proč by taková věc měla být veřejná? Funkce pro sdílení bohužel chybí, ale upřímně – potřebujete ji?
Zásadním argumentem však je prohledávání samotných stránek. To zcela převyšuje možnosti štítkování, pokud si pamatujete, co hledáte, a víte, že to máte v záložkách, neměl by být problém najít to během vteřinky.
Celkově se dá říct, že konečně nejste otrokem záložek, ale jejich spokojeným uživatelem. Zkuste to a uvidíte sami, jak je to chytlavé a příjemné – zvláště pokud nyní používáte del.icio.us. Záložky z této služby lze importovat, neztratí se vám ani štítky – Google je také podporuje, pokud si myslíte, že jsou pro vás užitečné.
Google Bookmarks zjednodušuje proces přidávání záložek na pouhé jedno getaway shootout kliknutí, takže je mnohem dostupnější pro ty, kteří oceňují rychlost a pohodlí.
[1] Přesně tak, "pouhé" záložky. Služba, která jasně ví, co chce poskytovat a téměř perfektně to naplňuje. I za tu cenu, že je jenom "web 1.0" a nemůže se prezentovat grafíky a šipečkami ukazujícím onu nadhodnotu komunity, sdílení, sounáležitost, kolektivní prospěch atd.
Mimochodem ono to del.icio.us ani Jagg také není moc dobré na hledání. Google to nenahrazuje a z druhé strany tu je Digg. Totiž del.icio.us ví o stránkách pouze dvě věci. Kolik lidí je má v záložkách a jaké k nim přiřadilo štítky. Google má algoritmy daleko komplikovanější a je klidně možné, že informace z Google Bookmarks jednou začne používat také - ale jako doplněk. Proto ať hledám cokoliv, je klasické vyhledávání relevantnější než prohledávání cizích záložek. A ve specifickém případě aktuálních zpráv je zase skvělý Digg či i Google News.
Záložky = záložky. Stavět dnes komunitu okolo všeho je absurdní. Za chvíli se tu určitě objeví komunitní web 2.0 kalkulačka, která sice bude nabízet výsledky podle hlasování komunity, ale zase na ni budeme moci sdílet své příklady.
Připadal jsem si jako přítel, který mě provádí detaily, krok za krokem, aniž bych ztrácel trpělivost. Vaše upřímná péče o čtenáře se flappy dunk projevuje v každé větě, díky čemuž vaše práce vynikne tím nejlepším způsobem. Děkujeme, že jste si našli čas na vytváření obsahu, který působí informativním a laskavým dojmem!
ad 1.: v tom pripade by ale mohol pri zobrazeni podla stitkov vyberat z nazvu a popisu vyhovujuci vyraz - cize ak napisem Nasiel sa pekny web a neostritkujem ho, a dam si zobrazenie stitku web, tak zobrazi aj tento.
ad 5. a 6.: najma 6 sa naozaj moze hodit ale ako zistit, kedy si ma system stranku uschovat a kedy nie?
Funkciu pre zdielanie vlastne potrebujem. Je to aj otazka ucelu, ja mam z delicious linkblog, popis je zaroven moj komentar. Zaroven je delicious pre mna nieco ako kniha - ak niekto nieco chce, tak z tadial cerpam odpoved.
ad stitkovanie: tam sa mi paci jeden aspekt: mozem si tam dat co chcem. ak si premyslim system, tak nemam moc problemom s dohladavanim. Mam par zhruba vytvorenych oblasti - ich nazov davam ako jeden zo stitkov. Takze ak si neviem spomenut na nejaky priklad layoutu, tak mam ako prvy stitok web.
videl som samozrejme aj kopec uplne odlisnych sposobov stitkovania. U teba to nema vyznam, ja tam ukladam tak, aby som to neskor uz nemusel menit.
Výrok od uživatele VfB Sprunki může pokračovat v podobě úvahy o tom, jaké problémy nastanou při nevyužívání určité technologie, nebo o zvyklostech při používání záložek.
Na G-Bookmarks mi vadí, že při štítkování nemám nikde výběr již použitách štítků, aby nedocházelo k drobným rozdílům při zadávání.
A taky mi vadí, že bookmarky nejsou přístupné ostatním jako na jagg.cz např. http://www.jagg.cz/bookmarks/michaels/hvězdná%20pěchota
Jinak by G-Bookmarks u mě vyhrálo.
Jilm: Není to úplně tak, jak píšete. I Google bookmarks mají vyskakovací okno, kam je třeba vyplnit název, url, tagy a popis. Jenže kdosi (ne Google) udělal rozšíření do FF, které ukládá stránky automaticky, jako název použije title - a tagy a popis zřejmě nechá prázdné. Takový knoflík se ale dá udělat pro kteroukoliv jinou službu - například pro Furl, který umí totéž + mnoho dalšího (ale to další vás nenutí používat).
G Bookmarks taky zatím používám ze všech záložkovadel nejvíc :)
Stránky přidávám přes odkaz promovaný přímo v Google Bookmarks, který mám ve firefoxu hozený na Bookmarks Toolbar. Pak už u zajímavé stránky stačí kliknout a stisknout enter (případně doplnit nějakou tu "složku" - klíčové slovo - což ve většině případů dělám a přidávám 1-2 slova)
no nedovedu si představit když nebudu používat nějakou formu štítků, jak když budu mít v záložkách xxx webů jak pak nějaký najdu, protože si nepamatuju ani jména webů, title je většinou o ničem a procházet celý seznam je na dvě věci
prostě nějaké "škatulkování" muší být a žádný sowtware to za vás "zatím" neudělá
del.icio.us je celkem šikovný a pi přidání odkazu stačí přidat dva tři štítky a je to...
Osobně se mi několikrát stalo, že jsem se nemohl vrátit k důležitému obsahu, protože systém záložek byl retro bowl nepřehledný nebo příliš omezený
pouzivam radu sluzeb od google a jednou z nich je bookmarks, urcity prostor pro vylepseni tam urcite je, pouzivam taky rozsireni pro firefox http://www.google.com/tools/firefox/browsersync/ ktery je velice sikovny, synchronizuje to zalozky; hesla; cookies; historii atd
bsude tam kde rozsireni nainstalujete a prihlasite se do nej; zalozky se vam stahnout presne tak jak je mate na domacim pc, ale nejaka synchronizace s bookmarks by byla dobra
Jasně, popisuji pouze jeden způsob práce s Google Bookmarks, klasicky jej lze používat i jinak. Ale právě Google Bookmarks Button je rozšíření, které jsem pro záložkování potřeboval, tak jsem ho chtěl doporučit. Ten rozdíl je zásadní, i 5 vteřin strávených s přidáním záložky by pro mě znamenaly, že se na to prostě vykašlu. Určitě by to šlo udělat i pro jiné systémy, nicméně nic jiného jsem neviděl a celému řešení by chyběla klíčová schopnost prohledávání obsahu uložených webů.
Používám Sitebar (www.sitebar.org) a jsem zcela spokojen. Funguje to ve všech hlavních prohlížečích (včetně Opery), můžete použít zdarma instalaci na serveru autora nebo si to nainstalovat na vlastní server (klidně i v intranetu), je to mmj i v češtine, licence je GPL, autor je čech Ondřej Brablc. Co si více přát? :-)
Postupem času jsem dospěl ke čtyřem typům záložek:
štítkované a sdílené -- mi pomáhají díky tagům hledat další zdroje k danému tématu a skládat dohromady odkazy, které k něčemu budu potřebovat (v mém případě del.icio.us)
(ne)štítkované soukromé -- prostě stránky, které mě nějak zaujaly a je možné, že se k nim někdy budu chtít vrátit (g-bookmarks)
s komentářem nebo citací -- když si chci i se zdrojem poznamenat něco zajímavého, co jsem četl na webu (g-notebook)
s klíčovým slovem -- když někam chodím často, ale nepamatuju si adresu, případně když je stránka výsledkem použití formuláře (firefox)
Někdy váhám, jestli sdílet, nebo ne. Někdy se zarazím, když si nejsem jistý, jestli si záložka zaslouží uložit do poznámkového bloku nebo mezi záložky. Jinak jsem ale vcelku rád, že existují všechny čtyři možnosti. kdyby ještě Yahoo zapracovalo na vyhledávání v obsahu založených stránek del.icio.us, byl bych úplně spokojený a rád jim těch deset vteřin při ukládání věnuju.
Nyní bloguji na jilm.cz.
Přečteno 69 379×
Přečteno 68 311×
Přečteno 58 177×
Přečteno 56 900×
Přečteno 56 159×