Update 30.6.: Microsoft nám sdělil svůj názor na úspěch FF. S potešením mohu říct, že se shoduje se mnou – tedy že IE byl starý a vyzdvihuje i důležitost opinion leaderů. To co z mých tří bodů nezmínili je ona jednoduchost, respektive příbuznost ovládání se starým IE, která je u FF pardoxně vyšší než u IE7 a naopak zveličují důležitost nových funkcí. Jsem zvědav, obávám se, že při současném IE marketingu se to neprosadí a bude chybět kritická masa.
První komentář je k místnímu článku Jaké je tajemství úspěchu Firefoxu. Myslím, že pravda bude někde v té souhře okolní, čemu bych ale osobně přikládal největší váhu je „simplicity“, „novost“ a „doporučení profesionálů“.
Simplicity myslím to, že Firefox byl pro uživatele IE známý a tedy jednoduše pochopitelný, v podstatě si ani nevšimli, že tam mají něco jiného, když jim to tam někdo dal. Hodně lidí dává jako výhodu opak – komplexitu, díky tunám rozšíření, ale troufnu si tvrdit, že rozšíření která používá 95 % uživatelů existují i pro Internet Explorer, případně je má např. Opera už v sobě (sám používám asi 8 rozšíření jen proto, abych měl ve FF to, na co jsem si zvykl v Opeře).
Druhá výhoda byla „novost“ – prostě „když je prohlížeč o 6 let novější než ten starý IE, tak přeci musí být lepší“. Je to trochu demagogický argument, ale vzhledem k tomu, že IE se stával fakticky opravdu zastaralým tak argument novosti nabýval na významu.
Doporučení profesionálů je velmi důležitý prvek, na který se často v marketingu u technologických blbůstek zapomíná. Protože i když byste udělali dokonalý prohlížeč pro oněch 95 % „běžných uživatelů“, tak byste nemuseli dosáhnou takového rozšíření, jako když uděláte něco, co si nainstaluje 5 % „profíků“, protože oněch 95 % běžných uživatelů si prostě samo prohlížeč nenainstalují a instalují jim jej právě ti „profíci“, resp. znalejší kamarádi, příbuzní atp. A protože ty si Firefox získal tím, že byl otevřený, nekomerční, splňující lépe standardy … a zároveň tak jednoduchý, že byli přesvědčeni že jej zvládnou i ti méně počítačově zkušení, tak jim jej doporučili.
Velkou roli hrál ale sám Microsoft – když představil nový IE 7 tak by vám všichni v mém okolí potvrdili, že jsem predikoval, že nyní nastane ohromný nárůst instalace Firefoxu. Nemýlil jsem se, a nebylo to ani nějak těžké uhodnout – nový IE totiž byl sice nový, ale štval ty odbornější uživatele tím, že neuměl to co FF, nesplňoval standardy, byl komerční atd. A zároveň byl zcela jiný než to co uživatelé znali, takže pro ně nebyl dostatečně jednoduchý na pochopení. Když se pak lidem IE 7 (samo) nainstaloval, tak hned volali tomu znalejšímu uživateli, který jim tam dal FF, protože ten vypadal jako ta jejich stará dobrá IE šestka.
Ptám se ovšem, proč se stejný způsob propagace nepoužije na Linux. Udělejte takovou distribuci, která bude vypadat nachlup stejně jako XP, bude mít v sobě WINE, bude mít v sobě nějaký hodně kompatibilní Office, nebude mít milion dalších nesmyslných aplikací, aplikace budou mít krásné ikonky a budou se jmenovat Kalkulačka a ne xCalc, nedávejte tam nic navíc, žádné vizuální krávoviny ala Vista a nabídněte vysokou rychlost i na pomalejších strojích a dostatečnou kompatibilitu s hardware a jsem přesvědčen, že budete mít dveře otevřené u všech, kteří teď kupují počítač, mají na něm Visty a nechápou co tam mají dělat a z 80 % instalují nazpět Windows XP, přitom často nelegálně. Obávám se, že moderní prostředí Linuxu jdou právě nyní blbou cestou různých 3D nesmyslů, které možná vypadají hezky na youtube, ale nikdo je nepoužívá.
Když jsem před týdnem četl, že se bude tento čtvrtek rozhodovat o tom, zda-li se uvolní trh s top level doménami, tak jsem byl celkem klidný, protože jsem si říkal, že se snad nezbláznili. Ale asi ano. Včera se to schválilo, bude ještě veřejná diskuse, ale protože 80% uživatelů internetu tvoří číňané, indové a rusové, tak to jistě projde. Takže konec jednomu jedinému internetu, za pár měsíců či let si prostě ruskou adresu nenapíšete, protože i toplevel doména bude v azbuce. A co víc, každý ňouma kdo bude mít 100 tisíc dolarů si koupí top level doménu, takže tu budeme mít http://microsoft http://google ale i http://sex http://reality … Ten boj o klíčová slova si snad ani nedokážeme představit. Výhodou snad bude to, že vznikne spousta zajímavých 2nd level domén, čímž by mohly značně spadnout ceny některých současných 2nd level domén.
Jinak dnes zkončila studentům škola, já jsem využil posledního dne, kdy se člověk ještě nemusí přetahovat o každé místo ve vodě s mraky nezletilců a kdy je voda ještě jakž takž průsvitná a byl jsem se potápět v zatopeném lomu u obce Horní Cerekev. Pro každého fandu potápění mohu vřele doporučit. Voda v 15 metrech průzračná (nesmí člověk vířit dno) ale jen asi 7 stupňů, takže pětka neoprén, rukavice i kukla nutnost. Je tam dokonce i potápěčská báze, ale nevím jak a kdy je otevřená.
Také vám připadal Macichův článek o ničem a s naprosto nesmyslnou anketou? Na Lupě se asi nedají použít checkboxy. Myslím, že jste to vystihl krátce, stručně, jasně a neomýláte dokola pořád to samé jako kolegové pisálci. Redakce tn.cz určitě tiše závidí.
Distribuce podobné Windows existují, ale není o ně zájem. Existují i vzhledy pro KDE a GNOME ve stylu Windows. Na desktop zaměřené distribuce podle mých zkušeností začátečníci ovládají mnohem snáze než Windows a problém je u pokročilejších uživatelů s OS od Microsoftu. Čím déle člověk Windows používá a čím víc věcí v něm umí, tím je přechod složitější. Počet lidí, kteří ostatním instalují Linux, se podle statistik zvyšuje, ale i když počet linuxových desktopů naroste za rok dejme tomu o 100 %, tak se pořád pohybujeme v jednotkách procent trhu. Výraznějšímu prosazení dávám tak pět až deset let. Ubuntu míří na desktop a ostatní firmy se zaměřují převážně na firemní sféru, takže bude mít většina uživatelů stejnou distribuci (maximálně s jiným window managerem). Stačí se podívat na výsledky ankety o nejoblíbenější distribuci na abclinuxu.cz.
[1] hmm já právě ani jednu Windows like distribuci neznám, všechny umřely někde před třemi čtyřmi lety a nebyly dotažené do konce. Teď se právě dělají Vista-like nesmysly a to je myslím přesně ten trend, který lidé nechtějí. Udělejte někdo něco jako http://www.xpde.com/ ovšem s novým jádrem, aktuálními aplikacemi se stejným vzhledem, maximální podporou ovladačů, poslední verzí WINE a s podporou všech možných jazyků a budete mít platformu, která půjde snadno propagovat. Dokonce jestli by si na to někdo troufal, tak bych to byl ochoten snad i rozumně zafinancovat.
[3] Nebo tenhle window manager XPde. Ten můžeš použít kdekoliv.
http://www.abclinuxu.cz/software/pracovni-prostredi/desktop/xpde
Tudy ale IMHO cesta nevede. BFU nemají s KDE nebo GNOME ve výchozím nastavení problémy. Spíš by to chtělo víc lidí, kteří by takovým uživatelům Linux nainstalovali a vhodně nastavili.
[4] kdybys četl [2] tak bys viděl že o xpde píšu, jenže to skončilo vývoj v roce 2004. linux xp se vyvíjí, vypadá dobře, ale zas píšou 30denní trial a pochybuji, že by tam fungovala čeština. Jinak osobně se nepovažuji za BFU, ale s běžnými linuxy mám problémy. Resp. prostě nemám jediný důvod si je instalovat a navrh mi hážou klacky pod nohy.
Tomáš Kapler, specialista v oblasti internetového marketingu, konzultant v oblasti datových sítí a připojení k internetu
Přečteno 143 351×
Přečteno 84 367×
Přečteno 47 966×
Přečteno 38 068×
Přečteno 31 585×