Mám stále pocit, že vývoj knihy vůbec papírových médií stále jaksi nepochopitelně zaostává za moderními technologiemi a možnostmi. V US je situace výrazně lepší, v poslední době se více rozjíždí kšeft s elektronickými čtečkami a tím pádem i elektronickými knihami, ale vesměs mi to přijde jako aktivita prodejce knih je prodat na jiném médiu, nic víc.
Knihu (alespoň ty, které za to stojí) přitom nevnímám jako papír s písmenky, kniha má svého autora, obsah, souvislosti, konkurenty, následovníky, čtenáře … To vše lze přitom s vhodným řešením propojit a získat tak něco, co pracovně nazývám Kniha 2.0.
Dnes každá česká kniha a periodikum musí být jestli se nepletu dodána i do knihovny (neznám přesně zákony, někdo může v diskusi doplnit), a vzhledem k tomu, že prakticky 100 % knih je před vytištěním v el. formě, nevidím důvod proč by neměly být primárně (a u nových výhradně) uchovávány právě v elektronické podobě a následně umožněna jejich běžné užití jako v knihovně. Existují AFAIK i celkem funkční DRM mechanismy pro ochranu knih a tak podobně.
Kromě výpůjčky knihy by ovšem Kniha 2.0 podle mého konceptu obsahovala samozřejmě informace o autorovi, o době, kdy byla napsána … a samozřejmě další knihy autora, ze stejné doby, o podobném tématu … s jejich ISBN kódy s možností jejich objednání, resp. vyhledání v eshopech. Samozřejmě primárně by byla nabízena rovnou elektronická verze.
Národní knihovna navíc skenuje i starší zajímavá díla, i tak by se tak postupně mohla/měla stát Knihou 2.0.
Kromě toho by se ovšem mohly knihy a jejich pasáže různě diskutovat, známkovat, doporučovat, vysvětlovat, citovat … prostě něco jako sociální knižní síť. Prostě vše pro to, aby lidé chápali knihy ve svých souvislostech a uměli číst mezi řádky.
Náročnost (cena) tvorby něčeho takového by byla přitom velmi nízká, jádro pudla je ovšem právě v tom, aby vydavatelé svá díla dodávali. Samozřejmě optimálně by to měl být nějaký mezinárodní projekt, ovšem nezávislý na vydavateli či dodavateli zařízení.
Samozřejmě i nadále by mohl být prodej papírových výtisků, navíc si dokážu představit zcela nový trh sběratelských knih – např. postavička z knihy jako USB disk s knihou, CD s knihou a doprovodnými údaji, samozřejmě audioverze knih, papírová kniha s CD s el. verzí a tak dále. Stále bude mnoho lidí chtít knihu opravdu vlastnit, prokázat se jako držitel, mít možnost sbírat třeba všechny knihy jednoho autora, sám takhle mám několik autorů, občas kupuji i originály …
لا شك بأنّ المادة الخرسانية تمتص الحرارة، لذلك هناك الكثير من المواد التي تمّ تصنيعها كي تستخدم في العزل الحراري، ومن هذه المواد المستخدمة بكثرة: الصوف الصخري: يكون إمّا على شكل ألواحٍ يتمّ إلصاقها بالسطح، أو عن طريق بلاط المزايكو الذي يحتوي على نسبةٍ كبيرةٍ من الصوف الصخري، وأما الطريقة الأخرى فهي عبارةٌ عن لفائف من الصوف الصخري الخام حيث تفرد على كامل مساحة السطح ثمّ تصب طبقةٌ خرسانية فوقها. مادة البيرلايت: وهي عبارة عن مادة معدنية متعددة الجوانب ومكلفة مادياً، وهي من المواد التي تستخدم للعزل الحراري، إذ يتم فرد هذه المادة على السطح بطرقٍ خاصة، أو يتم وضعها مع الخرسانة، حيث تعمل هذه المادة على عكس الحرارة، كما انّها تعمل كمادة عازلة للصوت.
Tomáš Kapler, specialista v oblasti internetového marketingu, konzultant v oblasti datových sítí a připojení k internetu
Přečteno 143 351×
Přečteno 84 367×
Přečteno 47 965×
Přečteno 38 066×
Přečteno 31 585×