René Descartes a jeho slavná myšlenka byla, je a asi bude předmětem mnoha variací. I já jsem se už jednou na tenký led pustil a jak to bylo poprvé obtížné, podruhé jsem se u toho ani nezapotil.
Virtualizuji, tedy jsem
Obecný koncept virtualizace je s webhostingem spojen od nepaměti. Celý webhosting je vlastně o „virtuálních serverech“ a dokonce se tak v dobách minulých webhostingu hojně říkalo. Letos se na české hostingové scéně objevil další virtualizační fenomén, který na první pohled nepřináší nic nového, ale už na druhý pohled…
VDS, VPS, vServer a spol.
Každá firma jim říká jinak, ale prakticky se jedná vždycky o část výkonu fyzického serveru, který má zákazník více či méně garantován/vyhrazen. Různé firmy používají různé druhy virtualizací (hardwarová, softwarová, paravirtualizace) i různé virtualizační aplikace (Virtuozzo, vServer, VMWare, XEN). Explorer přichází s konceptem založeným na hardwarové virtualizaci, která umožňuje na virtuálním serveru provozovat vlastní operační systém (Windows i Linux) a aplikace prakticky shodně, jako na vlastním serveru.
Virtuální dedikované servery (VDS)
Pokud jste svými požadavky na výkon či konfiguraci běžný webhosting přerosli, měli jste donedávna jen málo možností. Nejčastější z nich byl přechod k pronájmu celého serveru, což je cenově cca o řád výše a ne vždy byl vysoký výkon v danou chvíli potřeba.VDS jsou cenově někde mezi webhostingem a dedikovaným (vyhrazeným) serverem, ale nabízejí prakticky to samé, co server dedikovaný! Je to kompenzováno nižsím výkonem, ale pokud je pro vás v danou chvíli dostatečný, tak to není chyba, ale vlastnost :)
Jak vlastně VDS fungují?
Virtualizační vrstva umožňuje (bez větších ztrát) nakrájet celkový výkon serveru na více částí a zároveň tento výkon garantovat. Pro lepší představu přikládám malé schéma, jak to vše funguje:
Pro koho jsou VDS určeny?
Jak poznám, jestli zrovna pro můj eShop, web, redakční systém či aplikaci by VDS mohlo být řešením? Stačí odpovědět ANO alespoň na jednu z otázek:
No a pokud si to chcete zkusit zadarmo, tak do toho. Prvním třem zájemcům, kteří do objednávky do poznámky napíší „Virtualizuji, tedy jsem“ dáme měsíční provoz zdarma. Po měsíci se budete moci svobodně rozhodnout, jestli začít platit, nebo provoz ukončit.
Nemate nekdo zkusenosti s jejich konkurenci? Virtuozzo, VPS a dalsi virtualne dedikovane stroje jsem nasel na http://www.coolhousing.net/cz.html
ad no a co?
> rád si zkušenosti poslechnu, pokud jste se něco dozvěděl, napište prosím sem do komentářů či na můj email, díky.
ad Zed
> jsem rád, že máte svou preferenci. VPS je služba softwarové virtualizace oproti VDS, které jsou službou hardwarové virtualizace. Existují výhody i nevýhody obou systémů, záleží, co potřebujete.
Ad Pavel
> Máte pravdu, že by to bylo praktické. Každopádně služba VDS není určena pro tak náročné zákazníky/projekty.
Hlavní poslání virtualizace je využít efektivně výkon hardwaru v situaci, kdy potřebujete, z důvodu třeba bezpečnostní politiky, spustit aplikace v oddělených instancích OS místo toho, abyste nainstaloval vše do jednoho systému nebo použil více serverů. Sdílení hardwaru, které nabízí Microsoft Hyper-V nebo konkurenční systémy, je velice výhodné pro startující projekty s požadavky na specifickou konfiguraci softwaru.
Současné technologie neumožňují spustit virtuální počítač nad několika servery a rozkládat tak zátěž. Princip, který tu byl naznačen se jeví rozumně, ale není tolik potřeba, protože řešení existuje. Rozklad zátěže se provádí na aplikační úrovni. Rozdělení rolí (IIS, SQL, Exchange, DNS, ...), rozdělení kompetencí mezi servery se stejnou rolí (SQL - rozdělení dat) nebo seskupením serverů s identickou rolí (IIS, terminálové služby).
Už bývalý ředitel webhostera/registrátora&člen kolegia CZ.NIC se zalíbením ve své práci a koníčky mezi které patří zážitky, domény, cestování, volejbal a film a našlo by se i něco dalšího. Svobodný, bezdětný, se smyslem pro humor a vizí ;)
Přečteno 55 332×
Přečteno 55 171×
Přečteno 54 991×
Přečteno 54 536×
Přečteno 53 003×