Hlavní navigace

Jak se nakupuje konkurence

19. 9. 2007 9:44 (aktualizováno) Jan Hájek

Manufaktura vs. Automatizace
Každá firma, co se zabývá webhostingem řeší způsob správy serverů a služeb. Firmy, které jdou cestou manuálních zásahů dlouho nevydrží a tak si většina českých webhosterů již od nepaměti vyvíjí vlastní systém – klientskou administraci, klientské centrum nebo prostě administraci (anglicky control panel). Část funkcionality je často dávána k dispozici zákazníkům, aby si mohli nastavovat svoje emaily, hesla či databáze. Důvodem není jen pohodlí pro šikovného zákazníka, ale také menší nápor na administrátory. Menšinu na českém trhu reprezentují firmy, které se rozhodnout sáhnout po hotovém řešení, tj. použít hotový software. Důvodů pro i proti je mnoho, ale to by byl materiál na celý článek, resp. sérii článků :)

swsoft logo

Nástup leadera trhu
Na poli vývojařských firem, které již roky vyvíjejí a prodávají řešení pro hostingovou automatizaci či automatizaci hostingových procesů, se již dlouho nedělo to co teď. V posledních letech se pomalu ale jistě do čela pelotonu dostala americká společnost s ruskými kořeny SWSoft Inc. Jejich „control panel“, tj. administrace serveru, hostingových služeb a domén, se stala velmi populární a jejích služeb využívají stovky firem od těch malých až po ty poměrně velké. Do nabídky firmy nepatří jenom Plesk, ale ten je mezi internetovou populací jednoznačně nejznámější.

Jak se tedy kupuje konkurence?
Tedy k věci. Během posledních několika dnů koupil SWSoft prakticky všechny své významné konkurenty. Nepamatuju si, že by to nějaký jiný tržní vůdce takhle rychle zkoulel. Ale popořadě:

ensim logo 11. září 2007 kupuje aplikaci Ensim Pro, svého asi největšího konkurenta, od firmy Ensim Corporation.

hsphere logo

14. září 2007 kupuje firmu Positive Software (divize Comodo) výrobce aplikace H-Sphere

sphera logo

18. září 2007 kupuje firmu Sphera výrobce stejnojmenné aplikace

Vedle kontroly nad vývojem zmiňovaných aplikací SWSoft koupí získal, podle slov svého CEO Sergeje Beloussova, přes 1,5 miliónu firemních zákazníků. Hodnota ani jedné z akvizic nebyla samozřejmě zveřejněna. Pokud to půjde tímto tempem, vykoupí SWSoft do konce září celý trh.

Do sbírky jim ještě chybí CPanel, ISPmanager, Hostflow, …

Anketa

Co používá váš webhoster?

Sdílet