Hlavní navigace

Doména Království Tonga na celý život!

18. 6. 2007 13:10 (aktualizováno) Jan Hájek

tonga flag

Království Tonga se rozprostírá na 169 ostrovech v jižním Pacifiku mezi Novým Zélandem a Havajským souostrovím. Jen tak pro zajímavost, jeho dřívější název, Přátelské ostrovy, dostalo místo od mořeplavce Jamese Cooka, který na ostrovy připlul a byl unešen z přátelského přijetí. Avšak podle spisovatele Williama Marinera chtěli ve skutečnosti místní náčelníci kapitána zavraždit, jen se nebyli schopni dohodnout na vhodném vražedném plánu. Přátelská atmosféra tak zůstala mořeplavci vryta do paměti až do jeho smrti v roce 1779 :)

Ve světě internetu se Tonga proslavila svou národní doménou .TO, odpovídající anglickému slovu to, a webovými stránkami, které z podobností těží…jsou to například přesměrovávací welcome.to a fly.to nebo český najdi.to směrující na vyhledávání od VOLNY. Doménu využívají i podnikatelé z kanadského města Toronto, protože výraz „TO“ je slangovým označením města a určité obliby se dočkala i u provozovatelů torrent webů.

Správcem domény .TO je subjekt s prozaickým názvem TONIC (Tonga Network Information Center), jehož specifikou je fakt, že neprovozuje žádný oficiální whois server. Další zajímavostí je možnost registrovat doménu na 25 a 100 let! Vyřeší se tím komplikace s prodlužováním domén, pojistíte si tak svou webovou identitu, ale zase se může stát, že vás doména přežije :)

Domain hack, aneb využijte i koncovku
Metodě, kdy je doménová koncovka součástí slova či sousloví tvořícího název webové služby se říká domain hack (typickým příkladem je třeba služba del.icio.us). Doména .TO se tak může stát dobrou alternativou pro doménové jméno, které má být intiutivní a zapamatovatelné, což je parametr snad pro všechny domény webových služeb.

Doména .TO nepatří mezi nejlevnější, ale v českém jazyce je poměrně dobře použitelná. Když se podíváte, tak stále volné jsou třeba domény blogni.to, vyfot.to nebo uverejni.to. Nějakých 1800 nápadů na pěkné domain hacky z anglických slov najdete tady, ale nechci podceňovat vaši představivost.

Nechci slevu zadarmo
Pokud si doménu zaregistrujete na 100 let, vyjde vás ročně na nějakých 740 korun bez DPH, což se dá unést, nebo ne? Je to málo nebo moc za konkurenční výhodu, přidanou hodnotu a jistotu držení domény? No dobře, ten poslední argument je trošku zjištný, ale zase je pravda, že při registraci na kratší období je cena výrazně vyšší.

Protože bych rád podpořil tvůrčí myšlenky čtenářů Lupy, nabízím zcela na závěr prvnímu zájemci o registraci domény .TO na 100 let slevu 20% z ceníkové ceny! Stačí objednat a do poznámky napsat „hostujitedyj­sem.blog.lupa­.cz“ :) První objednávka získává automaticky nárok na slevu.Inzertní okénko:
registrace domény .TO (Království Tonga)

Sdílet

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).