Království Tonga se rozprostírá na 169 ostrovech v jižním Pacifiku mezi Novým Zélandem a Havajským souostrovím. Jen tak pro zajímavost, jeho dřívější název, Přátelské ostrovy, dostalo místo od mořeplavce Jamese Cooka, který na ostrovy připlul a byl unešen z přátelského přijetí. Avšak podle spisovatele Williama Marinera chtěli ve skutečnosti místní náčelníci kapitána zavraždit, jen se nebyli schopni dohodnout na vhodném vražedném plánu. Přátelská atmosféra tak zůstala mořeplavci vryta do paměti až do jeho smrti v roce 1779 :)
Ve světě internetu se Tonga proslavila svou národní doménou .TO, odpovídající anglickému slovu to, a webovými stránkami, které z podobností těží…jsou to například přesměrovávací welcome.to a fly.to nebo český najdi.to směrující na vyhledávání od VOLNY. Doménu využívají i podnikatelé z kanadského města Toronto, protože výraz „TO“ je slangovým označením města a určité obliby se dočkala i u provozovatelů torrent webů.
Správcem domény .TO je subjekt s prozaickým názvem TONIC (Tonga Network Information Center), jehož specifikou je fakt, že neprovozuje žádný oficiální whois server. Další zajímavostí je možnost registrovat doménu na 25 a 100 let! Vyřeší se tím komplikace s prodlužováním domén, pojistíte si tak svou webovou identitu, ale zase se může stát, že vás doména přežije :)
Domain hack, aneb využijte i koncovku
Metodě, kdy je doménová koncovka součástí slova či sousloví tvořícího název webové služby se říká domain hack (typickým příkladem je třeba služba del.icio.us). Doména .TO se tak může stát dobrou alternativou pro doménové jméno, které má být intiutivní a zapamatovatelné, což je parametr snad pro všechny domény webových služeb.
Doména .TO nepatří mezi nejlevnější, ale v českém jazyce je poměrně dobře použitelná. Když se podíváte, tak stále volné jsou třeba domény blogni.to, vyfot.to nebo uverejni.to. Nějakých 1800 nápadů na pěkné domain hacky z anglických slov najdete tady, ale nechci podceňovat vaši představivost.
Nechci slevu zadarmo
Pokud si doménu zaregistrujete na 100 let, vyjde vás ročně na nějakých 740 korun bez DPH, což se dá unést, nebo ne? Je to málo nebo moc za konkurenční výhodu, přidanou hodnotu a jistotu držení domény? No dobře, ten poslední argument je trošku zjištný, ale zase je pravda, že při registraci na kratší období je cena výrazně vyšší.
Protože bych rád podpořil tvůrčí myšlenky čtenářů Lupy, nabízím zcela na závěr prvnímu zájemci o registraci domény .TO na 100 let slevu 20% z ceníkové ceny! Stačí objednat a do poznámky napsat „hostujitedyjsem.blog.lupa.cz“ :) První objednávka získává automaticky nárok na slevu.
Inzertní okénko: registrace domény .TO (Království Tonga)
S dovolením odlehčím vašemu nadšení z možnosti registrovat tolik volných TO domén. Jako doménový a hostingový profesionál se mnou zřejmě budete souhlasit v tom, že: CZ=české stránky, český obsah a "cokoliv jiného"=cizí stránky, cizí obsah.
Jde možná o předsudek, ale v myslích českých uživatelů stále ještě dostatečně hluboko zakořeněný, než aby kdokoliv soudný riskoval s pokusem postavit úspěch nové značky (služby) na domain-hacku.
Proč si třeba explorer nezaregisruje doménu regni.to? A proč Seznam neinzeruje doménu posli.to (ale lépe rozeznatelnou email.cz)?
Jako tip na pondělní odpoledne je to ale dobré - vážně uvažuji o tom, že bych si zaregistroval nějakou hezkou doménu jen tak - pro svých 5 minut slávy a třeba pro vlastní blog .-) I když: nejsou i mí přátelé tak trošku nacionalisté, kterým cokoliv co není CZ nepůjde do prstů na klávesnici?
Máte pravdu, široká veřejnost považuje "tečkacézet" za generickou součást všech českých a "tečkakom" všech americkych webů, takže není lehké přijít se službou na jiném TLD. Přesto, všechno je jen otázka šikovnosti, což si říkám vždy, když vidím velmi úspěšné služby/brandy s težko vyslovitelnými/zamapatovatelnými jmény...jako třeba Google, Flickr nebo Audioscrobbler (nyní Last.fm)
CZ doména je silně zakořeněná a zvyk ji přidávat nakonec všemu, co se píše do adresní řádky prohlížeče nelze ignorovat... ač mám trochu obavu, že se stále se snižující cenou registrace se její prestiž začne pomalu ztrácet. A to bude škoda.
Každopádně, praktické je mít svou doménu registrovanou napříč všemi TLD, které by mohl zvídavý návštěvník omylem zadat. Leč najít takové jméno není jednoduché, vím.
Zaujala mě váš odkaz na Flickr, Google apod. služby. Přitakám, že jsem s vámi v tomto zajedno (že i zcela neznámá a nicneříkající značka může uspět). Dokonce bych snad i řekl, že je to jeden z trendů této doby (používat pokud možno co nejzvláštněji znějící značky - zejména v souvislosti s web 2.0 hnutím), stejně jako ještě nedávným trendem bylo stavět weby na doménách sestavených z co možná nejobecnějších jmen (aby je bylo snadno navštívitelné bez znalosti značky prostým zadáním hledaného produktu do adresního řádku).
Ale k věci: já si totiž myslím, že tyto zahraniční úspěšné značky mají výhodu i nevýhodu v jednom. Výhodu v tom, že jako anglofonní služby oslovují vlastně celý několikamiliardový svět online uživatelů, zatímco český rybníček čítá něco kolem 2 milionů online rybiček (což je dost nepoměr). Spolu s tím ruku v ruce jdou i vyšší investice do nově stavěné služby (což s sebou často nese řádově lepší a úspěšnější výsledky než v českých poměrech). Stejně tak "neúspěšná" služba v zahraničí často osloví alespoň desetitisíce uživatelů, naopak u nás v Česku by už takové množství uživatelů představovalo obrovský úspěch (záleží samozřejmě na tom s čím a jak .-).
Nevýhodou pak je to, že anglofonních služeb vznikají denně po celém světě hromady. Tzn. uspět v této konkurenci je těžší. Ale když už se ta sněhová koule utrhne, tak se nestačíme divit (Google, Flickr nebo třeba Del Icio Us.
Už bývalý ředitel webhostera/registrátora&člen kolegia CZ.NIC se zalíbením ve své práci a koníčky mezi které patří zážitky, domény, cestování, volejbal a film a našlo by se i něco dalšího. Svobodný, bezdětný, se smyslem pro humor a vizí ;)
Přečteno 55 351×
Přečteno 55 189×
Přečteno 55 020×
Přečteno 54 561×
Přečteno 53 025×