Jistě že zálohujete! Ale jak kvalitně? V domácím či kancelářském prostředí se občas nějaká ta data ztratí. Prostě odejde disk, v horším případě někdo cizí odejde s vaším notebookem. Setkal se s tím snad už každý a poučen pravidelně zálohuje. U serveru se o zálohy stará příslušná firma a člověk tak nějak očekává, že zálohy budou automaticky vyřešené tak nějak robustněji, spolehlivěji, radostněji…
Minulý týden se mi stala zvláštní příhoda. Ozval se mi jeden bývalý klient – jedna rakouská firma – s dotazem, jestli nemám někde strukturu databáze, kterou jsem pro ně před nějakými 4–5 lety dělal. Prý přišli o kompletní databázi objednávek a potřebují alespoň strukturu tabulek, aby mohli znovu nahodit příslušnou webovou aplikaci.
Po několika vyměněných mailech jsem se dozvěděl, co se vlastně stalo:
Jejich webhostingová firma se totiž zadlužila a vstoupila do konkurzu. Požádali tedy jinou firmu, aby celý webhosting převedla k sobě – ti zkopírovali data z FTP, ale na databázi jaksi zapomněli. Shodou náhod to stále celé jelo, aplikace se připojovala na původní server, který ještě pár dní jel a nikdo si ničeho nevšiml. Až do doby, kdy původní server v rámci konkurzu odpojili a zabavili.
Nic naplat, že jim původní poskytovatel celou databázi každý den zálohoval a měl zálohy k dispozici několik měsíců zpětně. Teď už se k nim nikdo nedostane.
Já bych jen doplnil, že zálohovat je nutné na dvě místa současně. Už se mi několikrát stalo, že jedna záloha nestačila. Naposledy minulý týden, kdy server v US byl zálohován na externí disk a vzápětí odešel do "věčných lovišť". Při připojování externího disku se zálohou tento někomu upadl na zem a co se stalo? Záloha nečitelná.
Museli jsme se vrátil ke 14dní staré záloze na externím serveru, takže poučení je jediné. Zálohovat každý den na dvě rozdílná místa v různých lokalitách. No a kdo chce mít totální jistotu, tak ještě na třetí místo, třeba na pásky, které se hodí do trezoru v bance ;-)
Ja bych ovsem poukazal na dulezitejsi vec, ktera z toho plyne - a sice, ze u webovych aplikaci neni mozne spolehat se jen na poskytovatele, ale je potreba mit vlastni zalohy. Jinymi slovy, je potreba v pripade problemu na strane poskytovatele byt schopen celou aplikaci rozjet u jineho.
O nutnosti zaloh jako takovych nema smysl se na tomhle serveru asi bavit :-).
Mé jméno je Lukáš Nevosád (@lukasnevosad) a jsem spolumajitelem firmy two bits (@twobits_cz) provozující několik zahraničních portálů o cestování. Přestože se v poslední době věnuji především vývoji, mým velkým koníčkem je internetový marketing.
Přečteno 34 870×
Přečteno 24 331×
Přečteno 20 785×
Přečteno 16 318×
Přečteno 14 765×