Jistě, nadpis je trochu nadpisovitě zkreslující. Tedy přesněji: statistiky ukazují, že se v posledních 8 měsících snižuje rychlost upravování anglické Wikipedie (očištěná o úpravy zase navrácené k původnímu stavu, t.j. převážně vandalismus).
Viz následující graf, který vytvořil Robert A. Rohde
Tolik fakta. Jak tomu rozumím: Rychlost upravování (měřená v editacích) je první derivací celkového počtu úprav, růst Wikipedie tedy prošel inflexním bodem. Myslím, že i růst Wikipedie se řídí přibližně dle logistické funkce, a inflexní bod tak značí přibližně polovinu růstu. Takže – Wikipedie je z větší části hotová :-), alespoň v angličtině.
Proč k obratu dochází? Myslím, že důvodem je určité „vyčerpání témat“, o kterých dokáže běžný přispěvatel Wikipedie bez větší námahy psát. V oblasti populární kultry a geografie anglicky mluvících zemí už jsou slušně pokrytá i dost obskurní témata, a pro rozšiřování Wikipedie zbývají témata čím dál nepřístupnější, ať už kvůli odbornosti, geografické nepřístupnosti pro anglicky píšící přispěvatele, nebo časové vzdálenosti od současnosti. A o nepřístupnějších tématech zvládne bez větší námahy psát méně a méně lidí.
Podpůrným argumentem pro uvedené vysvětelní může být, že např. návštěvnost Wikipedie a počet zobrazených stránek (podle měření např. Alexy) žádný obrat nezaznamenaly, tedy nejde o nějaký celkový odliv pozornosti, který by se projevil i v počtu úprav.
(Drobná bloggerská poznámka pro věrné čtenáře: jak vidíte, vybral jsem si o trochu delší prázdniny – částečně kvůli menšímu úrazu v záři. V příštích měsících se to doufám zlepší.)
pozn. – 1. editace – opraveny 2 pravopisné chyby
Mozna je jeste jedna vec. Wikipedia je popularni, cili odliv navstevniku AKTUALNE neni. Akorat uz to vsechny 'prestalo bavit', tak edituji mene a mene. Kazdy uz si to zkusil, neco udelal a zustane jen zaryte core lidi. A vzhledem k tomu, ze trh reaguje pomaleji, tak odliv uzivatelu zacne az za nekolik mesicu, kdyz zjisti, ze udaje nejsou aktualni, napr. u stranek, ktere vyzaduji aktualizaci diky navaznosti na realne deni.
Moc se mi nezdá, že by se růst Wikipedie měl řídit zrovna podle logistické funkce. To by totiž znamenalo, že za čtyři roky tam už skoro nikdo nebude nic přidávat a bude opravdu konec. Věřím proto, že poloviny práce ještě dosaženo nebylo. Současný pokles přičítám - vedle zmíněného vyčerpání "snadných" témat - dvěma věcem. Jednak pro anglicky mluvící lidi, kteří rádi něco editují na webu a komunikují s druhými, je na internetu čím dál víc jiných lákadel, která odvádějí od Wikipedie. A jednak prostředí anglické Wikipedie je čím dál byrokratičtější, je tam stále víc šablon, víc požadavků na přesné citace zdrojů a tak dál. To lidi odradí.
[2] myslím, že pro přesnější model by bylo třeba oddělit dva zdroje růstu Wikipedie (nebo klidně obecněji "obecné encyklopedie")
a. růst a změny lidského poznání obecně
b. "popsání současného poznání" , t.j. od nuly do souhrnu ~ současného stavu
první proces má myslím časové měřítko výrazně delší, než druhý proces u Wikipedie - pokud poznání roste třeba exponencálně s dobou zdvojnásobení 20 let, měla by obdobně růst encyklopedie, pokud stále shrnuje třeba 10^-5 poznání
myslím, že rychlá expanze b. skutečně může být skoro-logistická - a může celkem zanedlouho "skončit". ale to může znamenat jen začátek nějaké další, třeba opět skoro-logistické, nebo exponenciální, expanze, ale s jinými parametry.
byrokracie a požadavky na citace, atd. můžou něco ovlivňovat, ale klidně oběma směry - přidávání šablon a hraní si s odkazy na zdroje možná naopak může třeba i zvyšovat počet editací, protože to umožňuje přispívat i u víceméně "hotových" témat
Obsahuje množství editací jen nové stránky nebo editace stávajících?
Stále častěji při svém hledání narážím na pahýly. Dříve tomu tak bylo především na české, ale nyní i často v anglické verzi.
Myslím že útlum je dán především tím že se dva roky zpátky psalo o exponenciálním růstu a bylo "in" vytvořit svůj článek (viz PR články při překročení 500.000 a potom i na 1.000.000). Takovíto uživatelé se nasytili, protože se ukázalo že vytvoření relevantního článku je složitější než původně předpokládaly. Navíc další magická hranice počtu článků 10.000.000 je v podstatě nedosažitelná a tím zájem opadá.
Risk je, že pokud nedojde k jejich korekcím poklesne časem i jejich čtenost a nepomůže ani to, že jsou indexovány na google.
Přečteno 10 293×
Přečteno 9 073×
Přečteno 6 798×
Přečteno 6 534×
Přečteno 6 320×