Člověk si zvykne na ledacos. Po letech užívání už těžko rozlišuje, co může být na první pohled nepřehledné a zmatené. Například – jména a značky Wikimedia. Ale, jak to působí na někoho, kdo se s tím denně nesetkává? Třeba mi pomůžete odpovědět.
Kolem známé Wikipedie se motá řada slov, jmen a značek – nejprve asi bude nejlepší je trochu probrat
Wikimedia kromě Wikipedie provozuje i další projekty, například úložiště multimediálního obsahu Wikimedia Commons, projekt tvorby učebnic a jiných textů Wikibooks / Wikiknihy, wiki slovník Wiktionary neboli Wikislovník a několik dalších.
Různé wiki projekty s wiki- v názvu ale provozují i jiné subjekty, například cestovatelské průvodce Wikitravel jsou projektem komerční Internet brands.
Wikipedii zná každý. Ale, znáte ten zbytek? Vyznáte se v něm?
(Toto blognutí je vlastně pokusem o anketu. Za odpovědi předem děkuji.)
Proč se ptám – objevil se návrh jméno/známkovou strategii Wikimedia radikálně změnit. Jednou z možností by třeba bylo, všechny Wikimedia projekty vecpat pod společnou známku, ke které by se přidával další rozlišovač. Například místo Wiktionary / Wikislovníku by se projekt jmenoval Wikimedia Dictionary nebo v počeštěné verzi Wikimedia Slovník. Z Wikiknih by se staly třeba Wikimedia Příručky… Bylo by to přehlednější? A přitom názvy dostatečně hezké?
A kdyby se přejmenování uskutečnilo – co vzít jako hlavní značku? Wikipedie je nejspíš mnohem známější než Wikimedia, nebylo by tedy lepší soustředit se na nejsilnější značku? Na druhou stranu Wikipedie Slovník zní, alespoň mě, divně – ale nevím, zda to není kvůli zažitému heslu wikipedistů „Wikipedie je encyklopedie“, které bývá trochu jako mantra opakováno v případech, kdy se někdo k Wikipedii snaží přistupovat výrazně jinak.
Už samotný nápad mezi přispěvateli projektů Wikimedia vyvolal docela plamennou diskusi. S množstvím práce mají někteří uživatelé ke značkám projektů, na kterých pracují, vytvořený dosti sentimentální vztah. Ale zajímavější by ale bylo vědět, jak to vnímá „okolí“. Za názory díky!
Pokud by došlo na složené názvy, Wikimedia Slovník by mi přišel v pohodě. Složené názvy, kde první část tvoří značka dodavatele a druhou část obecné označení, mají nicméně problém spočívající v lenosti lidí používat celý složený název: první ani druhé slovo samotné nemůže sloužit jako rozlišovač. Dobře to udělala Mozilla Foundation, když své samostatné produkty pojmenovala Mozilla Firefox a Mozilla Thunderbird, namísto původně zamýšlených Mozilla Browser a Mozilla Mail.
Mne se nelibi nesklonny privlastek pred podstatnym jmenem: misto Wikimedia Slovnik urcite cesky rikejte Slovnik Wikimedia. U tech Mozill to tak nerve, protoze je oboji anglicky. Dost mozna bitvu proti anglicke syntaxi v cestine prohravam [hlavne kvuli tem pitomym sponzorovanym extraligam], ale nevzdam se tak snadno ;-)
Jinak mi na jmenech tolik nezalezi, diky za udelani poradku.
Přečteno 10 269×
Přečteno 9 043×
Přečteno 6 766×
Přečteno 6 504×
Přečteno 6 288×