Bývalý kolega mi říkal, že jejich firma pořídila multilicenci na Microsoft Office za 100 tisíc korun Nestačil jsem se divit! Jedná se o malou společnost s osmi počítači. Náklad na jeden počítač tak činí 12 500 Kč. A jak to souvisí s hostingem? Hodně!
Pro jednoduchost srovnání následujících hostovaných Software-as-a-Service řešení s výše uvedeným případem pomiňme nejrůznější desktopové open-source alternativy kancelářských balíků jako například OpenOffice.org, které jsou dostupné zcela zdarma.
Zadání je tedy následující: nechci platit licence za produkty Microsoftu a přesto chci psát a tisknout nejrůznější texty, vytvářet tabulky s grafy, přijímat a odesílat elektronickou poštu, plánovat schůzky a v optimálním případě tohle všechno sdílet s kolegy. Co se nabízí na internetu?
Nejblíže po ruce nám bude asi služba Google Apps, která ač sama nechce podle slov šéfa Googlu Erica Schmidta, je poměrně vážným konkurentem tradičnímu balíku Office z dílny Microsoftu. Google Apps obsahuje populárního webového poštovního klienta Gmail, chatovací program, dále kalendář, textový editor a tabulkový kalkulátor, tvůrce webových stránek a výhledově také program pro tvorbu prezentací. Základní verze programu je zdarma, prémiová verze stojí 50 dolarů pro jednoho uživatele na 1 rok. To je o něco málo více než 1 000 Kč, což je 12krát méně než pořizovací cena programu MS Office. Dlužno dodat, že služba Google Apps má před sebou ještě dlouhou cestu, aby byla skutečně stoprocentním konkurentem tradičního Office balíku. Zásadní výhodou Google Apps je určitě možnost sdílení vytvářeného obsahu a on-line spolupráce spolu s cenou produktu.
Mnohem dále než Google Apps je firma AdventNet se svým produktem Zoho. Portfolio balíku Office Suite pro on-line spolupráci je daleko širší než u Googlu. Mimo „klasické“ položky obsahuje sada například tvůrce wiki webů (používám ho pro Nápovědu na http://webhosting.wiki.zoho.com), software pro on-line konference, pro řízení projektů, dále CRM software nebo prostředek pro vytváření databázových aplikací podobný programu MS Access. Většina programů ze sady Office Suite je zdarma, za vybrané programy se platí několik desítek dolarů ročně za každého uživatele. Zoho nabízí také plug-in pro MS Office a pro vývojáře API rozhraní. Rychlost přidávání nových produktů a funkcí je u firmy Zoho přímo strhující, stačí se podívat na firemní blog.
Tolik tedy ve stručnosti dvě z mnoha Software-as-a-Service možností, které dnešní internet nabízí pro práci v kanceláři. No a úplně bych zapomněl na ten slíbený hosting. Ono by to vlastně ani moc nevadilo, za chvíli na něj zapomeneme všichni. Bude kdesi v pozadí všech webových aplikací, jen mnohem méně viditelný než dnes.
SaaS aneb Software-za-Babku? Zase novy hype termin ala web 2.0? Zkusil nekdy nekdo rozchodit v tom skvelem SaaS primitivni zalezitost jako je formatovani vice tabulek, makro (treba naimportovane z predchoziho XLS rocnik 1997), nebo nedej boze trvat na ceske diakritice na vystupu? Ze to uplne nefunguje? Hmmm... v soucasne dobe je Software-za-Babku stale Software-na-Hovno.
Software-za-Babku e dobry tak akorat na psani jednodussich kulinarskych receptu, primitivni veci typu formular pro vypocet dane v nem neudelate.
Kdyby ten podvodnický chamtivý Microsoft otevřel své formáty už dávno a ne polovičatě až teď, mohly by hostované kancelářské balíky perfektně umět všechno to co umí MS Office. Parchanti vychytralý, zamknou uživatele do svých wordů a excelů a dřou z nich peníze, pokrok softwaru tím zpomalili tak o deset let.
Otazka zni zda tedy hodlam vysolit ty velke prachy za moznost napsat si v tom formular pro vypocet dane. Mozna ze kdyz 99% z mych potreb splni webaplikace, tak si rozmyslim, zda kvuli 1% kupovat balik od microsoftu.
Ale i kdyby, porad jsou tu ti, komu webaplikace pokryje 100% potreb. Tvrdite-li ze je to software na hovno, rikate tem lidem, ze ty dokumenty, co si v tom pisou jsou hovno. Pomerne nerudne chovani, chybi mu snaha podivat se na svet i ocima druhych.
připočtěte k tomu poplatky za rychlý mobilní internet pro každého uživatele, aby mohl fungovat kdekoliv, připočtěte k tomu vyšší rychlost internetu do firmy, připočtěte k tomu čas každého jednotlivého uživatele pro pomalejší pouštění aplikací ... a ve výsledku zjistíte, že by to znamenalo výrazně větší náklad.
Online aplikace do firmy jsou prostě nesmysl, ty mají význam tam, kde nemáte jinou možnost, potřebujete to pouštět jednou za uherák a podobně. Třeba do firmy je často nesmysl každému kupovat office, ale můžu jim koupit jen word, pár vybraným excel, dalším pár powerpoint. A zbytek nechat na online aplikacích nebo free office.
To skeptik: neni to jen otazka otevreni formatu, ktery je jen dilci cast problemu. Pokud SaaS ma fungovat, narazite minimalne na dalsi uzke hrdla - pmala konektivita, zastaraly kompy, rozdilne prostredi webovych prohlizecu... nacez zacnete zase sjednocovat platformu, instalovat pluginy (ala java, flash...), srat se s (zpetnou) kompabilitou - nebo oriznete funkcionalitu.
To pizi: byl to priklad. Prectete si oslavny clanek, ktery je navic malou domu p. Hornovi a pak snad prekousnete to, ze jsem proti jeho lehce extremnimu nazoru dal schvalne ten svuj - protipol. Online aplikace si urcite sveho uzivatele najdou, ale pro firemni uziti je to proste kravina. A schvalne, jake jsou prvni tri vety uvodu tohoto clanku, kam miri pointa?
To noname: presne, diky, muj pohled.
Článeček nepostihuje všechny aspekty ohledně on-line office aplikací, jde spíše o nástřel možností. Možná jsem ale mohl zmínit snahu Google umožnit on-line aplikacím běžet i v režimu off-line. Více na http://gears.google.com/. Googgle Gears zatím funguje, pokud vím, jen u Google Readeru. Určitě ale časem bude podporována i služba Google Apps, kde bude přínos zřejmě mnohem větší.
Honza (AKA Jan Horna) se zajímá o hosting, webové aplikace, Web 2.0 a sociální sítě. Pracuje pro firmu HorMart s.r.o., která provozuje Přehled českého webhostingu.
Přečteno 8 046×
Přečteno 6 738×
Přečteno 6 650×
Přečteno 6 617×
Přečteno 6 603×