Hlavní navigace

Mashup aneb jak jsem míchal s MS Popfly

6. 9. 2007 12:33 Jan Horna

Michacka MS PopflyDion Hinchcliffe se na ZDNetu ptá, jestli se mashupy stanou jedním z určujících modelů vývoje nového softwaru. Patrick Zandl přibližuje pojem mashupů – míchanic českému čtenáři na Čertoději ve vyčerpávající stati „Mashup aneb Míchanice pro Web 2.0“. Zřejmě je na čase věnovat mashupům náležitou pozornost a okusit, co vše se dá namíchat v dobách Webu 2.0 :-)

Pro účely degustace jsem použil „míchačku“ Popfly od Microsoftu. Po absolvování nezbytné registrace ke službě Windows Live ID na http://login.li­ve.com jsem musel nainstalovat Microsoft Silverlight plug-in pro multimediální interaktivní webové aplikace, bez kterého Popfly nepoběží. Dále musíte na webu www.popfly.ms zažádat o pozvánku k testování alfa verze služby Popfly. Ta vám přijde a poté už nezbývá, než se přihlásit a začít míchat. Pokud vám tento postup přijde složitý, můžete využít například Google Mashup Editor či Yahoo! Pipes nebo jednu z mashup platforem z článku Diona Hinchcliffe „A bumper crop of new mashup platforms“.

MS Popfly screenshot

S Popfly pracujete většinou metodou drag-and-drop, z nabídky v levé liště „taháte“ položky – bloky na pracovní plochu, mezi jednotlivými položkami pak definujete jejich vzájemnou relaci. Vlastnosti těchto relací se vytváří automaticky, máte však možnost je ručně měnit. Abyste mohli vidět výsledek míchání, Popfly vám pomůže vytvořit webovou stránku, do které vložíte vytvořený mashup. Primitivní výsledek mého několika-málo-minutového snažení můžete vidět na http://www.pop­fly.ms/users/hor­mart/Home.

Jaké jsou klíčové aspekty míchání s MS Popfly? Mé prvotní a velmi letmé dojmy jsou díky uvedenému konkrétnímu příkladu následující:

  • K dispozici je omezený počet datových zdrojů. V současnosti jde o celkem 320 použitelných bloků, ze kterých může uživatel míchat své mashupy, přičemž skutečných primárních zdrojů poskytujících použitelné informace je jen několik desítek. Většinou jde o zástupce nejrůznějších Web 2.0 služeb, typicky Digg, Facebook, Flickr, Twitter, v seznamu pochopitelně nechybí služby Microsoftu a dokonce ani Yahoo, služby Googlu však ano. Zbytek bloků jsou již existující mashupy, které je možné znovu-použít, a dále seznam forem zobrazení namíchaných dat a způsobů jejich manipulace (např. graf, kalkulátor, chat, slide show, anketa, třídění). Je zde také možnost vytvořit vlastní blok, což je ale už záležitost pro vývojáře.
  • Jednoduchost vytváření mashupu je opravdu bezprecedentní (tzv. míchání myší).
  • Silnou stránkou je také možnost znovu použít již vytvořené mashupy (viz. reusability)
  • Poměrně zajímavé jsou možnosti výstupu. Můžete získat HTML kód pro vložení do svých webových stránek či aplikací (iframe tag), stáhnout si mashup jako Gadget, přidat mashup do služby Windows Live Spaces nebo, a to mě oslovilo nejvíc, sdílet mashup – aplikaci na Facebooku.

Z výše uvedených bodů jsem vyvodil tyto závěry:

  • Míchání a mashupy vůbec jsou novou disciplínou spojenou s nástupem Webu 2.0. Aby se nový trend vývoje webových služeb prosadil, bude potřeba získat větší podporu klíčových hráčů, kteří spravují internetový obsah. Součástí každé webové služby by tak ideálně mělo být volně přístupné rozhraní API, možnost sdílení obsahu ve formátu XML či formou RSS/Atom kanálů a maximální otevřenost celé platformy. Takže si asi budeme muset ještě chvilku počkat.
  • Na domácím českém trhu bude třeba čekat o „kousek“ déle. Z globálních hráčů nabízí na českém trhu použitelné zdroje ke tvorbě lokálních mashupů hlavně Google, míchají se především jeho mapy. Seznam uvolnil také API ke svým mapám, ty se ale míchají méně. A jinak? Spíše nic moc :-( Docela dobře si však dokážu představit, že by volně přístupné API poskytl třeba Portál veřejné správy. To už je ale, pravda, příběh o něčem jiném ;-)

Co vy? Už jste míchali? V komentářích ocením odkazy na vaše zajímavé mashupy.

Sdílet

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).