Dion Hinchcliffe se na ZDNetu ptá, jestli se mashupy stanou jedním z určujících modelů vývoje nového softwaru. Patrick Zandl přibližuje pojem mashupů – míchanic českému čtenáři na Čertoději ve vyčerpávající stati „Mashup aneb Míchanice pro Web 2.0“. Zřejmě je na čase věnovat mashupům náležitou pozornost a okusit, co vše se dá namíchat v dobách Webu 2.0
Pro účely degustace jsem použil „míchačku“ Popfly od Microsoftu. Po absolvování nezbytné registrace ke službě Windows Live ID na http://login.live.com jsem musel nainstalovat Microsoft Silverlight plug-in pro multimediální interaktivní webové aplikace, bez kterého Popfly nepoběží. Dále musíte na webu www.popfly.ms zažádat o pozvánku k testování alfa verze služby Popfly. Ta vám přijde a poté už nezbývá, než se přihlásit a začít míchat. Pokud vám tento postup přijde složitý, můžete využít například Google Mashup Editor či Yahoo! Pipes nebo jednu z mashup platforem z článku Diona Hinchcliffe „A bumper crop of new mashup platforms“.
S Popfly pracujete většinou metodou drag-and-drop, z nabídky v levé liště „taháte“ položky – bloky na pracovní plochu, mezi jednotlivými položkami pak definujete jejich vzájemnou relaci. Vlastnosti těchto relací se vytváří automaticky, máte však možnost je ručně měnit. Abyste mohli vidět výsledek míchání, Popfly vám pomůže vytvořit webovou stránku, do které vložíte vytvořený mashup. Primitivní výsledek mého několika-málo-minutového snažení můžete vidět na http://www.popfly.ms/users/hormart/Home.
Jaké jsou klíčové aspekty míchání s MS Popfly? Mé prvotní a velmi letmé dojmy jsou díky uvedenému konkrétnímu příkladu následující:
Z výše uvedených bodů jsem vyvodil tyto závěry:
Co vy? Už jste míchali? V komentářích ocením odkazy na vaše zajímavé mashupy.
Honza (AKA Jan Horna) se zajímá o hosting, webové aplikace, Web 2.0 a sociální sítě. Pracuje pro firmu HorMart s.r.o., která provozuje Přehled českého webhostingu.
Přečteno 6 963×
Přečteno 6 354×
Přečteno 6 304×
Přečteno 6 124×
Přečteno 5 599×