Hlavní navigace

Dataportability – vezměte si svá data a běžte někam

14. 5. 2008 11:01 (aktualizováno) Jan Horna

.. třeba na LinkedIn, Facebook, MySpace, YouTube, prostě kamkoliv :-)

Daniel Dočekaldnešním článku na Lupě reaguje na nedávné představení projektu Google Friend Connect. Přesně taková osvěta je potřebná, takže díky za takový příspěvek!

Zcela oprávněně v textu zaznívají následující požadavky na změnu fungování sociálních sítí a webu vůbec:

  • „Současný web fungující jako tisíce izolovaných ostrůvků již není prakticky použitelný.“
  • „A vidět je to zejména v sociálních sítích.“
  • „Platformou se musí stát samotný web.“

Daniel mi tímto vlastně naservíroval ideální přihrávku. Již delší dobu mám v plánu napsat něco o Dataportabi­lity.org, česky přenositelnosti dat. A plány se maj plnit hlavně o Vánocích ;-)

Iniciativa Dataportabili­ty.org je odpovědí na tři výše uvedené citované požadavky. Krátké video napoví:


DataPortability – Connect, Control, Share, Remix from Smashcut Media on Vimeo.

Za zmínku tak stojí například mikroformát hResume, který by měl být mimo jiné nějak extrahovatelný z profilu na LinkedIn (přidejte si mě mezi kontakty). Pak určitě Attention Profiling Markup Language, který říká, že mám rád Red Hot Chilli Papers, squash, klasickou černobílou středoformátovou fotografii a třeba kvalitní zelený čaj. Dále „přátelské“ mikroformáty XFN a FOAF atd. atd.

V obecné rovině by tyto věcičky měly transformovat web do stavu, kdy data budou putovat internetem, tedy i sociálními sítěmi, tak, že budou obsahovat svůj vlastní popis (co jsou zač), čímž se usnadní jejich znovupoužitelnost. Laicky řečeno, na webu nebude takový bordel ;-)

Chcete více informací? Pak můžu vřele doporučit skvělou prezentaci od Novy Spivacka s názvem Making sense of the semantic web. Ano, je o sémantickém webu.

Sdílet

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).