.. třeba na LinkedIn, Facebook, MySpace, YouTube, prostě kamkoliv :-)
Daniel Dočekal v dnešním článku na Lupě reaguje na nedávné představení projektu Google Friend Connect. Přesně taková osvěta je potřebná, takže díky za takový příspěvek!
Zcela oprávněně v textu zaznívají následující požadavky na změnu fungování sociálních sítí a webu vůbec:
Daniel mi tímto vlastně naservíroval ideální přihrávku. Již delší dobu mám v plánu napsat něco o Dataportability.org, česky přenositelnosti dat. A plány se maj plnit hlavně o Vánocích ;-)
Iniciativa Dataportability.org je odpovědí na tři výše uvedené citované požadavky. Krátké video napoví:
DataPortability – Connect, Control, Share, Remix from Smashcut Media on Vimeo.
Za zmínku tak stojí například mikroformát hResume, který by měl být mimo jiné nějak extrahovatelný z profilu na LinkedIn (přidejte si mě mezi kontakty). Pak určitě Attention Profiling Markup Language, který říká, že mám rád Red Hot Chilli Papers, squash, klasickou černobílou středoformátovou fotografii a třeba kvalitní zelený čaj. Dále „přátelské“ mikroformáty XFN a FOAF atd. atd.
V obecné rovině by tyto věcičky měly transformovat web do stavu, kdy data budou putovat internetem, tedy i sociálními sítěmi, tak, že budou obsahovat svůj vlastní popis (co jsou zač), čímž se usnadní jejich znovupoužitelnost. Laicky řečeno, na webu nebude takový bordel ;-)
Chcete více informací? Pak můžu vřele doporučit skvělou prezentaci od Novy Spivacka s názvem Making sense of the semantic web. Ano, je o sémantickém webu.
Honza (AKA Jan Horna) se zajímá o hosting, webové aplikace, Web 2.0 a sociální sítě. Pracuje pro firmu HorMart s.r.o., která provozuje Přehled českého webhostingu.
Přečteno 8 023×
Přečteno 6 704×
Přečteno 6 622×
Přečteno 6 579×
Přečteno 6 565×