Který hosting zvolit pro svůj internetový projekt? Tato otázka je evergreenem na různých diskuzních fórech, věnovaných internetu.
Svého partnera na hosting jsem si vybral před několika lety. Tenkrát po zkušenostech s několika low cost firmami jsem se rozhodl otestovat několik hostingu pomocí služby www.tracert.com. Umístil jsem na několik svých hostingů stejný script, který generoval dostatečně velkou stránku a změřil jsem dobu, za jakou se stránka načetla z různých míst planety. Vybíral jsem celkem ze třech, všude tam jsem měl tehdy své projekty.
V době komunitních webů by se dalo použit komunitní testování – nebo test 2.0 :). Představuji si to takto:
Tímto způsobem by se naše otázka „jaký hosting zvolit pro svůj projekt?“ mohla byt poměrně dobře zodpovězena.
Další detaily:
Ta myšlenka mi připadá dobrá. Pokud se zde najde někdo, kdo by měl zájem podobný projekt dopodrobna navrhnout a implementovat, napište mi prosím na nevosad(at)hostingy.cz. Samozřejmě by se jednalo o placenou práci.
Rozhodně ale tímto neslibuji, že se něco podobného na www.hostingy.cz objeví - v hlavě už mi teď vyskakují desítky problémů, které by bylo potřeba domyslet a doladit...
Lukáš Nevosád, hostingy.cz
Měřit "dobu za jakou se stránka načetla" tímto způsobem nedává moc smysl a rozhodně to nemůže dát použitelné výsledky. Jak poznáte, na které straně spojení je úzké místo? Proto se pro obdobná měření (ze služeb pro koncové uživatele se mi zamlouvá http://www.speedtest.net/) jako rerenční body používají servery s opravdu rychlým připojením.
Když jsem testoval rychlost připojení svého serveru, musel jsem chvilku hledat, než jsem našel vhodný zahraniční server (bohužel adresu si již nepamatuji), v rámci ČR posloužil dobře CESNET.
Testování doby generování stránek nebo rychlosti databáze sice smysl dává, ale je třeba velmi opatrně volit metodiku, nesmí se to zvrhnout v benchmark. ;-)
Každopádně, zrovna rychlost připojení, databáze nebo HTTP serveru je to poslední, co by mě na webhostingu zajímalo. Jsou důležitější věci:
Konfigurace HTTP server a jeho modulů
Možnost použití .htaccess a kterých direktiv
Konfigurace PHP - takový 8M memory_limit dokáže otrávit skoro každou fotogalerii, která si sama dělá náhledy.
+nainstalované knihovny (rozšíření)
Python
Perl
Cron
SFTP(FTPS)
WebDAV
HTTPS - např. u ACTIVE24 stojí 300 Kč/měsíc!
Logy a errorlogy
statistiky
...
určitě každého napadnou další položky, ale základ dobrého webhostingu je kvalitní administrace. Svého času to byl asi jediný důvod, proč lidé snášeli bratry Šimonky.
Je ale pravda, že vybrat si webhosting není jednoduché. Vždy když kouknu na počet služeb měřených kýblsoftem, tak jenom žasnu.
[4] Máte pravdu, ale ne úplně. Smysl má měřit především dobu vygenerování nějaké testovací stránky, přičemž ta by měla dělat jak výpočetní operace, tak především databázové a souborové. Doba odezvy se dá vyhodnocovat velmi dobře statisticky, takže při velkém počtu měřících míst by to vůbec nebyl problém. A navíc: Velká část konfigurace se dá zjistit právě tím testovacím skriptem.
Tento nápad se mi zamlouvá. Pokud by to někdo byl schopen naprogramovat, rád to zaplatím a umístím na svůj nový web o webhostingu http://www.webhostingcentrum.cz
Samozřejmě nejsem schopen zaplatit pro takový malý projekt "korporátní cenu," takže spíš kdyby si nějaký student chtěl přivydělat a bavilo by ho to. Projekt bych uměl zpropagovat.
Přečteno 83 556×
Přečteno 74 543×
Přečteno 61 073×
Přečteno 50 257×
Přečteno 47 371×