Hlavní navigace

Deset neúspěšných technologií roku 2005 podle ExtremeTech

13. 2. 2006 10:20 (aktualizováno) Janek Wagner

Navzdory PR masáži se řada novinek v minulém roce tvůrcům jaksi nevyvedla. Podle ExtremeTech vypadá první desítka v ICT branži takto:

  1. BTX Form Factor – základní desky, skříně i PC tohoto formátu jsou sice v nabídce, ale koncept je zatím okrajový.

  2. High-Definition Video na PC – přestože se zdálo, že díky vývoji PC bude mít konečně HDTV formát vyhovující platformu, a i Windows Media Center Edition 2005 ho podporuje, zájem není.

  3. High Fidelity Digital Audio - 128kbps MP3 stále vítězí?

  4. Windows XP Professional x64 Edition - 32bitové herní aplikace mají problémy, hráči nemají o nový OS zájem, chybí 64bitové portace řady aplikací jako jsou například Autodesk AutoCAD, 3ds Max, Adobe… Před pár minutami mi volal nadávající kolega, znechucený nefunkčností SATA disku pod x64 Edition a také nutností portovat pro Vistu stále ještě prodávané 16bitové aplikace…

  5. Vysokokapacitní optické mechaniky HD-DVD a Blu-ray - domácí videorekordéry přešly úspěšně od kazet VHS k DVD-RW a pevným diskům, 25GB nebo 50GB vypalovačky v éře DVD zatím asi nikdo nepotřebuje, zvláště při dnešní ceně 1 GB kapacity na pevném disku.

  6. Ochrana proti kopírování hudebních CD – SONY si uřízla ostudu a musela stáhnout desítky milionů audio CD z trhu…

  7. Konkurence iPod – WMA a DRM od MS a sjednocené úsilí Napster, MSN Music, Yahoo MusicMatch, Rhapsody a dalších na Apple iTunes nemá.

  8. Digital Home -Superbytě je sice hezky (je otevřen veřejnosti každý pátek od 10 do 19), ale představy marketingu MS a Intel odezvu nenašly.

  9. Google Gmail - je sice stále ještě v beta verzi, ale funguje a vypadá dobře i na mobilu, takže v tomto punktu s ExtremeTech příliš nesouhlasím. Ale i tady se Gmailu přiznává podíl na vývoji v této oblasti.

  10. Duální grafické karty – Nvidia a ATI v konkurenčním boji asi již přehánějí, ale nikoho než high-end hráče tato technologie neláká. Ostatně, pamatujete si na čtyřprocesorového grafického jezevčíka 3dfx Voodoo?

Sdílet