Nyní i U:fon podlehl nákaze českým virem SPT (Společnost proti telefonování) a nabízí U:fonův Internet v mobilu s rychlostí připojení v průměru o rychlosti 40 až 60 kbit/s. Po vysloveně hovadné nabídce Apple iPhone anti-3G-kartelem zbývajících mobilních operátorů, kteří uživatelům beztrestně nabízejí mobily bez odpovídající nabídky konektivity za přemrštěné ceny datového připojení, se i U:fon připojil do této partičky obchodníků s deštěm. Nabízet datové připojení o této rychlosti v době mobilních technologií s o dva řády vyšší rychlostí může opravdu jen uchazeč o zařazení do MAŠÍBLu. Na českém trhu si mohou nadnárodní koncerny dělat skutečně vše a neviditelná ruka trhu je evidentně chromá.
Souhlasím, taky nechápu všechny oslavné články na ufonův internet, když je to rychlostně absolutní tragedie, návrat k o něco rychlejšímu dialupu. Bral bych to leda za 0 Kč jako bonus k jejich telefonu, nebo za desítky Kč. Rozhodně ne stovky. Stejně tak ufonova pevná za skoro tři stovky, když voip mohu mít bez paušálu. Opět bych jí bral leda za 0 s platbou za provolávku...
S.
Neviditelnou ruku trhu neobviňujte z něčeho, co má ve skutečnosti na triku ČTÚ a potažmo eurokartel Velkého Bratra. Kdyby nebyly licence jenom pro vyvolené, vypadala by situace úplně jinak.
Bohužel, eurovynález GSM funguje podle několika jednoduchých, dosti destruktivních principů:
1) GSM (a jeho další generace) je "náš" vynález (míněno EU) a my ho budeme protežovat a vnucovat jako jedinou nebo dominantní alternativu
2) Provozovat GSM sítě smí jen několik vyvolených pod patronací EU a lokálního telekomunikačního regulátora. Trh pořádně přiškrtíme omezením počtu licencovaných subjektů. Stádní kasy pěkně napakujeme tučnými poplatky za licence, i když z hlediska business case jsou zcela nesmyslné (vzpomeňte licenční hysterii kolem 3G a jak tro dneska vypadá).
3) Podobu služeb klientům určují vynálezci z kartelu GSM. Na zákazníky se nebere příliš velký ohled. Zákazník je tu hlavně proto, aby platil. (Jestli se mnou nesouhlasíte, vzpomeňte WAPu, jaký je jeho význam dnes a jaké jsou jeho ceny.)
Summa summarum: kdyby náhodou někdo (vláda, ČTÚ) nechal fungovat tu "neviditelnou ruku trhu", vypadala by u nás situace asi trochu jinak. Například jako v Koreji (jižní), kde lidé již mnoho let zcela běžně sledují TV zpravodajství na telefonech v i-mode.
Detailní odbočka jak to vypadá u nás: u nás si v metru dodnes ani nepřečtete maily, protože v tunelech není signál a během krátké zastávky pomalé GPRS není schopno se ani přihlásit na poštovní server a kolikrát se ani nepřipojí. A to nemluvím o "výstavních" stanicích, kde pokrytáí není vůbec žádné (Letňany). A proč to takhle funguje? Protože všichni naši operátoři mají jistotu, že ČTÚ na ně nikoho dalšího nepustí. A tak rejžují a rejžují... A trh (volný, svobodný trh bez umělého omezování) pořád nikde...
(BTW Neviditelná ruka trhu - pěkně blbé klišé, aspoň by ho neměl opakovat ten kdo neví o co jde)
to 9 (Kubrt):
Co bychom chteli? co takhle celostatni pokryti funkcni 3G siti? takova 3G sit, ktera umoznuje prenosy v radech megabitu totiz neni zadne sci-fi, technologie uz tu je radu let, jen ji vsichni (zamerne) ignoruji. kyslici ji maji v Praze a Brne (alespon to tvrdi), T-Mobile ji zdarile ignoruje (alespon mi to rikal prodavac v T-Mobile prodejne kdyz jsem se min. tyden divil, ze ten ukazkovy iPhone 3G jede na webu tak pomalu) a Vodafone uvazuje ze by zacal budovat. Takovy stav v 21. stoleti. Pokud clovek nechce na cesty tahat nejakou dalsi skatuli krom mobilu, je odkazan na GPRS, ktere je na tom rychlostne asi jako dial-up koncem minuleho stoleti (jen ty weby se nam trochu rozrostly, mrchy).
… jsem z toho janek
Přečteno 59 328×
Přečteno 56 831×
Přečteno 56 092×
Přečteno 55 633×
Přečteno 52 987×