Bezdrátový internet působí vážné zdravotní problémy, nespavost, bolení hlavy a revma. Provozování bezdrátového připojení k internetu je omezování osobní svobody a provozovatele bude trestně stíhat Policie ČR. Zde je důkaz
[caption id=„attachment399“ align=„alignnone“ width=„650“ caption=„Útok internetem“][/caption]
[1] tak ty budeš taky koumes. Znáš vzoreček pro ztrátu výkonu podle vzdálenosti? Víš jaký je vysílací výkon WiFi zařízení? Takže pojďme počítat maximální hodnoty.
WiFi zařízení má maximálně 20 dBm (často se používá s menším, 14 dBm). Minimální útlum na kabelu, i kdyby použili jen pigtail bude okolo 2 dBi. Takže jsme na 18 dBm na vstupu do antény.
24 dBi síto "zahustí" výkon do párstupňového paprsku, na výstupu z antény (budu-li počítat 100% přesnost) bude tedy hustota vyzářeného výkonu 42 dBi. Pominu teď to, že tímto právě porušujete zákon resp. normy a hrozí vám pokuta v řádu set tisíc korun a zákaz činnosti.
Předpokládejme tedy, že taková anténa je na vás namířena ze vzdálenosti 50 metrů a míří přesně na vaši hlavu, v ideálních podmínkách a mezi tím není ani okno. Ztráta na 50 metrech je v pásmu 2,4 GHz přibližně 74 dBm. Tedy k vaší hlavě doputuje vyzářený výkon -32 dBm. To je 0,00063 mW.
Pro zajímavost, mobilní telefon modernější generace vyzařuje přímo u vaší hlavy výkon okolo 1W. Tedy 1.587.302× vyšším
40W žárovka u stolu u kterého sedíte zahřívá vaši hlavu nejspíš ještě víc.
Wow! This could be one of the most useful blogs we have ever come across on thesubject. Actually excellent info! I’m also an expert in this topic so I can understand your effort. 192.168.1.1. login | hotmail sign up | Crear cuenta gmail
Kdybych nasmeroval na sousedovic okno do loznice (vzdalenost 2 metry) svoji 24dB antenu s WiFinou na maximalni vykon, tak si myslim, ze ho rano taky bude bolet hlava, pokud ho to neusmazi ve spanku. Ono to vypada jako vtip, ale kdyz si skenuju WiFi v obyvaku, tak mam pocit, ze ty vysilace musim mit pod ubrusem. Takovou uroven singalu jakou me ozaruje PRAHA8.NET a vasesit.cz mi nedava ani moje domaci WiFina. Ucinky bych rozhodne nepodcenoval. Ne nadarmo mam u anteny na zarici zlutocerny napis DANGEROUS TO LIFE s lebkou a zkrizenyma hnatama.
[5] představ si, že když strčíš hlavu do mikrovlnky, strčíš šroubovák do pojistky, a zapneš ji, tak si tu hlavu uvaříš. Wow!
Nevím proč by někdo chtěl mít dlouhodobě hlavu přímo před nějakým vysílačem čehokoliv. Psal jsi o sousedovi. Nevím jak by soused dokázal abych měl jeho anténu v bezprostřední blízkosti mého těla. Při nejlepším by ji dokázal dát za panelovou stěnu v paneláku. Ale ta má takový útlum, resp. odrazivost, že by si více svítil sám k sobě než naopak.
Ale i kdyby tomu tak nebylo, tak opět připomínám vzoreček. Takže v nejhorším možném případě kdyby mi přivázal hlavu k anténě by to bylo těch 42 dBi, tedy nějakých 15 W. Třeba už ale jen 3 metry daleko a bez jakýchkoliv překážek jsi na -8 dBm, tedy na desetinách miliwatu. Kdyby mezi tím bylo okno, tak jseš už na tisícinách miliwatu.
Chápu, že nerozumíš středoškolské či vysokoškolské fyzice, já sám jsem s tím měl problémy až těch 10 let strávených v podpoře bezdrátových sítí v ČR mě trochu něco naučilo. Ale když něčemu nerozumím, tak se snad nebudu se svými laickými bláboly přít s někým zkušenějším ne? To si fakt můžeš podat ruku s tím ostravákem.
Brooch> Zaty ty chapes dokonale, takze se presun sem, tam to je pro lidi tve intelektualni urovne: http://www.osud.cz/cs/clanek.php?id=9056
Brooch: Zatím je to SEO, kdo tu dává argumenty. Ty jsi zatím zveřejnil jen doměnky a jen to "co si myslíš".
A víš co znamená myslet? Vědět h*vno.
Pokud by jsi věděl, hodil by jsi do placu nějaké podpůrné argumenty pro tvá tvrzení.
Pavel> SEO zcela pominul smysl toho co jsem napsal. "Jeho" vypocty jsou obecne zname, neni treba z toho delat vedu. Ze dvou metru udelal 50, cimz se ale dostal kapanek mimo tema. Krzysztof si stezuje na souseda, ktereho ma hned za zdi. A nechme stranou jak moc je dotycny postizen uz od narozeni. Titulek puvodniho prispevku "Bezdrátový internet škodí zdraví" je v pripade, ktery jsem s nadsazkou privedl do krajnosti, pravdivy a zcela bezne proveditelny. SEO to v prvni casti reakce dokonce vypocital, nehlede k tomu ze muzu vysilaci vykon u rady AP jeste zvysit nad povolenych 100mW. Kdo z Vas chce dobrovolne dlouhodobe podstoupovat takovou "WiFi terapii"? A uvedomte si, ze i pouhe vedomi o nechtene pritomnosti mikrovlnoveho vysilace ve vasi blizkosti na vas psychicky rozhodne nebude pusobit dobre.
Je zajímavé, jak všichni řvete kvůli troše neškodného záření, které nepronikne ani pod pokožku a kilowattové výkony vysílačů radia a TV, které vás hladce prosvítí vám nevadí! Než začnete plácat nesmysly, měli byste si sehnat patřičné informace a zapnout selskou logiku. Zatím nikdo škodlivost GSM a Wifi věrohodně neprokázal, přestože snaha tu je a nemalá. a k námitce, že bezdrátové technologie nejsou pro internet vhodné: Znáte nějakou jinou technologii, které umožňuje full duplex provoz? U nás ji zatím umějí jen Wifi provideři, všichni ostatní poskytují naprosto ostudné uploady.
[14] necháme toho, neumíš prostě uznat, že jsi naprosto mimo. O tom WiFi za zdí jsem něco napsal. A do krajnosti jsi to to nepřivedl, prostě i ty dva metry jsou naprosto neškodné, i kdyby ti někdo svítil přímo do kebule a třeba celou noc. Jestli chceš, klidně ze sebe udělám testovací opici. Prostě pochop, že i ze dvou metrů to jsou miliwaty výkonu. A okolo sebe máš milion jiných zdrojů i výrazně výraznějšího záření, např. takové sluníčko. Opravdu když tomu nerozumíš, tak to nerozebírej, nedělej ze sebe hlupáka, jseš na technickém serveru. A zařízení s více než 100 mW se neprodává (i když ano, existují, ale nikdo to nepoužívá, to už bys rovnou mohl spekulovat nad tím, že by ti soused svítil do bytu otevřenou mikrovlnnou troubou)
[15] alobalový župan je vodivý, musel by jej uzemnit, jinak by sloužil spíš jako přijímač. Existují ale mimochodem tapety, které obsahují vodivou mřížku a slouží to pak jako faradayova klec (nekecám, používá se to ve firmách, když nechtějí z důvodů bezpečnosti, aby jejich signál byl šířen ven)
[16] tak nějak. Na druhou stranu lidé mají doma spíš přijímače rádia a TV, nikoliv vysílače, na rozdíl od toho WiFi. A ty výkony vysílačů nejsou v kW ale spíše v MW
Z textu toho dopisu je jasně patrné, že jeho autor je poněkud mentálně retardován. Takže jsou dvě možnosti. Buď to skutečně psal někdo, kdo by měl být pod trvalým dohledem zkušeného a statného ošetřovatele, nebo jde o hloupou provokaci. A pro Broocha: 600 mW odpovídá zhruba energii, vyzářené silnější baterkou, takže dej pozor, aby ti někdo náhodou neposvítil do ucha, mohly by se ti rozsvítit oči.
krakonos> SEO sam vypocital ze pri 100mW je na zarici sita 15W. Pri 600mW? Sednete si nekdo pred to? Az nebude takovej vichr vezmu sklenicku s vodou. Pustim to na plnej ceres a budu merit zda vubec a pripadne jakym tempem se zvysuje teplota. Takze pokracovani priste, vazeni :-)
[19] já jsem napsal že existuje, ale že to nikdo nepoužívá. Mimochodem pozor, v 5 GHz je povolený vyzářený výkon větší. Je nesmysl argumentovat nějakýma nelegálníma věcma, protože to fakt pak můžeš argumentovat tím, že ti bude soused schválně pouštět do bytu antrax
[21] Nevím o jakých 600 mW mluvíš. Jestli o tom nesmyslu viz 19, tak viz moje odpověď. Ale klidně si 3 metry před to sednu a budu tam sedět třeba rok. Klidně před to dej sklenici a schválně měř jak se zvyšuje teplota. Protože pro tvou informaci, 3 metry daleko by tam i při těch 28 dBm s 24 dBi anténou bylo přesně 0 dBm tedy 1 mW. A k tomu si navíc ještě připočti odraz skla.
Fakt už se tady neztrapňuj, furt nevím co chceš dokázat. Že lze mikrovlnnou anténou někoho uvařit? Ano, jde, když tam dáš kilowatové výkony a ne miliwatové a dotyčná osoba bude dostatečně blízko po dostatečně dlouhou dobu, tak jí opravdu můžeš ublížit. Nijak to ale nesouvisí s WiFi, kde se prostě všude používají ekvivalenty hustoty vyzářeného výkonu okolo 10 W EIRP (legální je dokonce jen 100 mW EIRP), a to není výmysl, uvědom si konečně, že jsem tu pomáhal rozjíždět na 300 firem podnikajících ve WiFi Internetu, takže znám situaci lépe než ty. A i při těch 10 W EIRP jsou v metrových vzdálenostech jen miliWatty.
[22] myslím že z uvedených komentářů je zřejmé, že tomu rozumím, jestli jsem se někde v rychlosti upsal, tak se omlouvám. Když někde píšu vyzářený výkon, myslím tím hustotu vyzářeného výkonu vztaženou k izotropnímu zářiči, proto dBi.
[16] Od kdy je WiFi Full-duplex? Vy si to zřejmě pletete s pojmem, který snad ani neexistuje a to stejná nebo nestejná rychlost down- a up-loadu. Fullduplex = možnost vysílat oběma směry zároveň. Ale tohle wifi neumí, jen se tak tváří. Stejně jako jedno CPU neumí víc procesů najednou, ale OS s jeho multitaskingem to předstírá. Navíc ani samotné wifi někdy nedokáže poskytnout stejnou rychlost v obou směrech - AP může mít silnější výkon než klient. Navíc to nemusí vůbec záležet na přenosové technologii, ale když si ISP na routeru nastaví omezovač rozdílně, tak je to jedno.
Na planetu zem dopada přes 1360W/m2 slunečního záření. Toto záření pokrývá široké spektrum od rentgenového, UV, světelné, infračervené, až po mikrovlny. Na opačné straně se sluneční záření přeměnuje na tepelné až mikrovlnné a je vyzařováno zpět do vesmíru. To jsou Watty na metr čtvereční(na metr čtvereční, tedy každý kousek ozářené plochy).
Lidskému tělu nemůže nijak záření ať už mikrovlné nebo jakékoliv s energií nižší než světelné ublížit (nepočítám záření v mikrovlnce, které způsobuje rezonanci vody a její zahřívání, samotné záření škodlivé není, ale to přehřátí vody může být smrtelné), pokud nedosahuje nějaké extrémní intenzity. Například infračervené záření může ublížit, pokud jeho intenzita způsobí přehřátí organismu. Rozhodně ale nemluvíme o výkonech nějakých mikrovlnných antén.
Celý příspěvek je velice legrační. Dost mne zaujalo, jak pán popisuje, kterak mu sousedka záři přesně do určitých částí těl. Já třeba svůj AP provozuji trvale a zářím na všechny strany. Nikdo si přitom neztěžuje, rozhodně ne tím, že bych někomu zářil do obličeje, nebo do zad. Už z tohoto důvodu považuji dopis za výlev retardovaného člověka, nebo spíš za nejapný žert. Možná, že ten pán má nějaké neurologické problémy, kdy ho trápí náhodné výboje jeho nervové soustavy, ukazující na nějakou pokročilejší nemoc. Ať se poradí s odborníkem.
Mám dva úplně na sobě nezávislé kamarády, kteří se ani neznají. Oba se živili montážemi antén. Jeden pro mobilního operátora, druhý pro ISP.
Oba prodělali rakovinu varlat, naštěstí se je podařilo vyléčit. I když u této nemoci člověk nikdy neví. Do práce se nevrátili, nevím proč, ale už to nechtějí dělat. Mezi techniky je prý výskyt tohoto onemocnění zvýšený. Podobně můžou vyprávět lidé, kteří dělali u radarů na vojně.
Takže s tím "nemá vliv na zdraví" bych byl fakt opatrnější.
[25] Za svou kariéru jsem proškolik zhruba 1000 lidí na bezdrátové sítě, ani jeden z nich rakovinou varlat netrpí. Statistika je svině.
Ale vážně - antény pro mobilní operátory jsou jiné kafe, tam jsou o více než 2 řády vyšší výkony a opravdu se před nimi nedoporučuje dlouhodobě se vyskytovat.
[24] klidně, udělej ale nejdřív ten test se sklenicí, protože jinak hodina mého času je docela drahá, takže když bys ji chtěl koupit pro to, abych někde seděl a nechal na sebe zářit anténu, tak se nedoplatíš
Zajímavý příspěvek, samozřejmě z hlediska psychologie. Diskuse o vlivu mikrovln na zdraví je tady trochu bezpředmětná. Kdo se trochu zabývá psychologií, ví, že takhle se projevuje určitá psychická nemoc, druh schizofrenie. Dotyčný se cítí pronásledovaný, sousedi nebo tajné služby ho ohrožují, za jeho nepřítomnosti mu přehrabávají věci, otevírají skříňky, snaží se ho otrávit a podobně. Interpretace nemocných jsou vždy poplatné stupni technického rozvoje, tedy dříve to byly mikrovlnné trouby, lasery, ještě dříve radary, ve středověku různá uhranutí a jiná kouzla. Nyní je tu tedy bezdrátový internet. Vida!
(Další informace např.: Vondráček V., Holub F.: Fantastické a magické z hlediska psychiatrie)
[18] Faradayovy tapety jsou firmám platný jako přelévači rybníků cedník, zajímalo by mne co za umělce ty tapety prodává :) Signál ven z klece vychází bez problémů, naopak se žádný signál nedostane dovnitř do firmy (pokud to maj i na zemi a na stropě a na oknách a dokonale kulaté).
Spousta výpočtů a přitom stačí zapojit selský rozum.
Výkon wifi je 100mW, tedy 0,1 W Dají se koupit i silnější karty s 400 a 600mW, ale více ne a stejně se moc nepoužívají.
Anténa je veskrze pasivní díl. Nemá žádný zdroj energie. Není to perpetum mobile. Jediné co umí je zhustit vyzařovaný signál z určitého směru za cenu potlačení signálu ve všech ostatních směrech.
Tedy pokud na vstupu do antény pustím 0,1W (PA) tak na výstupu z antény bude stále pouze 0,1W (AP)! Pro porovnání při běžné činnosti člověk generuje cca 100W tepla, tedy cca 1000x více než by ho ohřál wifi vysílač přímo v těle !
Oněch spočtených 15W je pouze pouze porovnání kolik by musel mít teoretický izotropní vysílač (tedy vysílající rovnoměrně na všechny strany - do koule) aby v daném směru měl stejnou hustotu výkonu jako vysílač 0,1W zhuštěný v daném směru směrovou anténou. Nicméně stále je tedy ve vzduchu pouze 0,1W výkonu.
Tedy nebyl by problém mít wifi trvale přímo na těle a nic by se nestalo.
BTW 2,4GHz není pro molekuly vody žádná magická frekvence. Důvod proč mikrovlky tuto frekvenci používají je v tom, že 2,4GHz je jedno z ISM pásem, tedy je to pásmo kde lze beztrestně rušit, ale mikrovlnky by funkovali i na jiných frekvencích.
[26]: Jj, paranoidní schizofrenie. Vcelku dost nebezpečná věc, pokud se neléčí, a i tak se schizofrenie moc vyléčit nedá. Dopis je úsměvný, diagnóza onoho pána už méně :(.
Jinak já svého času měl sousedku, která bydlela nad náma, a ta v některých fázích chodila volat policii, stěžovala si, že ji odposloucháváme a chodila nám v noci bušit na dveře. Bohužel dostat takového člověka na léčení (obzvlášť v době ataky) je v podstatě nemožné.
To Doležal:
Pojmem full duplex (plný duplex), je v tomto případě míněna stejná rychlost uploadu i downloadu a většina wifi operátorů toto skutečně poskytuje, na rozdíl od drátoidů typu O2, UPC a dalších. Zejména AžDSL od Vodoprdu, kde nikdo neručí za nic, je opravdový skvost! Platíte za 8 mega a můžete mluvit o štěstí, když se vyškrábete na 2 - 3! A upload je totální hrůza.
To Brooch:
Na tebe už to záření asi taky začíná působit, viď? Pokud by GSM, nebo wifi mělo nějak škodit, už dávno by se to muselo na zdravotním stavu obyvatel ČR, při penetraci těchto služeb, nějak projevit. Jenže on kde nic, tu nic, kromě několika ojedinělých případů, kde příčin vypuknutí může být hafo, např. nerozumné opalování, genetické dispozice a další. Zatím není (a zřejmě nikdy nebude) dokumentován jediný případ, kdy by GSM, nebo wifi někomu nějak ublížilo.
Krakonoši> Na me pusobi ledacos, stejne jako na kohokoliv jineho. Ja sem bezdraty pouzival jeste v dobe kdy se to WiFi nejmenovalo. Mobilni telefon mam odpradavna a nosil jsem ho jeste v kapse uz pred 17ti lety. Nemam nic proti bezdratum. Sam je leta pouzivam, instaluju, spravuju, ale nemam potrebu se tim chlubit jako SEO. Zaujal me titulek tohoto prispevku, a nebyl bych to ja, kdybych nevyprovokoval dalsi zucastnene k debate. Ucinky psychologicke zastinuji ty prakticke. A neni podle me od veci takovou malou show s antenou namirenou na SEOvu hlavu (kdyz uz se k tomu sam nabidnul) dovest az do konce. Co ty na to?
41 už jsem ti napsal že s tím souhlasím. Hodina mého času po slevě pro delší práce je 1000 Kč, nechám si svítit na libovolný svůj orgán 100 mW WiFi s 24 dBi anténou ze vzdálenosti 3 metrů po libovolnou dobu kterou zaplatiš, vymiňuji si právo na přestávky na WC a podobně. Jsem ochoten podstoupit jakékoliv vyšetření před a po. Myslím ale, že tě levněji vyjde diskuse s nějakým profesorem fyziky na nějaké vysoké škole, nebo s jiným člověkem, který bude mít dostatečné technické znalosti a budeš mu důvěřovat. Samozřejmě za předpokladu, že se nedomníváš, že jediný člověk který má pravdu jseš ty a kdokoliv kdo má jiný názor je hlupák.
Bazírujete úplně nad blbostma.Víc škody napáchá Teslův vynález(Transformátor),než nějaké Wifi.Zářením a elektromagnetickým smogem je zahlcený celý svět.Organismus si stejně po nějaké době zvykne a nakonec mu to záření chybí.Tyhle případy nastávají třeba lidem co bydlí u vysilaču a oni ho během oprav třeba vypnou.Dokonce i zvířata si časem přivyknou na elektromagnetické zářené(pole).
Klidně si doma vypněte všechna zařízení(wifi,radio,tel atd.) a zkuste si změřit elektromagnetické pole - pak to všechno zapněte a znovu měřte.Bude tam pouze nepatrná odchylka.Takže vymýšlet nějaká dogmata je mimo.
39: Ano já vím jak je to myšleno, ale je to špatné použití termínu. Duplex prostě nemá nic společného s rychlostí. Už jen samotný význam slova plexus = svazek/spoj a předpony du (od dualis) = dvojitý -> dva svazky, dvě dráhy, dva spoje = možnost komunikace tam i zpět zároveň. To narozdíl od simplexu = jednoho spoje, není možné. full duplex je jen pro oddělení od dalšího termínu half duplex, kterým se v sítích označuje možnost vysílat tam i zpět ale ne najednou (jednoduše vysílačka, složitě a zamaskovaně wifi). To že spousta rádoby profesionálů a odborníků označuje full duplexem stejnou rychlost obou směrů neznamená, že je to správně. Jak by jste tedy potom označili to že jsou rychlosti rozdílné? "asymetrické připojení" jako je to ve zkratce ADSL? Ano to je správně. Ale proč potom stejnou rychlost neoznačujete také správně "symetrická rychlost/připojení/spojení" ? Doufám, že můj příspěvek přispěje k Vaší osvětě. Díky.
28: Ja u radaru slouzil....pulsni doppleruv radar miva vykony v radech 100KILOWatu az MEGAwatu. To je o nekolik radu jinde nez wifi...
Mimochodem nezaregistroval jsem tam zadne lidi s rakovinou...hlavne ale statistika je mrcha, bez popisu toho z jakych dat se to pocitalo a jak nema skoro zadnou vypovidaci hodnotu:-)
PS: Take se rikalo ze lidi od radaru maji same holky...to jen kdyz byste nekdo chtel manipulovat s pohlavim pocinaneho ditete:-)
Aktualni vzkaz pro:
SEO a Brooch (ten hlavne) bezte uz do ha*zlu. Nikdo tady na vase jesitny kydy neni zvedavej (ja vim , na moje taky ne ale tohle se uz nedalo)
Specialne pro Brooch: Clovece ty musis byt reditel zemekoule, ze jo? Chytej jako radio ale jinak vlastne nic moc.
Specielne pro SEO: fakt mas gulas v jednotkach.. uz jak popisujes ze na jedny strane pustis do dratu 0,1W a na druhy strane nameris 15W je k popukani.
A abych nebyl OT: wifina samozrejme nikomu neskodi. Ona stejne ani tech 100mW nevysila kontinualne. Stejne jako mobil ten svuj 1W. A popisovat moznosti jako "ja ti namirim na hlavu antenu a zkusim ti uvarit mozek" boze to jsou pivni zvasty.
Jo a vzhledem k tomu, ze se do teto diskuze uz nikdy nepidivam nema smysl mne drazdit zbytecnyma komentama ;)
[48] víš co je to hustota vyzářeného výkonu? Dovolím si takový příměr pro malé děti - představ si žárovičku na tužkovou baterii - světýlko, který nevidíš z pár metrů. A teď si představ, že na stejnou tužkovou baterii dáš "laserové" ukazovátko. A teď ti oběma světýlkama budu svítit hodinu ze dvou metrů do oka.
Zatímco s tou žárovičkou si ani nevšimneš že svítím, protože září téměř 360° ve všech osách, takže k tvému oku směruje jen třeba 0.01 promile z té světelné koule, tak u laserového ukazovátka k tvému očíčku doputuje téměř 100 % a az tu hodinku si nejspíš budeš moci pořídit pásku na očíčko či slepeckou hůl když budu svítit na obě.
A stejné je to u rádií. Tomu zářiči co svítí jako dokonalá koule (jež neexistuje, proto je to také hypotetické zařízení) se říká Izotropní zářič a proto hustota vyzářeného výkonu je údaj, který říká, jaký výkon by musel mít izotropní zářič, aby v nejsilnějším směru dopadala na cíl stejná intenzita výkonu.
Tj. když se vrátím k tomu příměru, předpokládejme, že to laserové ukazovátko zahustí paprsek do 1 promile té koule, takže stejné výkon by na cíl dopadal s izotropním světelným zdrojem v případě, kdyby ta žárovička byla tisíckrát silnější, tj. u antény bychom řekli 30 dBi.
Snad ti toto vysvětlení pro malé děti pomůže ze sebe příště nedělat idiota.
[50] Až vyrobíš anténu, která usměrní rádiové vlny že budou zářit stejným způsobem jako laser, tak se staneš jedním z nejbohatších lidí na světě a pravděpodobně dostaneš i Nobelovu cenu. Všechny antény totiž vyzařují signál ve tvaru kužele a ve skutečnosti ještě září na všechny strany. Takže u všech antén hustota výkonu klesá se čtvercem vzdálenosti, takže příměr s ukazovátkem je úplně mimo.
Pro představu:
Anténa síto Pacifik Wireless 25 dBi 5 GHz (tedy slušně zisková anténa) má vyzařovací úhly (H/V): 6°/6°. Co to znamená ? Že na 6° je plný signál a na 7° už žádný ? Nikoliv. To znamená na 6° od osy poklesne signál o 3 dB, tedy na polovinu a se zvětšujícím se úhlem dále klesá.
Co z toho plyne ?
Zatímco u laseru je veškerý výkon soustředěn na opravdu malé ploše, která i na vzdálenost stovek metrů je téměř přesně stejně malá, tedy hustota výkonu je velká a tak koukat i do slabého laseru na i na velkou vzdálenost je nebezpečné, u rádia toto nehrozí. Rádio vždy vysílá signál do celého prostoru, i když většina výkonu může jít do poměrně malého kužele. Nicméně hustota výkonu klesá s druhou mocninou vzdálenosti. Navíc čím ziskovější anténa, tím musí být větší, tedy i přímo v anténě či před anténou je stále hustota výkonu stále poměrně malá.
Závěr: zatímco laserem klidně přeříznete ocel, rádiem se vám to rozhodně nepovede a rozhodně žádným způsobem nelze zkoncentrovat výkon wifi, tedy 0,1 W, tak aby byl jakkoliv nebezpečný živým tvorům.
[51] "Až vyrobíš anténu, která usměrní rádiové vlny že budou zářit stejným způsobem jako laser, tak se staneš jedním z nejbohatších lidí na světě a pravděpodobně dostaneš i Nobelovu cenu."
Není to můj obor, ale slyšel jste někdy pojem maser? (http://en.wikipedia.org/wiki/Maser)
[51] byl to příměr, já vím že antény září všude okolo, psal jsem o hypotetických anténách a co se týče ztráty výkonu, tak to jsem popsal zcela jasně na příkladech výše a jsem to já kdo tu říká, že žádné riziko nehrozí.
Příměr se světlem je to nejjednodušší, co mě napadlo a co pochopí i malé dítě, a nešlo výsledný výkon, ale o vysvětlení pojmu hustota vyzářeného výkonu, tedy právě zesílení výkonu v jednom směru díky převedení izotropního záření do směrového kužele. Je to těžké když složitým termínům zjevně téměř nikdo v této diskusi nerozumí, když napíšu něco složitého, tak tu nevzdělanci jako brooch chtějí ohřívat vodu ve skleničce wifi anténou, když jednoduše, tak zas tu sou opačné kritiky. Končím tuto úžasně neplodnou diskusi, trochu příliš slov k jednomu pitomému vtipnému dopisu
@Brooch: Ne, ty nejsi nevzdelanec, ty jsi proste jedinec s nizsim IQ. Neco jako nase Ivetka Bartosova, ktera, kdyz ji "unesli", na radu "unosce" behala po byte naha, aby ji nemohly zamerit cizi tajne sluzby. Stejne blbej jses ty. No, lecit se to neda, tak se aspon moc verejne neprojevuj. :P
[58] v tomhle případě by nějaký vliv mít mohl, ale muselo by dojít k hodně velkým chybám. Ale také to nemusí žádný vliv být, v dnešní době nějakou formou rakoviny trpí v nějakém věku jestli si pamatuji dobře okolo 30 % populace, pravděpodobnost stoupá s věkem, větší rizika začínají někde nad 40 lety. Tj. jestliže v horních dvou patrech bydlí celkem cca. 12 lidí a jestliže jsou ve věku řekněme 60 let, tak prostě 30 % onemocnění rakovinou je statisticky celkem pravděpodobné. Zejména pakliže by ještě měly společné další rizikové faktory, protože se často sdílí v rodině a mezi známými - např. kouří s větší pravděpodobností všichni členové rodiny a kouření zvyšuje pravděpodobnost o 70 %, jedí také stejnou stravu, žijí ve stejném prostředí, stejně se jezdí opalovat atd. Navíc je statistika svině, takže i kdyby onemocnělo všech 12 lidí, tak to nemusí znamenat vůbec nic.
nejsem fyzik, ale pokud srovnáváme mikrovlnné záření o frekvenci 2GHZ s televizními UHF a rozhlasovými pásmy, tak se asi nesetkáme. Jen velmi málo je známo laikům o působení elektromagnetického záření na lidský organizmus. Kolik z nás ví, že několik zemí - Lichtenštejnsko a Belgie snížilo hygienické limity neionizujícího záření o 100x právě ze zdravotních důvodů?
Doporučuji zájemcům dobře dokumentované vědecké informace ke zdravotní dopadům záření na http://www.elektrosmog.blog.cz
Není náhoda, že podle principu "předběžné opatrnosti" v byly Británii odstraněny zařízení wifi z mnoha školních zařízení.
Mnoho výzkumu bylo prováděno vojenským letectvem.
Některé studie jako:
Cancer morbidity in subjects occupationally exposed to high frequency (radiofrequency and microwave) electromagnetic radiation
Více takových informací zde:
http://cellphonesafety.wordpress.com/category/100-khz-94ghz/
Environmental Aspects of Microwave Radiation
Donald I. McRee
Environmental Health Perspectives, Vol. 2, (Oct., 1972), pp. 41-53
(article consists of 13 pages)
Published by: Brogan & Partners
http://www.ehponline.org/members/1972/002/02004.PDF
Bioeffects Research for Emerging RF Technologies
M. R. Murphy and J. H. Merritt
Radio Frequency Radiation Branch, Human Effectiveness Directorate
Air Force Research Laboratory, Brooks AFB, Texas, USA.
http://www.who.int/peh-emf/meetings/en/03Murphy-Bioeffects_research_for_emerging_rf_techologie.pdf
Comparison of dose dependences for bioeffects of continuous-wave and high-peak power microwave emissions using gel-suspended cell cultures
This article is a US Government work and, as such, is in the public domain in the United States of America.
Funded by:
US Army Medical Research and Material Command
US Air Force Research Laboratory (AFOSR) (to McKesson BioServices);
Grant Number: DAMD17-94-C-4069
http://www3.interscience.wiley.com/cgi-bin/fulltext/89016157/PDFSTART
Pozdravy,
Daniel Solis
[63] ano, nejsi fyzik, tím je řečeno vše.
a) WiFi byly odstraněny z některých britských škol právě kvůli tupcům rodičům, kteří si stěžovali, poté co je tam nějaký podobný idiot zfanatizoval.
b) ostantní zprávy jsou fajn, ale pojednávají o vysocevýkonovém mikrovlnném záření. Neexistuje jediný výzkum, který by naznačoval nějakou nebezpečnost WiFi a nejspíš není ani moc opačných, protože neznám fyzika, který by chtěl takovou hovadinou ztrácec čas, protože mu stačí asi 3 vteřiny, aby si spočítal, že prostě žádné riziko být na základě fyzikálních zákonů nemůže. Je to jako se snažit se z jednoho metru rozářit 40W žárovku 1 W zdrojem.
Zdravíčko. Živím se montážemi Wifi antén cca 6 let. Žádné zdravotní problémy nemám a to wifi anténu všesměrovou u routeru provozuji i doma a vysíač Wifi mám i na baráku. Pokud jako ISP použiju zařízení s vyším výkonem než povolených 100mW mám problémy s ČTU se kterými jsem se již přece jen setkal.
Mám syna kterému jsou 3 roky. u Wifi antén je po celou dobu a je v pohodě.
Mimo jiné většina Routerů které se dají koupit a lidi je používají. Mají většinou 2Dbi anténu. Výsledkem je že signál je použitelný pro Wifi systém do okruhu 2 místností. Lidskému organismu naprosto neškodný. Pro domácnost použitelnou anténou je max. 8Dbi anténa. Ziskovější antény pro použití v bytě moc nepřichází v úvahu kvůli jejich velkým rozměrům.
Něco jiného je to s mobilními operátory. Neznám přesně jejich technické specifikace, ale O2 má ve směrnicích že před funkční anténu se smí technik pohybovat max. 10min a poté musí opustit prostor. U vysílače od mobilu bych bydlet nechtěl a to mi říkalo i několik jiných montážních techniků mobilkářských antén. Bohužel praxe mi i ukázala že když mobilkáři potřebují tak na svých vysílacích anténách úmyslně zvýší výkon až na několikanásobek původních hodnot. A nám pak odpalovaly některé více citlivé karty, které jsme tenkrát nechávali bez ochran.
Fyzik nejsem profesor wifi taky ne. jen se kolem toho pohybuji víc než jen chvíli takže lidi nebojte se nic to není a nic to nedělá.
Prosím o radu. Firma nás žádá o umístění společné antény pro příjem a šíření bezdrátového Internetu na naší bytové jednotce. Za zvýhodněné sazby. Je toto zařízení bezpečné? A na co si dát pozor? Myslím hlavně ohledně zdraví nájemníků - nic o těchto zařízeních nevím. Protože jsem pověřenou osobou našeho byt. domu, nechci při rozhodování nic zanedbat. Jsou nějaké bezpečnostní požadavky při montáži? Povinná měření? Napíši neodborně - odzáření? Děkuji.
[66] bát se nemusíte, jak je tu v diskusi probíráno, jakékoliv zdravotní riziko neexistuje, vyzářený výkon WiFi je 100 miliwatt, tedy třeba 20× méně než vyzářený výkon mobilního telefonu (který si dáváte navíc přímo k hlavě), nebo 400× méně než běžné žárovky, které máte v bytě.
Jestli něco chcete požadovat, pak chtějte rozepsaný
1. výkon zářiče
2. zisk antény
3. ztrátu na vodiči
Typicky u všesměrových antén bývá výkon zářiče třeba 16 dBm, ztráta na kabelu okolo -2 dB (podle jeho délky) a zisk všesměrové antény třeba 12 dBi. Když tyhle hodnoty sečtete (16+12-2) dojdete v tomto případě k číslu 26, což je zhruba 400 mW EIRP. To je sice 4× více než povoluje limit, ale není to nic, čeho byste se měli bát. Můžete jim dát třeba limit na celkovou hustotu vyzářeného výkonu maximálně 30 dBi.
Jestli chcete nějaké omezení, tak chtějte, aby v případě použití směrových antén používali výhradně plné paraboly, nikoliv parabolické mřížky či Yagi antény - plné paraboly mají nejlepší parametry, nevyzařují tolik mimo kýžený směr (jsou také o něco dražší). A doporučuji také vyžadovat bleskojistky a správné uzemnění.
Z obchodního hlediska pak doporučuji, aby nabídli internet v báráku všem za nějakých zvýhodněných podmínek (případně vám zdarma ;)
Samozřejmě nezapomeňte na to, aby vám platili za spotřebovanou energii, bude-li napájena ze společných rozvodů (bude to několik stovek měsíčně). A také pozor, aby vám nezničili střechu.
Jinak ale ještě jednou - žádného rizika se bát nemusíte, nejhorší co se může stát při HODNĚ špatně odvedené práci je to, že by vám blbla televize, ale to by museli být opravdoví hňupové a tak byste je vyhodili.
Určitě ať paltí el. energii. Pokud by tam měli daný PC tak ty stovky měsíčně by mohli být. Pokud tam bude Routerboard (www.routerboard.com) tak ten žere v řádu desítek korun měsíčně.
Bývá dobrým zvykem dát nájemníkům domu slevu z paušálu. Jak velká sleva záleží na vašem posouzení jak moc je pro tu firmu onen vysílač důležitý. Někde dáváme 50% někde 20% a někde jen platíme měsíční nájem bez jakýchkoliv slev.
Určitě si do smlouvy napište že za veškeré poškození vašeho majetku (el. rozvody, izolace střechy, anténní systém atd.) při jejich montáži a údržbě nesou zodpovědnost a že veškeré škody musí opravit nebo uhradit opravu.
Nevím co jste za dům, ale jak se říká pod svícnem je tma. WiFi záření jde do okolí kolem Vás, ale dolů jde minimálně. V podstatě žádné záření do Vás nejde jste-li panelový dům. Železobetonová konstrukce domu spolehlivě zlikviduje většinu rádiového signálu.
Opět píši jak to cítím a vyhýbám se technickým parametrům. Na to tu jsou šikovnější :-)
Bože ty lidi už neví co si vymyslet. Vůbec nemají o ničem ponětí, víz ten případ z komentáře č.1. ... za chvíli rozpoutá star wars v ČR s jeho anténou. Toho co psal stížnost by měli poučit o technologiích a podrobně mu vysvětlit jaký to má vliv na zdraví, kdyby jeho náhle bolesti nepřestali tak domov důchodců wifi nemá.
Achjo, sice trošku se zpožděním, ale přeci,. Čtu si tady vaši chytráckou debatu a dojímá mě hlavně fyzik specialista SEO, který je tady největším odborníkem, ale v životě neslyšel ani pojem Faradayova klec a nemá ani tucha co AL obal udělá s propustností záření... Ano SEO hliník je skutečně vodiví... V jedné věci máš absolutní pravdu - na střední ani na vysoké jsi fyziku opravdu nechápal... A pak wifi full duplex.. No lidi já se už do Vaší odborné debaty z nepochopených přednášek a pochybné praxe nebudu již zapojovat.
Hezký den a až budete mít čas, zkuste se krapet vzdělávat;-)
[72] chlape, tak nás pouč. Šmarja pana F.klec se tady zmiňuje při ochraně proti ufonům, to snad ty odpovědi nemůžete brát vážně. A o full duplexu jsem tady nepsal ani jednou, vím velmi dobře jak to funguje. WiFi a jeho technické aspekty jsem tu učil ještě když jste chodil v plínkách.
??? Ty neumíš evidentně ani číst.. tak ještě jednou, kde je napsáno, že SEO použil slovní spojení full duplex??? Ježišmarijáá šak mě nestojí ani za to abych si celou tu inteligentní diskusy četl znova, na to fakt nemám čas...
Jestli máš v záloze ještě něco dalšího chytrého, aby sis zvednul sebevědomí, tak to sem napiš, mě k tomu nepotřebuješ...
Promiň, že Tě nebudu citovat doslova, protože si fakt nevzpomínám na detaily a znova to číst nebudu, ale napsal jsi něco ve smyslu, že obálka z alobalu neuchrání před elmg zářením... Tak to je absolutní blbost.. Zabal si mobil do alobalu a pak si na něj zavolej;-) A pak si najdi na wiki něco o Faradayově kleci.. A máš to ..
[75] no právě že napsal: ...dojímá mě hlavně fyzik specialista SEO, který je tady největším odborníkem, ale v životě neslyšel...
Prostě jsi plácnul do vody aniž bys napsal konkrétně co se ti na kterém mém příspěvku nezdá, kde konkrétně nemám pravdu a proč. Prostě klasický diskutér všudybyl všechnoznal hovnonapsal
Moc děkuji. Díky Vám se v tom nyní lépe orientuji. Nebylo to zbytečné. Přístroj mám vybraný LINKSYS WRT54GS antény jiné 10dBi všesměrové. Byt a kancelář v paneláku. Silné zdi. Pro výpočet všeho jsem díky Vám se nejprve dostala na stránku http://www.moonblinkwifi.com/dbm_to_watt_conversion.cfm ke nyní vím, že výkon 15dBm je zde 0,031622W tedy 31,622 mW. Poté jsem přešla na stránku http://www.homewifi.wz.cz/decibely_a_vykon.php a dosadila do tabulky již nikoliv 10 dBi ale 7,86 dB či dBd kde DBi je brán ten izotropní zářič v potaz tedy ve výsledku o 2,14 dB méně. Poté jsem nastudovala jak takový dipól vůbec vypadá. Vlastně rozmotat koaxiální kabel a máme na jedné straně drát a na druhé straně stínění a máme dipól pro představu. Nastudovala zde http://web.quick.cz/libor.kleprlik/cbradiostanice/Ant_Dipol.html. Pak u předchozího odkazu doplnila hodnoty 7,86 dB a výkon vysílače tedy 0,031622W a máme 0,19 W tedy přesahuje zde oproti povolenému 0,1W, v Americe 4W, ale mám silné zdi. Pak tedy díky Vám začala studovat útlum kde tedy u této sítě Wi-Fi je na 50m -74 dB tím se vlastně dostala k prvnímu odkazu opět kde vlastně například 0 dBm tedy se čte nula decibel miliwatty je 1 miliwatt ovšem to je bráno jen jako referenční bod kde hodnota do mínusu například stále dle prvního odkazu dává i u - 70 dBm 0,0000001 mW. Pak jsem začala studovat zde toto pdf http://fsinet.fsid.cvut.cz/stretech/2010/stretech_2010_sbornik/pdf/1116.pdf a takto si případně i udělám anténu ve své kanceláři. Takže, že 0,19 W porušuje předpis oproti 0,1 W ale stejně oproti žárovce v baterce 1W stále je to méně, dále studovala výkon u rádií 0,4 W i když na jiné frekvenci, dále vysílaček kapesních 0,5 W či mobilního telefonu, který v impulsu má až 2W a v mezi části kdy nevysílá 0,4 W, takže mne nějakých 0,19 u antény nevadí, přesto zákonu ano. Děkuji, že jste zde napsal. V posledním odkazu je vlastně i ukázka jak všechny ty útlumy v dB jdou opravdu od sebe v rámci této jednotky odečítat. V posledním odkazu rovněž nastudovala citlivost těch přístrojů, tedy, že i z druhé strany je třeba se tzv. prostřelit zpět, proto se zaměřila na citlivost, tedy zde u přístroje - 80 dB. Pak jsem vše ohodnotila jako ideální pro koupi. Bez Vás bych se třeba nedostala až do tohoto stavu. Nyní vím, proč tento přístroj nemá regulaci výkonu při výpočtu s jeho dvěma 3dBi anténami ani nemusí. Přesto do něj jdu. Antény 10 dBi pak vyměním, propustností se mi může i zlepšit kvalita jak popisují v pdf i když tam kde je někdo v 802.11b sníží se propustnost z g rovněž na b. Zajímavostí, je že router ač přepíná u Ethernet a všichni tak použijí plnou přenosovou rychlost tak u wifi toto klesá s dalšími účastníky. Ovšem v rychlostech co uvažuji k připojení k mému AP to bude stále dostatečné. Nyní mám internet od 02 tedy v síti CDMA nad 1Mb/s tedy 1000 kb/s tedy :8 125 kB/s. I toto jsem nastudovala převod v rámci kbit na kB je mi jasný. A v rámci jedné jednotky příklad 1Gb/s je 1000 Mb/s či 1000000 kb/s. Nikoliv 1Mb/s není 1024 kb/s jak někdo někde píše. U přístroje jsou pěkné i 2 antény, kde lze tedy dosáhnout 1x větší teoretickou propusnost. Recenze přístroje zde. http://pctuning.tyden.cz/index.php?option=com_content&task=view&id=4378&Itemid=48
Ano ten budu mít já. V případě jakýchkoliv problémů mohu vrátit ty menší 2 antény. Zajímavostí je, že i když je u nás dovoleno jen výkon 0,1 W tak v této licenci se píše něco o tom, že vlastně tyto prvky vysílají na více kanálech typicky sousedních lehce trochu a tak vlastně bráno doslovně to pak není 01 W ale méně bráno dohromady i v tomto ta licence se zmińuje. Někde jsem to četla. 0,19W nyní znám tuto hodnotu u antény. A přes zdi celkem 40 cm a chodbu zajímavost k laborování. Kdo si dokáže svojí hodnotu vypočítat, ten se bojí méně než kdo to nesvede a tak to bylo vždy u náboženství,kde někdo něco nevěděl a třásl se před tím. Jen když jsme i u toho. Bůh není v kostelích z dřeva a kamení. Bůh jsem já. A každy živý tvor. Někdo má větší možnosti, někdo menší. Kolikrát mám mnoho věcí v rukách a tuto sílu jasně cítím. Když vidím broučka mohu se rozhodnout zda ho zašlápnu, či někomu pomůžu. Tolik k mému náboženství. Ale to už jsem jinde. Ještě mne napadlo k tomu náboženství mému říci, že má jen 1 přikázání. Udělej krásné místo na světě kolem sebe. Takto se mi to líbí. Wifi je pěkná věc. Bála se jí. Nyní už nebojím. 0,19 W s 10 dBi anténami nemůže ublížit, oproti mobilu kde hodně telefonuji. Přesto bude v přesíní v polovině cesty do mé kanceláře. A 3dBi antény originál už vůbec. To, že je možná hezké bydlet někde v lese v klidu bez jakéhokoliv silnějšího záření, s možností pozorovat hvezdy díky absenci světel města, či čistý vzduch. nízká hladina hluku, i když já mám protihluková okna jenže často větrám. To je druhá věc. Zde se dá vše spočítat. Tento model byl zde dán pro příklad. Jestli mne něco ohřeje v tomto výkonu, tak krev jak putuje to zase ochladí. Slunce na metr čtvereční dává mnohem větší výkon.
nice post! Thanks for sharing with us.
Telugu Birthday Wishes
[22] I think of these comments, it is clear that I understand if I signed somewhere in speed, so sorry. When I write somewhere radiated power, I mean radiated power density relative to isotropic radiator, so dBi.
I was very impressed by this post, this site has always been pleasant news. Thank you very much for such an interesting post. Keep working, great job! In my free time, I like play game: superfighters2.net. What about you?
I have been searching out for this similar kind of post for past a week and hardly came across this. Thank you very much and will look for more postings from you. I like play game five nights at freddy’s, game happy wheels and game madalin stunt cars 2, and u?
Tomáš Kapler, specialista v oblasti internetového marketingu, konzultant v oblasti datových sítí a připojení k internetu
Přečteno 143 351×
Přečteno 84 367×
Přečteno 47 966×
Přečteno 38 068×
Přečteno 31 585×