Minulý týden se konalo Kolegium a Valná hromada sdružení CZ.NIC a přítomen byl i šéf EURidu, Marc van Wesemael. Po netradičně motivační prezentaci jsem byl dostatečně namotivován, abych se ho šel zeptat na pár dodatečných informací a mj. přišla řeč i na přízrak s krycím názvem IDN (Internationalized Domain Name). Pan Wesemael mne ujistil, že zavedení do domény nejvyšší úrovně .EU je to jen otázkou času. V tuto chvíli tomu brání jen administrativní záležitosti. Technicky je systém EURidu připraven. Tak mne tím vyděsil, že jsem po cestě domů několikrát špatně odbočil.
IDN a domény se speciálními znaky
Vzhledem ke specifikům světových jazyků existuje historicky poptávka po doménách, které obsahují i jiné znaky než jen ASCII. Když vezmeme v potaz, že doménová jména mohou obsahovat jen číslice, písmena a pomlčku, jde primárně o diakritiku a znaky (čínské, arabské…) Každopádně o technickém řešení IDN bylo napsáno dost, tohle berte jen jako takové schizofrenní povzdechnutí na dané téma :)
IDN – Proč opravdu NE
Jsem zarytý odpůrce myšlenky IDN a možnosti jejího zavedení. Příjde mi to jako zvrácenost, používat diakritiku v doménových jménech, emailových adresách nebo v adrese pop3 serveru. Nedokážu si představit férový způsob zavedení IDN do stávajících domén nejvyšší úrovně – tak, aby nebyli poškozeni držitelé domén bez diakritiky a zároveň aby nebyli zvýhodnění doménoví spekulanti, kteří třeba zrovna doménu bez diakritiky obývají a aby byl systém registrací alespoň trochu přístupný. Těžko se mi představuje konkurenční boj mezi elektronickými obchody www.bilezbozi.cz a www.bílézboží.cz a osobně chápu Ondřeje Fryce, který myšlenku IDN také nerad (co takhle www.internetmól.cz? :). Nevím, jak vyťukám webovou adresu svého obchodního partnera z Číny, který si do svého doménového jména nechal vetknout nejeden komplikovaný znáček a o odeslání mu emailu snad ani nepřemýšlím. Nemluvě o tom, že to pro všechny poskytovatele webových služeb vznikne potřeba implementovat speciální znaky a jejich použítí do svých systémů, ale to je už spíš detail a výsledek mé profesionální deformace.
IDN – Proč možná i ANO
Někdy si říkám, že jsem asi moc konzervativní. Koukám do Wikipedia(e) a vidím, že diakritiku v doménových jménech už podporuje 39 (!) domén nejvyšší úrovně – mezi nimi generická superdoména .COM, německá .DE, španělská .ES nebo čínská .CN. Sleduji pravidelné průzkumy CZ.NICu, které mají za účel zjistit, zdali (už) není zájem o IDN v českých luzích a hájích (zatím nic, ale kdo ví, jak to dopadne příští rok?!). Poslouchám kolegy z branže, kteří mají pravdu v tom, že IDN je pro registrátory domén (a nejen je) další možností jak rozšířit nabídku a vydělat nějakou tu korunu navíc. Slyším, že v mnou tolik propagované .EU je IDN jen otázkou času a říkám si, jestli není má mysl zbytečně omezená.
Když o tom tak přemýšlím, tak rozumově si to obhájit dokážu. Ten vnitřní bojkot je spíš srdcová záležitost ;)
P.S. -Bylo by přece fajn mít emailovou adresu jan@hájek.cz – a pevně věřím, že hotel Hájek, který „squattuje“ na sestřičce bez diakritiky, nebude mít předkupní právo :) To by mně naštvali!
BTW. CZ.NIC to má už taky nachystané. Stačí aby někdo zmáčkl červené tlačítko ;)
Mé pocity naopak mluví PRO. Slovy klasika - Dávám tomu rok dva ... a bude to aktuální téma.
Je otázka, zda malé Česko potřebuje diakritiku. Ale když už bude všude, je potřeba o tom mluvit a řešit, ne?
Nejdůležitější bude nastavení "sunrise". Čím víc o tom přemýšlím, rozhodně by se neměla dávat přednost lidem co mají domény bez diakritiky. Zlikviduje se možná konkurence, navíc doménoví spekulanti by zase jen získali další domény na spekulace!
A squateři z hájku by si určitě regli hájek.cz :))
IDN je především business. Vždyť počet domén se zmnohanásobí, už proto, že všichni si budou "muset" registrovat alternativy. Kolik variací bychom museli registrovat k našim doménám? Jen u BZ by jich bylo: 4 diakritická znaménka, pak vše s pomlčkou a bez pomlčky, a pak ještě i s i/y :) tj. celkem to máme 6 různých znaků v různých kombinacích... dvě na šestou? tj. 64 kombinací k jedné doménové adrese. A pokud bychom nedali přednost těm subjektům, co mají doménu bez diakritiky (jak tu píše pan Komárek), zvedne se taková vlna spekulací a virtuálního vydírání, že se mi už teď dělá špatně... úplně mi stačí ti současní parazité.
To Ondra Fryc
Až bude diakritika v plném proudu, bude bílézboží EU, COM, NET, INFO atd. COM si už můžete objednat.
Pokud by jste si měli registrovat býlézboží, bilézboží a dalších asi 62 kombinací nebo kolik - tak o tom to asi není. To je zcela nesmyslné. Ani teď nemáte bylezbozi.cz.
Otázkou je, zda máte větší právo na doménu bílézboží.cz než kdokoliv jiný jen díky tomu, že ji máte bez diakritiky. Či zda Datart má právo na doménu ledničky.cz. Určitě byste ji taky chtěli :)
To je otázka pro širokou debatu. V každém případě jsou tisíce dobrých domén ve vlastnictví spekulantů, kteří domény nevyužívají. Proč by oni měli mít právo na predkoupení?
Shrnutí diskuse z Webtrhu:
Proti:
- Zvýšená možnost záměny jména a rozmělnění brandu
- Zvýšená spekulativní činnost
- Potenciální bezpečnostní hrozby (phishing, homografní podvrhy)
- Obtížné zadávání doménového jména na klávesnici bez potřebných znaků
- Zatím stále rozšířený MS IE 6 + nutnost předělávat aplikace
Pro:
- Přiblížení přirozenému jazyku
- Sjednocení hledání a navigace co do použití diakritiky
- Úspěšné nasazení u tří našich sousedů
- Uživatelská tendence: Lidé zadávají české domény s diakritikou, přestože ty nefungují
Aby nezapadla moje otázka: Jsou "pravidelné průzkumy CZ.NICu" o zájmu IDN a jejich metodika někde k nahlédnutí?
Neudelat sunrise a nedat prednost vlastnikum domen bez diakritiky by byla ze strany CZ-NIC opravdu nehorazna prasarna a zrejme by se to neobeslo i bez naprosto opravnenych zalob dotcenych firem. Jediny, kdo by na tom vydelal, bude mor v podobe domenovych spekulantu a MFA webu. To tedy pekne dekuji. A samozrejme to bude obrovsky zmatek pro BFU, protoze asi tezko jim vysvetlite rozdil mezi krava.cz a kráva.cz.
Mimochodem, kdysi davno, kdyz se vubec o diakritice v domenach zacinalo v CR mluvit, se uvazovalo o tom, ze zadana domena s diakritikou se proste diakritiky zbavi a presmeruje na ASCII verzi. Toto je podle mne nejelegantnejsi reseni zmineneho problemu. Bohuzel z toho ale nekouka zisk, takze na to muzeme rovnou zapomenout.
za jedinnou rozumnou možnost považuji alias. doména s diakritikou by měla být jen dopňkem domény bez diakritiky (tzn. nikoliv předkupní právo, ale *výhradní* právo). tím by se už z principu zabránilo mnoha pokusům o podvržení doménového jména. to že to nahrává více spekulantům je omyl - více domén mají doufám v držení řádní uživatelé.
také nesouhlasím s případným zavedením celé sady unicodu. na české doméně podle mě cizí znaky nemají co dělat. od toho jsou ostatní národní domény. v cz doméně měla být omezená množina znaků - např. áäčďéíĺľňóôöřŕšťúůüýž pro češtinu, slovenštinu a němčinu. jiné znaky se snad v českých jménech ani řeči příliš nevyskytují (případně lze ještě přitvrdit, ale z toho by třeba hypotetický pan Müller - čech jako poleno - radost neměl). tím by z většiny odpadly znaky nenapsatelné na česke klávesnici a také další možnost o podvržení adresy pomocí podobných znaků azbuky a alfabety.
Jako služba ano, jako další trh pro domény ne.
Tzn. že zíve.cz by se automaticky přiřadilo k zive.cz a majitel domény by za to nemusel nic platit. A bylo by jen na něm, zda si tuto doménu ošetří na webserveru nebo ne.
Ale CZ.NIC větří další prachy, tak to zkouší každý rok znovu. Něco jako referendum o EU.
K Retalove dotazu ohledne pruzkumu IDN a metodice. Informace a kompletní zprávu z průzkumu najdete na webu sdružení:
http://www.nic.cz/page/404/pruzkum-prokazal-nezajem-o-domeny-s-diakritikou/
http://www.nic.cz/page/360/o-domeny-s-diakritikou-nemaji-cesti-uzivatele-internetu-zajem/
@H2: Děkuju za odkazy, přesně to jsem hledal.
@Pavel: To se mýlíš, CZ.NIC má sice řešení hotové, ale je proti zavedení IDN. Přečti si některá vyjádření Ondřeje Filipa a čti mezi řádky. Největší síla, která může prosadit IDN, jsou registrátoři.
@All: Je zajímavé, jak *všichni* zmiňují jako nebezpečí nějaké spekulanty. Proti cybersquatterům existuje ale smírčí doložka a spory řeší Rozhodčí soud při HK ČR. Na spekulaci s přirozenými pojmy nevidím nic špatného, je to obchodní investice s trojúhelníkem risku, likvidity a výnosů jako každá jiná - akciová, komoditní či realitní.
Už bývalý ředitel webhostera/registrátora&člen kolegia CZ.NIC se zalíbením ve své práci a koníčky mezi které patří zážitky, domény, cestování, volejbal a film a našlo by se i něco dalšího. Svobodný, bezdětný, se smyslem pro humor a vizí ;)
Přečteno 55 351×
Přečteno 55 189×
Přečteno 55 019×
Přečteno 54 561×
Přečteno 53 025×