Hlavní navigace

Protnutí virtuálního a reálného světa

6. 3. 2009 14:31 (aktualizováno) Michal Černý

Osobně se nemohu zbavit jistého překvapení, když nějaká událost uskutečněná ve světě Internetu má nějaký reálný dopad na běžný, řekněme fyzický život.

Možná to zní poněkud absurdně, ale nemám ve věci virtuální úplnou důvěru, v tom smyslu že bych byl emočně přesvědčen o jejich existenci. A to i přes to, že ono toho čistě online mnoho není (Napadlo vás někdy, kolik věcí je opravdu reálně uloženo v síti, tedy v kabeláži?). Naše pošta u Google je uložena na nějakém vzdáleném serveru, stejně jako moje tamní knihovna. Mám v ní uloženo první vydání Newtonových Principia i spoustu další literatury, kterou bych si nemohl dovolit prostorově, ani finančně. To vše mě jevící se jako online je kdesi opravdu fyzicky uloženo. Jen nevím přesně kde.

Podobně mě překvapí bankomat, který vydá peníze utržené za mnou napsané a online publikované články. Přitom nějakou nedůvěrou vůči IT netrpím. Informatiku studuji, píšu spoustu textů o prolínání online světa s tím fyzickým, ale emoční pocit údivu je zde vždy.

Proč o tom píši? Ve středu jsem dělal rozhovor s redaktorem LN na téma záchrana kostela svatého Josefa v Brně. Šlo o petici, která vznikla v rámci testování online petičních služeb, pro článek zde na Lupě. Výsledkem bylo jen několik málo řádků v regionální příloze. Co je ale důležité a co mě zaujalo byla skutečnost, že mě anonymního uživatele internetu a autora petice, někdo oslovil v reálném světě a ještě očekával nějaký reálný výsledek petice… Rozhodně to byla zajímavá zkušenost z pohledu zpětné vazby. A dost možná potvrzení známého (ač opomíjeného) pravidla, že naše jednání ve světě virtuální má důsledky pro svět reálný.

Myslím, že otázka psychologie a sociologie v oblasti projekce Internetu do „reálného“ světa by mohla být zajímavým námětem pro nejeden výzkum. A to i přes to, že na jejich vědeckost úplně nevěřím. Snad by dali alespoň řádovou představu o tom, jak se věci mají.

Ještě abych nezapomněl. Na dsl.cz vyšel první díl mého článku pojednávajícího právě o problematice „tady a tam“ z pohledu etiky. Tedy nauky o tom jak se máme chovat.

Michal Černý: Otázky internetové etiky – pravdivost a důvěryhodnost

Sdílet

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).