Hlavní navigace

Můj (první) rok na Lupě

26. 6. 2008 22:15 (aktualizováno) Michal Černý

Právě před rokem jsem vstoupil do internetové žurnalistiky. Mou první (a srdeční) zastávkou byla Lupa. Postupně následovaly dsl.cz (tam píší rád), PC World (tam jsme se neshodli na platbách) či Digiaréna (nemám jim co říci (zatím)). Lupa mi ale přirostla k srdci a asi ani nevím pořádně proč.

Peníze v tom nehledejme. Lupa platí slušně, ale ne nejlépe. Možná konstruktivní přístup Aleše Miklíka, který se snaží z každého článku či glosy vytáhnout maximum možného. Možná bychom se docela divili, kdyby články vycházeli v první versi (alespoň ty moje). Část viny na tom nesou jazykový korektoři, kterým tímto hluboce děkuji a práci se svým pravopisem a gramatikou (pravopis bídný, souvětí dlouhá) práci rozhodně nezávidím.

Část viny zřejmě nesou také čtenáři. Ať Ti, kteří se se mnou hádají a přou, tak také Ti kteří mě pochopí (alespoň občas). Oběma táborům (které se do určité míry míchají) děkuji. Bez diskusí pod články by jich nemálo vůbec nevzniklo.

Za jeden kalendářní rok jsem zde na Lupě napsal 56 textů, z toho asi 25 článků a tedy 31 glos. Navíc nesmím zapomenout na jednu zprávičku a 44 spotů na Lupa blogu. Tedy dohromady můj rukopis nese celkem 101 příspěvků včetně toho, který právě čtete.

Mým tématem pro uplynulý rok byl sociální aspekt informatiky a internetu. Tedy to co si často neuvědomujeme. Jaké následky má v našich každodenních životech, jaké může přinést příjemnosti a radosti, nebo naopak jaké problémy a těžkosti nám může IT způsobit aniž bychom jen o informatiku zajímaly. hlavní témata tedy byly etika, kultura, média, věda. A možná Google, jehož služby využívám stále častěji a raději.

Mám li hodnotit co se mi zde na Lupě nejvíce povedlo, pak myslím, že to byly články o etice (Hledání etického rozměru Internetu I a II) . Na těchto dvou článcích jsem si dal nejvíce práce a myslím, že podobných kompilátů na webu mnoho není. Asi ani glosa o Ernstu Machvi nebyl soudě diskusí pod článkem a množství mého intelektuálního uspokojení úplně nejhorší.

Co se naopak nepovedlo byla Glosa Lůza internetu vládne. A čtenáři mi to dali oprávněně „sežrat“. Trochu jiná byla chyba u psaní článků o radiích na internetu, kdy jsme uvedli chybné ceny v neprospěch jednoho poskytovatele internetových rádií, což se dané firmě příliš nelíbilo.

Díky tedy za pěkný rok a těším se u dalších článků a diskusí o nich. Diskuse čtu všechny ke svým článků, i když ne vždy odpovídám. Tedy jako kontakt nejsnazší cesta vede právě přes diskuse.

Jinak krásné prázdniny.

Sdílet

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).