Hlavní navigace

Je špatné blogovat podle Google Trends?

12. 10. 2008 22:36 (aktualizováno) Michal Černý

Stále častěji se objevují spekulace o tom, že blogeři i noviny sledují online populární témata a na ně píší své články/spoty. Je na tom něco špatného?   

Když se nad celou věcí zamyslíme, není to asi nic jiného, než viditelná ruka trhu. Google dal všem bez rozdílu věku, vzdělání a vyznání jednoduchou možnost zjistit co je tak říkajíc in či trendy. To je zamozřejmě regulérní a správný zdroj informací. Proč nepsat na něco, co se těší popularitě a zájmu veřejnosti? Zdá se to býti rozumné a logické. Na takového novináře či blogera pak ale číhají v podstatě dvě zásadní pokušení, kterým není úplně jednoduché se vyhnout.

Prvním je posedlost klíčovými slovy. Do každého i nijak zvlášť nesouvisícího textu vkládáme taková hesla, které se těší celosvětové popularitě. Například zjistím, že téměř každý hledá informace o Ernstu Machovi. Pak do většiny článků vkládám věty jako „Co by na to řekl Ernst Mach?“, nebo „Machova teorie…“. Tím, že mám snadný přístup k popularitě globálních klíčových slov, pak jich mohu patřičně zneužívat.

Tím druhým je budování populárních až populistických článků. Místo cíle psát čtené a dobré texty není těžké sklouznout do oblasti lidově populárních textů o ničem a k ničemu (bulvár). Proces je plíživý a není snadné si ho sám na sobě všimnout. To co ještě nezaznělo je paradox deformace spolehlivosti Trends. V tomto kontextu je totiž potřeba říci, že na určitá témata by mohlo vzniknout uměle mnoho článků, které budou podléhat uměle velkému množství vyhledávání, což může deformovat celou oblast žurnalistiky, především té lidové. I když myslím, že tak špatně zatím nebude.

Viz. Adam Javůrek:  http://online­.zurnalistika­.cz/110/pisou-weby-sve-clanky-podle-google-trends/

Aktuální horká témata podle Google v USA: http://www.go­ogle.com/tren­ds/hottrends?sa=X

Zjišťování popularity jednotlivých témat: http://trends­.google.com/web­sites?q=wikipe­dia.org

Sdílet

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).