Které online foto album je nejlepší? Které nabízí nejvíce komfortu, vysokou návštěvnost, dobré licenční podmínky a vůbec vše co by si mohl fotograf přát?
Tento spot není žádnou odpovědí na zmíněné otázky. Nechci zde dělat reklamu nikomu a zcela po pravdě jsem ještě nenašel žádné album, které by mělo všechny mnou vytoužené funkce a možnosti. A co je vlastně na online albu nejdůležitější? Osobně si velmi cením licenčních podmínek, kdy fotografie zůstávají mým osobním majetkem, pohodlného nahrávání (např. skrze ftp nebo pomocí speciálního programu, nikoli prostřednictvím webového prohlížeče), následuje požadavek na možnost umístění fotografií v rozumné kvalitě (nikoli jako na Rajče.net), statistiky přístupnosti bych uvítal také a možnost vkládání popisků a komentářů i od jiných lidí také nemusí být k zahození. Neposledním kritériem by mohla být maximální kapacita paměti na fotografie. A nezapomínejme, také na různé bonusové služby a „vychytávky“, které mohou zvrátit rozhodnutí.
Mým osobním dosavadním favoritem je Picasa Web Album, u které spatřuji ale zásadní nevýhody v absenci možných vkládaných komentářů a příliš se mi nelíbí ani celkový vzhled alba. Velkým a nepochopitelným nedostatkem je absence propojení s Analytics . A co vy? Jaká kritéria jsou pro vás důležitá při výběru webového alba? Máte nějaké oblíbené album?
Zkousel jsem i smigmug (jsou vyborni a maji uzasnou a rychlou podporu), ale nakonec jsem sel do Zenfolia (http://zenfolio.com). Za cca $50 na rok neomezeny prostor, moznost prodeje fotek atd
V otázce chybí dost zásadní věc - má to být zadarmo anebo lze i za peníze?
V prvním případě asi nejspíš Picasa. V druhém případě bych řekl, že jsou na čele s dost velkým náskokem Zenfolio a Smugmug (jednoznačného vítěze určit neumím, sám užívám Zenfolio, ale proti Smugmugu nemám námitky).
Mimochodem jedna pripominka k prispevku 14 - u Zenfolia to za 40USD ročně s prodejem fotek neni nic moc, k plnému využití prodejního modulu je nutná vyšší verze za 100USD ročně.
Pokud ale požadavek na prodej nemáte, tak je ta verze za 40USD téměř dokonalá, řadě lidí by dokonce nejspíš vyhověla i základní verze za 25USD.
Zkoušel jsem postupně vlastní galerie, Picasa, Flickr,... a skončil u ZenFolio (kdyžtak kód na slevu = WKW-S52-A7J :-)).
K Flickru: Pokud si chcete nechat zkritizovat (nebo taky ne) fotky a jako místo k diskusi nad fotkami to je zajímavé, ale jinak mne to tolik nenadchlo (vzhled, možnosti nastavení). Výborná je možnost popisovat různé části fotky (hele, tahle ruka tam asi bejt nemá, ne?), ala Facebook. Celkově trochu jako třeba Photoextract v angličtině. Tak jsem si s tím chvilku hrál a pak se šel podívat na Picasa - ve free verzi mi vadila omezení na na počet alb.
K Picasa: Spousta prostoru za relativně málo peněz, příjemné a rychlé nahrávání přes desktopovou aplikaci, výborná podpora pro geotagging a snesitelná podpora pro označování lidí, možnost přidávat do galerií i videa. Pokud Picasa používá dost lidí ve vašem okolí, funguje v některých aspektech jako sociální síť - novinky "kdo kde byl", komentáře k fotkám, propojení na Buzz, etc.. Nevýhody (subjektivně): absence vnořených alb, nulová podpora, velmi hrubé nastavení práv - možnost omezit stahování fotek podle alba, absence výběrů. Ke stahování fotek (mimo po jedné) navíc potřebujete extra aplikaci (tj. nucení do instalace Picasa). Donedávna absence podpory pro Analytics a místo toho jen částečně funkční počítadlo přístupů na fotku.
Zenfolio:
Fantastická nastavitelnost (co bych jinak dělal ručně týdny hotovo za pár hodin), výborný vzhled. Rozumná podpora pro nahrávání a stahování přes API a běžné desktop aplikace. Dobrá podpora pro Google Analytics a řízení přístupu k albům. Celá stránka, včetně slideshow funguje i bez Flashe (díky za to). Rychlá a funkční uživatelská podpora - z cca deseti dotazů vždy odpověď do hodiny, častěji do pár minut. Vypadá to, že mají někoho on-line 24x7 a navíc ten někdo ví o čem mluví. Rozhraní podporuje podsložky, výběry (symlink do jiného alba/k jinému člověku), stahování přes prohlížeč (naklikání "tyhle fotky chci"). Nevýhody: Po nahrání chvilku trvá, než se přegenerují náhledy. Některé zajímavé funkce jsou až v Premium verzi (třeba možnost jednoduše nechat klienty dělat výběry a vidět výsledek, rozumně prodávat fotky). Někdy servery nemají dokonalou odezvu (tj. něco chvilku trvá).
Autor se zajímá především o sociální důsledky a aspekty užívání Internetu, filosofii (etika a kosmologie), teologii, vzdělávání, fyziku a umění. V současné době publikuje na Lupě, DSL.cz, Root, Digiareně i jinde. Vystudoval fyziku a teologii.
V současné době působí také jako šéfredaktor serveru myslenkove-mapy.cz.
Má také své osobní stránky.
Přečteno 72 443×
Přečteno 39 054×
Přečteno 25 167×
Přečteno 18 059×
Přečteno 16 666×