Hlavní navigace

Cenzura diskusí?

14. 3. 2008 23:18 (aktualizováno) Michal Černý

Slovo cenzura má pro nás negativní podtext, ale musí tomu být vyloženě tak? Moderovaná diskuse v New York Times přináší možná nový pohled na celou věc.

Problém je možná v chápání internetových stránek jako takových. Vyhrazujeme si právo na to, zveřejňovat libovolné příspěvky do diskusí, protože jsou veřejné. To že je celý projekt vlastně něčí majetek a mi jsme jen návštěvníci a můžeme jen dělat to co mu „pán domu“ dovolí.

Je to rozdíl mezi diskusemi pod články a vlastním blogem či webem. Na svém blogu si každý může psát co ho napadne (omezme extrémní případy). Diskuse pod článkem je integrální součást článku, který vlastní majitel webu.

Právě přístup New York Times je velice zajímavý. Placení moderátoři pečlivě vybírají příspěvky, které mají tu čest se pod článkem objevit. Kvalita diskuse je pak samozřejmě někde jinde. Nejen kvůli eliminaci výkřiků, neslušného chování, blábolů či nadávkám na autora, ale také díky tomu, že pisatelé mají motivaci svůj příspěvek napsat rozumě dlouhý, kvalitní a k věci. Takový který obsahuje nový pohled, povysvětlení a podobně. Myslím, že příkladem může být má dnešní glosa na Lupě (Spor o svobodu slova na webu). Příspěvků více než šedesát, vesměs kvalitních, ale poměrně se opakujících. Pro čtenáře, který spěchá nebo nediskutuje je taková diskuse poměrně neužitečná. Pokud by jich bylo pět šest vysoce kvalitních a rozdílných, pak by to bylo něco jiného.

A mohla by podobná věc projít u nás? Jistě ano, ale s křikem a nadávkami na provozovatele webu. Jistě by se dozvěděl, že je bolševik, inkvizitor nebo něco ještě horšího. Jistě by ztratil několik diskutujících, ale myslím, že by mnohé získal. Ty co si nemyslí, že jejich názor s číslem 279 si někdo přečte a že má význam mezi diskusí, kterou tvoří z valné většiny pokřiky a nadávky zcela nesouvisející s obsahem článku (tak jak je tomu na iDnes či novinkách). A třeba by to ocenili i čtenáři.

Děkuji za výbornou inspiraci paní Zkochové a jejímu příspěvku pro Reflex. Snad jen poznámku pod čarou. Čtenáři článku by alespoň částečnou cenzuru podpořili z 87%. Pro přístup ale NYT by bylo plných 68%. Neměl by toto být impuls pro zpravodajské servery?

Jste pro cenzurování diskusí?

Sdílet