Od zveřejnění, že jsem získal zaměstnání ve firmě Facebook, se u mě dveře netrhnou. Přestože jsem uvedl poměrně dost informací (prakticky všechno, co jsem považoval za zajímavé), tak to zjevně nestačilo. Kdo už mě požádal o rozhovor?
Magnetem je podle mě hlavně jméno mého budoucího zaměstnavatele. Podobný zájem by nastal možná ještě u firmy Google a pak už asi u nikoho. Přitom když by mě zaměstnal GitHub nebo i třeba neznámý Akiban, tak bych to považoval za stejně zajímavé.
Taky mě trochu mrzí, že takovou odezvu vyvolalo jen samotné přijetí. Vlastně jsem ještě nedokázal vůbec nic kromě toho, že jsem prošel přijímacím řízením, které mi zpětně přišlo vlastně docela jednoduché. Přitom jsem v životě podle mě dokázal už lepší věci.
Napsal jsem knihu, na čemž by možná nebylo nic až tak zajímavého kromě faktu, že jsem na ni i přes úzké zaměření a nízkou cenu (v přepočtu na počet stran) zvládl vydělat. A přestože je kniha velmi dobře hodnocena, recenzenty jsem musel kontaktovat sám – neozvali se sami, neoslovil je vydavatel a kdybych knihu k recenzi sám neposlal, tak by třeba recenze na Zdrojáku nejspíš nikdy nevyšla.
Za další úspěch považuji Adminer, o kterém v ČR ví už téměř celá cílová skupina a přesto pochází 80 % stažení ze zahraničí. O svém vynálezu, na který jsem hrdý možná nejvíc, ani nemluvě.
Lidi holt zajímá hlavně to, co už znají a k čemu mají nějaký vztah – ať už pozitivní nebo negativní.
Jakube, možná mi neslouží paměť tak dobře, ale vzpomínám si, že jsem se za Zdroják ptal na tvou knihu už kdyžs ji psal - chtěl jsem dokonce, jestli bychom mohli publikovat, podobně jako u Jirky Koska, pár ukázek jako článek. Teď jsem si v mailu dohledal, že jsem se tě na to ptal 25.5.2010 (ejhle, na den přesně před rokem). Pamatuju si to i proto, že jsem psal stejnou žádost taky Borku Bernardovi.
Takže bych se proti té formulaci "neozvali se sami, neoslovil je vydavatel a kdybych knihu k recenzi sám neposlal, tak by třeba recenze na Zdrojáku nejspíš nikdy nevyšla." trochu ohradil, protože v kontextu vyznívá tak, že Zdroják nezajímala tvoje kniha, ale jen Facebook, což je trošku nespravedlivé.
(Pravda je, žes mi poslal nabídku "nechceš napsat recenzi?" dřív, než jsem ti já stihl napsat "Pošleš mi, prosím, knihu?" - ale nemyslím, že by to bylo až tak razantní, jak to vyznívá - "kdybych neposlal, nevyšla by". Ale možná to vidíš jinak.)
A proč tedy tolik vývojářů prchá z Google do Facebooku? (a o přechodu v opačném směru téměř neslyšíme)
Protoze ze sve skromne praxe vim, jak zhruba funguje mozek novinare, tak odhaduji, ze v mnoha z nich po zverejneni tveho angazma v Palo Alto bliklo cerve svetylko, ktere spojilo "zajimave tema" a "snadny matros". ;)
A proc necekame, az tam neco predvedes? Tem, co tve angazma berou jako senzaci, je to jedno a my, co te zname, o tobe nepochybujem. :)
Jojo, jednou o tobe budou vychazet i ctyrlistkovske stripy, takova budes celebrita ;))
Omlouvám se, napsal jsem to zbytečně příkře. Souhlasím, že zrovna u tebe to prostě bylo jen o tom, kdo komu napsal dřív. Ale z tohoto pohledu je Zdroják výjimka, ostatní média se neozvala vůbec. Zvolil jsem ten příklad proto, že se to na něm dalo hezky ukázat, i když jsem to zbytečně zjednodušil.
Tady je vidět, že známý vydavatel není záruka ničeho. Chramstnou maximum peněz, ale nedají za to nic. Na propagaci kašlou zvysoka.
Škoda ze jsi neměl odvahu to prodávat sám :(
Na jednu stranu upřímně gratuluji, na straně druhé nechápu to nadšení. Po tom (minimálně jednom) Slovákovi, co již ve FB pracuje, se média nezmínila ani jednou, ale v případě Čecha je to takové terno?! Proč, v čem je rozdíl?
Imho je rozdil v tom, ze to Jakub zverejnil a podal informace o prijimacim rizeni na svym webu.
Možná je to tím, že napsat knihu, populární aplikaci nebo chytrou knihovnu netouží tolik lidí, jako mít "zaměstnání snů" - to chce v podstatě každý.
Jinak je skvělé, že ses rozhodl psát tenhle blog. Díky a hodně štěstí!
Taky nechapu takovy humbuk. Adminer je jen vice, ci mene standardni projekt v php/mysql, vicemene s minimalni invenci. Ale uznavam, ze nad tim bylo odvedene asi hodne prace. A co jsem tak videl ruzne projekty, tak neco na zpusob notorm ma pomalu kazdy druhy vetsi projekt v php, ktery nenavrhoval student stredni skoly.
Rocne odchazi do velkych americkych firem a na prestizni univerzity hromady lidi, kteri toho dokazali asi vic nez "programovat v php", ale protoze to neni facebook, tak to vlastne nikoho ani nezajima.
... "dokazali asi vic nez programovat v php" ...
Nemyslím si, že u nás najdete o moc víc vývojářů, kteří zároveň publikují, podílejí na rozvoji vlastního programovacího jazyka a dostávají lasa z globálních lídrů trhu. Potud Váš příspěvek příliš nechápu...
Obama dostal Nobelovku za svoji iniciativu pro omezeni jadernych zbrani. Ta v dobe udeleni te ceny byla prinejmensim v plnem proudu.
Pracovat ve Facebooku jako práce snů? Mno... Jako prestižní záležitost bych bral Google, ale ne Facebook - to není zrovna věc, kterou bych se chlubil u piva. Asi díky tomu, že většina mých inteligentních kamarádů Fbookem pohrdá včetně mne. :-))
Obama taky dostal Nobelovu cenu prakticky jen za zvolení do funkce prezidenta, kde se v té době prakticky ani nestihl rozkoukat. Tohle je podobné.
Tento fenomem som si v internetovom diani tiez vsimol. FB je momentalne dream job, u Google to bolo 3-5 rokov dozadu. Google vobec nezavidim, po nete sa kopia clanky stylu "top 10 google failures", "why google products sucks", pripadne blogposty od byvalych zamestnancov, ktori sa vyplakavaju ako v G nenaplnili svoje sny.
A ani sa necudujem - v jednom takomto blogposte developer spominal na sklamanie, ked jeho praca v G isla do produkcie po bezmala troch rokoch.
Ja osobne FB povazujem za dream job, Jakub bude v kontakte so sluzbou, kde sa uplatnuju najnovsie technologiena metodyky. Zapocitat k tomu stamiliony pouzivatelov, s ktorymi ide ruku v ruke skalovatelnost nejvyssieho kalibru, a vyjde nam najlepsia skusenost pre (lubovolneho) PHPckara. Jedine mam pocit, ze Jakub nastupuje do FB o rok-dva neskor ako by bolo tip-top.
Přečteno 31 406×
Přečteno 30 842×
Přečteno 27 015×
Přečteno 26 993×
Přečteno 25 721×