Já nehodnotím to co dělá OSA. Jen narážím na autorovo zkratkovité, až robotické, vnímání zákona, bez znalosti hlubších souvislostí, a následné vyvozování odvážných závěrů (stahování z rapidshare je legální, americké pojetí autorského práva je mi bližší, apod.). Takhle právo nefunguje a takto otrocky „algoritmizovaná“ aplikace práva vás může dostat do problémů.
Chcete snad tvrdit, že stahování filmů z RapidShare je v ČR nelegální? Na základě čeho? Zákon je v tomhle myslím poměrně jasný - mohu si učinit kopii autorského díla pro vlastní potřebu a nemusím pátrat po původu originálu. To je také hlavní důvod, proč se z každého prodaného média vybírá poplatek do autorských svazů. Nelegální je pouze distribuce.
Hezky se to projevilo i v antipirátském spotu. Jeho první verze obsahovala formulaci "stahování pirátských kopií filmů je krádež", kterou po nátlaku museli změnit na právně čistší "sdílení pirátských kopií filmů je krádež".
Chci říct, že to není tak jednoznačně legální, jak tvrdíte. Zákon nelze aplikovat čistě gramaticky, je potřeba se dívat i na další výklady, jako logický, historický, teleologický, judikaturní, apod. – řek bych že některé z nich jsou poněkud v rozporu s čistě gramatickým výkladem. Například logickým výkladem asi nedojdete k závěru že "stahování kradených filmů je v pořádku". A ty výkladové metody tady máme přesně proto, aby se daly vykrýt mezery a chyby v zákonech.
Taky je potřeba se dívat na další zákony, nejen na autorský zákon. Jestli třeba tím, že stahuju něco, o čem celkem jednoznačně vím že je kradené, se nestávám spolupachatelem trestného činu, že jsem ho neohlásil, atd.
Podle mě hlavní důvod proč je to relativně bezpečné je to, že po jednotlivcích nikdo nepůjde, protože je to právně nejasné a jen těžko prokazatelné, atd. Aneb kde není žalobce, není soudce.
Ale já přece nemusím pátrat po tom, jestli je film kradený nebo ne. A nikde na jeho začátku to uvedené zpravidla taky není. Stejně jako u každého pořadu v televizi nemusím pátrat po tom, jestli na něj televize má práva nebo ne.
Logický výklad je na mé straně - za co by se jinak autorským svazům platilo výpalné z médií, když bych si na ně nemohl autorská díla zkopírovat?
Několik zátahů na jednotlivce už v ČR taky bylo. Ale vždy to bylo na ty, kteří obsah nabízí - ať už formou vlastního FTP serveru, prokázaného zkopírování DVD a jeho prodeje nebo za užívání torrentů (nebo starších P2P technologií).
V ČR se toho nebojím, žádný zdejší zákon neporušuji. V Americe samozřejmě plánuji dodržovat americké zákony (plus ty české, které musíme dodržovat i v zahraničí). Proto ostatně vznikl tento článek - potřeboval bych vysvětlit, jak to v Americe vlastně je. Protože podle mého chápání by teoreticky mohlo být nelegální i nahrání pořadu z televize na video. A ono to možná formálně nelegální skutečně je, jen do toho majitelé autorských práv možná nechtějí moc šťourat, protože by to mohlo vést ke změně tohoto zákona v jejich neprospěch.
Přečteno 31 462×
Přečteno 30 898×
Přečteno 27 067×
Přečteno 27 044×
Přečteno 25 773×