V České republice je legální učinit si kopii autorského díla (třeba filmu, hudby, knihy) pro svou potřebu. Vztahuje se to třeba na pořady z televize nahrávané na video nebo na písničky z rádia nahrávané na CD. Člověk ale nemusí pátrat po původu autorských děl, takže stejně tak v pořádku je stáhnout si třeba DVD-rip z RapidShare.
A vzhledem k výpalnému vybíranému OSA a dalšími organizacemi mi tento způsob získávání autorských děl přijde v pořádku i z morálního hlediska. Těmto organizacím jde totiž poplatek z každého prodaného CD-R, harddisku, flash paměti a snad i kopírek právě za to, že je můžete použít ke kopírování autorských děl. Tento poplatek tedy platíme například i za kartu ve vlastním foťáku, na kterou si ukládáme výhradně své fotky.
Důležité je chápat, že toto pojetí se nevztahuje na software (k jeho užití musíte mít licenci, která může být zpoplatněná). Nelegálního jednání se dopouštíte také v případě, kdy autorská díla zveřejňujete (k čemuž dochází třeba při použití torrentů).
V Americe to je ale nejspíš jinak. Zdá se, že kopii si lze udělat pouze ze zakoupeného díla a to ještě jen v případě, že se vydavatel nepokusil vytvoření kopie zabránit (běžné např. u CD nebo DVD). Zajímalo by mě, jestli se to vztahuje např. i na nahrávání pořadů z televize na video – tyto pořady „nevlastním“, takže bych si je správně neměl ani kopírovat. Nastudoval jsem stránku mýtů o autorském právu a několik dalších stránek, ale pochopitelný výklad jsem bohužel nenašel.
Musím říct, že toto pojetí autorského práva mi vyhovuje mnohem lépe – raději budu platit za přístup ke konkrétním autorským dílům, kde se přinejmenším část peněz dostane k jejich autorům, než za média, která třeba ani ke kopii autorského díla nepoužiji a kde dojde k rozdělení na základě hranosti v rádiích a podobných nesmyslných kritérií.
Já nehodnotím to co dělá OSA. Jen narážím na autorovo zkratkovité, až robotické, vnímání zákona, bez znalosti hlubších souvislostí, a následné vyvozování odvážných závěrů (stahování z rapidshare je legální, americké pojetí autorského práva je mi bližší, apod.). Takhle právo nefunguje a takto otrocky „algoritmizovaná“ aplikace práva vás může dostat do problémů.
Což vede k paradoxu, že z vlastního zakoupeného DVD si záložní kopii udělat nemůžu, ale když si to stáhnu z RapidShare, kam to nahrál někdo jiný, tak jsem v pohodě.
jestli budeš podobně odvážné závěry vyvozovat z folklórních právních analýz i v USA, tak bys taky mohl skončit v base ;-)
Chcete snad tvrdit, že stahování filmů z RapidShare je v ČR nelegální? Na základě čeho? Zákon je v tomhle myslím poměrně jasný - mohu si učinit kopii autorského díla pro vlastní potřebu a nemusím pátrat po původu originálu. To je také hlavní důvod, proč se z každého prodaného média vybírá poplatek do autorských svazů. Nelegální je pouze distribuce.
Hezky se to projevilo i v antipirátském spotu. Jeho první verze obsahovala formulaci "stahování pirátských kopií filmů je krádež", kterou po nátlaku museli změnit na právně čistší "sdílení pirátských kopií filmů je krádež".
Chci říct, že to není tak jednoznačně legální, jak tvrdíte. Zákon nelze aplikovat čistě gramaticky, je potřeba se dívat i na další výklady, jako logický, historický, teleologický, judikaturní, apod. – řek bych že některé z nich jsou poněkud v rozporu s čistě gramatickým výkladem. Například logickým výkladem asi nedojdete k závěru že "stahování kradených filmů je v pořádku". A ty výkladové metody tady máme přesně proto, aby se daly vykrýt mezery a chyby v zákonech.
Taky je potřeba se dívat na další zákony, nejen na autorský zákon. Jestli třeba tím, že stahuju něco, o čem celkem jednoznačně vím že je kradené, se nestávám spolupachatelem trestného činu, že jsem ho neohlásil, atd.
Podle mě hlavní důvod proč je to relativně bezpečné je to, že po jednotlivcích nikdo nepůjde, protože je to právně nejasné a jen těžko prokazatelné, atd. Aneb kde není žalobce, není soudce.
Pozor - podle autorského zákona je zakázáno "obcházení účinných prostředků ochrany proti kopírování". Tj. i u nás se nesmí obcházet DRM, byť by bylo jen formální (ochrana DVD, kterou dnes ripne kde co). DRM se nesmí obcházet ani za účelem vytvoření legální rozmnoženiny díla pro vlastní potřebu. Je-li dílo opatřeno DRM, pak koncový uživatel toto právo ztrácí. Takto to alespoň říká zákon. V praxi zatím u nás nikdo za vytvoření kopie koupeného DVDčka pro vlastní potřebu odsouzen nebyl. V USA se už ale podobné případy staly.
good Did you believe it was not possible to download Vidmate App amount of substance is Indian content in a variety of languages. Vidmate Download nice.
good Clash of Clans is topping tower defense clashofclansforpcc The APK file is going to be set up. Open BlueStacks great.
cool post if you are looking for some more technical info please visit. superboxs.com
Watch all the latest tv shows & tv channels for free on Live NetTV XYZ. If you are living in UK & interested to watch programs of UK & Canada, then you can watch with HD mode. Here is the Live nettvxyz free android download.
Ale já přece nemusím pátrat po tom, jestli je film kradený nebo ne. A nikde na jeho začátku to uvedené zpravidla taky není. Stejně jako u každého pořadu v televizi nemusím pátrat po tom, jestli na něj televize má práva nebo ne.
Logický výklad je na mé straně - za co by se jinak autorským svazům platilo výpalné z médií, když bych si na ně nemohl autorská díla zkopírovat?
Několik zátahů na jednotlivce už v ČR taky bylo. Ale vždy to bylo na ty, kteří obsah nabízí - ať už formou vlastního FTP serveru, prokázaného zkopírování DVD a jeho prodeje nebo za užívání torrentů (nebo starších P2P technologií).
Nevěděl jsem, že na osobním blogu je potřeba psát precizní články pro odbornou veřejnost s detailní analýzou problému a vysvětlím úplně každého pojmu. :)
Jakube, nahrávání z TV pro vlastní potřebu je tady v US legální, patří to mezi tzv. Fair Use http://en.wikipedia.org/wiki/Fair_use , v tomto konkrétním připadě viz známé rozhodnutí ústavního soudu v Betamax Case: http://en.wikipedia.org/wiki/Sony_Corp._of_America_v._Universal_City_Studios,_Inc.
V ČR se toho nebojím, žádný zdejší zákon neporušuji. V Americe samozřejmě plánuji dodržovat americké zákony (plus ty české, které musíme dodržovat i v zahraničí). Proto ostatně vznikl tento článek - potřeboval bych vysvětlit, jak to v Americe vlastně je. Protože podle mého chápání by teoreticky mohlo být nelegální i nahrání pořadu z televize na video. A ono to možná formálně nelegální skutečně je, jen do toho majitelé autorských práv možná nechtějí moc šťourat, protože by to mohlo vést ke změně tohoto zákona v jejich neprospěch.
Přečteno 31 480×
Přečteno 30 912×
Přečteno 27 076×
Přečteno 27 067×
Přečteno 25 791×