Hlavní navigace

Počítače a ekologie

21. 9. 2007 19:58 (aktualizováno) tester

Přečetl jsem si zprávičku „Intel chce nižší spotřebu linuxových počítačů“ na root.cz a přišlo mi to vtipné. Skoro jako obilí, které lijeme do nádrže. Takže hned jak prodám auto, abych měl na chleba, tak se budu učit zpátky na webové prohlížeče v textovém režimu.

Dokonce v našem pásmu je mi 7 měsícu jedno, že žárovka, nebo počítač topí protože je mi zima. Ale dobře těch 5 měsíců co je venku snesitelně, tak dobře vyměním rád žárovku za uspornou zářivku a používám notebook s minimální spotřebou. Stejně ale jako mi příjdou uhozené názory prof. Klause na ekologii a jeho ještě směšnější argumenty, které znám jako příklady z předmětu jak přesvědčit publikum. Tak mi příjdou uhozené některé ekologické pokusy některých firem. Někdy mi to opravdu příjde, že doba je taková a kdo není ekologický není IN.

Teď ale zpátky k optimalizacím počítačů pro nižší spotřebu. Když jsem začínal programovat na ZX-spektru, tak jsem psal tak, aby každý řádek v assembleru byl časově a velikostně optimální a měl jsem dost času, abych ten program vytvořil. Se svou první 386kou už tam byla snaha, aby kód byl především časově optimální, na velikosti nezáleží. Prostě 2×115200 na dvou RS232 byl úspěch. No a dnes? Za měsíc ať je to funkční a otestované.

No a je to tady, nová doba, dneska píšeme ekologicky. Co bude ekologičtější? Linux nebo Windows bude mít zelenější zelenou? A co distribuované výpočty a projekty hledající zvuky z vesmíru? No fuj, když spočítáte kolik to spotřebuje proudu, tak zrušit! No a co hráči těch nějnovějších her, nadupaná grafárna s maxiventilátorem. Rovnou zavřít do chládku! Dneska je moderní šetřit energií a žít ekologicky.

Každá móda přinese vždy spoustu nelogických řešení a myslím, že snahy o šetření energií na výpočetním výkonu jsou jedním z nich. Chcete se chovat ekologicky při práci s počítačem, tak nědělejte na kompu blbosti a vypněte ho, když není potřeba na něm pracovat. Třeba se potkáme ve stromovce, jdu si zaběhat.

Sdílet