Hlavní navigace

Mediálne.sk se mýlí - i na internetu je krádež stále krádeží

21. 8. 2007 15:17 peen

Dnes jsme narazil na Mediálne.sk na článek Kedy je kradnutie na internete v poriadku. Ačkoli autorka naznačuje, že někdy ano, není tomu tak. I na internetu je krádež stále krádeží a neoprávněné užití autorsky chráněného díla, jakým je fotografie, bezesporu je postihnutelné.

Je směšné, pokud někdo tvrdí, že „nemá čas se ptát, jestli může fotografii použít“ a tím má dojem, že je vše v pořádku. Co by říkal při krádeži v supermarketu? Že neměl čas se ptát, zda má za ukradené zboží zaplatit?

Autorka motá dohromady věci, kterým buď nerozumí, nebo je nedokáže srozumitelně vysvětlit. On vlastně celý ten článek nemá žádný závěr a na otázku v titlku nedpovídá – není jasné, co se autorka snaží říci. Ano, existují licence jako je Creative Commons, ale nelze je u fotografií na webu předpokládat automaticky. To, že je materiál jednoduše dostupný neznamená, že ho mohu stáhnout a použít jak budu chtít.

Zásadní nepochopení vidím také v tom, že autorka článku automaticky předpokládá u kohokoli, kdo umístí na internet fotografie, souhlas s tím, že jeho fotografie může kdokoli kdekoli použít.

Jednoduše – takovýto článek bych čekal na osobním blogu někoho, kdo se snaží obhájit užití ukradené fotografie, ale na ne stránkách, které se snaží „kvalitně a inteligentně“ diskutovat o dění v médiích na Slovensku. Ale snad za odkazovanou „spatlaninu“ může jen letní okurková sezóna a příště se dočkáme opět něčeho kvalitnějšího…

Sdílet

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).