Odhodlal jsem se na upgrade sveho pracovniho pocitace na Ubuntu 10.04
Po stazeni asi 870 MB pocitac nejakou dobu chroustal a pak jsem sel posbirat obete. Zatim vidim:
Se ztratou Galeonu jsem se smiril vzhledem k tomu ze uz nejakou dobu pouzivam Chrome. Se zvukem to bylo horsi. Nekolik hodin vyzkumu dopadlo kompletni odinstalaci PulseAudio a navratem k ALSA. Ubuntu z nejakeho duvodu tlaci na pouziti toho Pulse, nicmene na mem Dell 4600 to nejede. Vyzkousel jsem nekolik triku, ale marne.
Behem odstraneni Pulse vas Linux postrasi tim, ze odinstalovava dalsich nekolik baliku vcetne gnome-desktop, ale nenechal jsem se odradit a ted uz zvuk funguje! Kupodivu se nic nestalo ani s desktopem.
Dokonce jsem byl schopny nainstalovat RealPlayer 11 a take mi ted funguje video WMV v tom Chrome, takze se muzu kouknout na piratku Olivii. (Nevite proc web Ceske TV nema archiv ve flashi?)
Celkem jsem s upgradem spokojeny. Ztrate casu na systemove zalezitosti se asi jen tak nevyhnu. Alespon me to udrzuje ve forme.
Skype není v 64 bitové verzi podporován, rozchodit se sice dá, ale nic moc. A Pulse audio také žádné velké vítězství. Po čisté instalaci 10.04 jsem měl velké problémy s korektním zobrazováním stránek ve Firefoxu, zejména www.naszviretnik.net, kde při psaní textu displej reagoval se značným zpožděním a při prohlížení map na www.mapy.cz se při změně zvětšení rozpadával obraz. Thunderbird v novém provedení a jeho tvrdošíjné vnucování IMAP při zřizování účtu se mi nelíbí už vůbec. Takže následoval návrat k čisté instalaci 9.10 ve 32 bitové verzi a bylo po problémech.
Také jsem kdysi měl problém s PulseAudio, ale už tak dobré 2 roky ho nemám, spíše to vypadá na nějaké tažení zpětných kompatibilit v systému. Obvykle s čistou instalací problémy nejsou. Mám spíše problém s WEB kamerou Microsoft VX1000 na SKYPE na 64bit počítači. V KOPETE a jiných aplikacích jede, ve SKYPE ne. V 32 bit jede i ve SKYPE. Také asi nějaké sračky v knihovnách.
Mám notebook HP 550, který jsem si vybíral s ohledem na kompatibilitu s Linuxem, a nemám ani po upgradu na Ubuntu 10.04 žádný problém. Snad jen jako by se teď větráček chladiče CPU stále točil na plné obrátky. Předtím se rychlost měnila.
Česká televize nepoužívá Flash, protože společnost Kit Digital, která po technické stránce vysílání zajišťuje, používá technologie Microsoftu a celý server běží na IIS. Logicky pak také používají Microsoftí kodek.
Potíž je v tom, že (jak jinak) mimo Windows vysílání funguje jen s problémy. Konkrétně není možné v Linuxu v žádném přehrávači video posouvat. No alespoň, že se spustí. Dříve byl problém i v tom.
Příčina je nestandardním uložení záznamu. Zřejmě je potřeba pro rozluštění umístění videa nějaká Windowsí knihovna, nebo funkce. Ach jo! Opravdu mě vadí, že státní a mnou placená Česká televize vysílá po internetu plnohodnotně jen koncesionářům s OS od Microsoftu. Přitom by stačilo používat STANDARDNÍ technologie. Pak se nám Linuxákům divíte, že na Microsoft nadáváme.
Pravdou je, že snad cokoli od Microsoftu funguje bez problémů jen s (předraženými) produkty Microsoftu.
Co jsou "standardni" technologie ? S*acka zvana Flash ktera ma v sobe snad kazdy mesic diru jak dvere do chliva a jeho 2 fps FLV format ? ;-) Smirte se s tim, ze je to hlavne pro normalni lidi. Mimochodem se tam nabizi jeste Real format, to taky v Linuxu jeste neumite ? :-))) Na Windows to normalne (mozna i lepe nez Windows Media Player) prehrava i VLC Player, ten taky neumite ?
Me se libi jak vzdycky mate se vsim problem a vsichni by se meli zaridit jen podle vas. Jenze penize jsou az na prvnim miste.
Jeste posledni poznamka. Nejsem zadny vyznavac televize, prosel jsem si nekolik webu ostatnich tv stanic, vcetne ruznych regionalnich televizi, a WMP stream (ci jak se to jmenuje) pouziva hodne z nich. Pokud budete trochu soudni a porovnate kvalitu streamu z Ceske Televize v nejvyssim rozliseni a ty hruzy ktere nabizi jine stanice coby archiv poradu ve Flashi, tak snad musite uznat ze rozdil v kvalite je zretelny. Netvrdim ze WMP je nejaky zazrak, ale Flash je jeste horsi varianta.
Finalnim resenim bude zrejme HTML 5 ;-)
Na co flash nebo realplayer? Staci v tom webovem archivu zvolit windows media a pouzit odkaz 'Do okna', ktery odkazuje na playlist se streamem. To URL pak jde predat mplayeru nebo VLC a bez potizi to prehrava (narozdil od real meadia formatu). U mplayeru je treba pridat option -playlist .
Zdravím milý Obyvateli a Ondreji SanTiago Zajiceku.
REAL i VLC samozřejmě v Linuxu používat umím. Jenže to problém s nefunkčním posouváním videa neřeší. Tato potíž tedy nevzniká kvůli použitému kodeku - ten funguje dobře. Problém je způsoben zvláštním uložením o označením videa na serveru.
Je zajímavé, že ve Windows video z webu ČT jde normálně posouvat snad ve všech přehrávačích, v Ubuntu v žádném. Z tohoto důvodu usuzuji, že je ivysílání ČT spojeno s nějakou knihovnou, funkcí, či vlastností OS Windows.
Copak pro streamování neexistuje STANDARDNÍ technologie, která není spjata s konkrétním komerčním softwearem, byť má tento (také díky takové záměrné nekompatibilitě) většinový podíl na trhu? Neměla by snad veřejnoprávní TV vysílat pro každého?
PS: Ten "prokletý" FLASH mi sice poněkud vaří procesor, ale funguje bez výrazných problémů.
""Behem odstraneni Pulse vas Linux postrasi tim, ze odinstalovava dalsich nekolik baliku vcetne gnome-desktop, ale nenechal jsem se odradit a ted uz zvuk funguje! Kupodivu se nic nestalo ani s desktopem.""
vsadím se že šlo o ubuntu-desktop.. To je metabalík (zavisí na dalších balících tak, aby tyto šly snadno nainstalovat naráz..) a jeho odinstalováním se skutečně nic nestane, jen se pak silně nedoporučuje upgrade, takže na 10.10 nebo na další LTS, jen pomocí čisté instalace. ;)
take jsem koncem minuleho roku zkousel desku D945GSEJT od Intelu prijemny prikon v klidu a tak jsem vyzkousel i do ni pichnout USB DVB-T tuner s cilem zjistit jak na MythTV . Ano nasel jsem nejakou distribuci nad ubuntu ano po nahrani FW pro klicenku jsem jednou naladil cast muxu a zjistil jsem ze by to mohlo jet neb se par progamu naladilo a hraly ale dalsi uz ladit nesly proste to nic nenaslo a tak jsem zase od dalsiho zkouseni upustil Nejak jak na MythTV v Debianu?
Přečteno 86 258×
Přečteno 75 676×
Přečteno 62 236×
Přečteno 51 808×
Přečteno 51 262×