Hlavní navigace

SEO je koncepce a strategie

10. 7. 2014 14:42 (aktualizováno) Stanislav Puffler

Mnozí marketéři, manažeři internetového marketingu a ecommerce konzultanti se tváří, že snědli všechnu moudrost světa a jejich posláním jsou analýzy, reporty, ROI, excelovské tabulky, meetingy a další věci, které jsou z mého pohledu důležité, ale jsou jen jednou stranou tak rozsáhlého oboru, jakým bezesporu optimalizace pro vyhledávače je.

Tou druhou stranou mince jsou totiž technologie – tedy znalosti počítačových sítí, internetu, serverů (především těch aplikačních, mezi kterými je nejdůležitější webserver jako je např. Apache) a programovacích jazyků. Nelze dělat dobré SEO pouze „humanitním pohledem“ na věc, a stejně tak to nefunguje naopak. Tj. pokud si necháte udělat SEO od „čistokrevného“ vývojáře, nemůže to nikdy dopadnout dobře.

K získání dostatečné a kvalitní/relevantní návštěvnosti musíte najmout buď univerzálního člověka, který má mnoho zkušeností z oblasti vývoje webových aplikací a tvorby internetových stránek, stejně jako z oblasti marketingu. Druhou možnosti je pak najmout agenturu, ve které bývá na každou oblast specializovaný odborník. Osobně však považuji druhou možnost za ne zcela ideální. Důvod je prostý. SEO webu by měl řídit jedním směrem jeden „hlavní“ člověk – ten nejfundovanější, s největšími zkušenostmi, s maximální znalostí daného oboru. Ten by měl stát v čele týmu nebo být téměř výhradně tím, kdo má rozhodovací právo o strategii, procesech a směru rozvoje internetového marketingu.

Jen tak je totiž možné udržet koncepci marketingu ve vyhledávačích, nastolit správný směr a držet jej podle marketingové strategie. Tu lze v průběhu prací částečně i měnit, ale musí jít stále o koncepční změny (např. na základě vyhodnocení doposud realizovaných kroků). Pokud se tak neděje (a je to častým neduhem mnoha internetových projektů), tak se celý marketing ve vyhledávačích ubírá často špatným směrem, energie vložená do souvisejících prací se tříští a její výsledek je tristní. Dochází pak k nekoncepčním krokům, výstřelkům, náhodným a neřízeným procesům, které jeden bez druhého v neideální symbióze nemohou nikdy dobře fungovat.

Roztříštěné investice do marketingu pro vyhledávače, kdy firmy tu koupí deset (zcela zbytečných) odkazů z firemních katalogů, tu si udělají hurá stránku na Google+ a jindy zase poprosí svého kodéra ať trochu zvaliduje kód nového eshopu prostě nefunguje. Je potřeba postupovat vždy systémově. V principu to znamená nastavit si cíle a jasné vize, následně zpracovat analýzu stávajícího webu a jeho onPage faktorů. Hned potom je dobré analyzovat konkurenci na internetu a připravit si SEO analýzu klíčových slov. Z toho všeho pak připravíme plán neboli strategii co a jak uděláme, abychom se dostali tam, kam potřebujeme. Jdeme vždy postupnými kroky – tj. nemá moc smysl inzerovat a řešit rozsáhlý linkbuilding, když ještě nemáme ani doladěný samotný web nebo neznáme svoji konkurenci.

Teprve potom následují dle strategie promyšlený linkbuilding. Promyšlený proto, že zadání desítek backlinků nějakému rádoby expertovi z webtrhu Vás skutečně nikam neposune. Je potřeba zvážit jaký marketing může fungovat pro Váš konkrétní web, pro Váš obor a s ohledem na Vaši konkurenci. Jen tak můžete uspět. U eshopů se tak možná bude vyplácet registrace do katalogů eshopů, srovnávačů zboží a na Facebook/Google+, ale pro firemní web z oblasti DTP bude mnohem lepší budování zpětných odkazů na designových stránkách a fórech, prezentace na LinkedIn/Google+/Pinterest a třeba placený PR článek na některém z webů, které tvoří autoritu v daném oboru.

Sdílet

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).