Vztah mezi redakčním systémem a webem je úzký. Platí však jaký RS takový web? A je vlastně potřeba pro dobrý a kvalitní stránky výkoný redakční systém? A co dělat když vám váš projekt přeroste přes hlavu?
Nedávno jsem četl nějaký blog bývalého redaktora Rootu, který si stěžoval na redakční systém, který je dle jeho slov slátanina. Důvodem je jeho již dlouhý a kulturně specifický původ. Změnu RS u velkého serveru nemá rád nikdo. Pro techniky to znamená „překlopit“ starý web do nového systému, což je po konfiguraci asi největší martýrium. Obzvláště pokud je potřeba to dělat ručně,protože předchozí RS byl „čuňík“ a zdrojový kód je sice pro prohlížeč čitelný, pro člověka již méně a vyrábět nějaký skript bývá sice často dobré řešení, ale také docela náročné.
K tomu připočtěme to, že dnes nejsou in rámy, které v tomto směru mohly a často ulehčili práci. Vše zachraňují externí ccs soubory, které nabízejí jednoduchou změnu vzhledu. Ale to by musel stejně být RS kvalitní a dělat stránky čisté. Problém je v tom, jak si často RS vybíráme. Nikoli ten, který se dá nejsnáze změnit či nahradit (na to při výběru myslí jen málokdo), ale ten který má nejvíce funkcí, které potřebuji, nejsnazší ovládání (abych ušetřil za školení) a snadnou možnost konfigurace (protože většina z nás je více či méně líná).
Co ale dělat když našemu starému dobrému RS, který má teprve deset let (a spoustu různých záplat k různým příležitostem), dojde dech? pokud máte zdrojové texty v nějaké rozumné podobě, pak je přechod obvykle ne příliš bolestnou záležitostí. Pokud je ale vaším jediným pojítkem s minulostí starý web, potažmo jeho RS máme obvykle problém. Pokud je web velký a chrlí každý den několik článků, pak asi nejsnazší cestou je nějaký čas budovat dva weby, jeden oficiální se starým designem a RS a jeden nový v beta versi a za nějaký čas to vyměnit. Šance, že se na nějaký starý článek bude někdo dívat je malá a pokud ano, pak ho nalezne ve starší vzhledové podobě, což nebývá většinou žádná velká tragédie.
A proč to vlastně píši? Dost možná protože jsem na jednom nejmenovaném serveru na podobný RS narazil. Vzhled téměř čistě textový, zato editor, který neumí v přímé editaci tag <p> a ve vizuální po uložení uloží něco zcela jiného než zadáte je opravdový zážitek. Připočtěme to, že RS nemohl nikdy počítat s tím, že k němu někdo bude přistupovat skrze FF a tak je vzhledově nastaven na IE nebo že do čistého HTML po uložení nacpe spoustu značek, které jsou celkem k ničemu, je to docela o nervy. A jeho změna? Na tu nejsou lidi, chuť ani poníze… Tak už to někdy bývá.
No rámy jsou, ale je celkem zbytečná komplikace kvůli bezpečnosti, většinou chcete stejně jet ve "strict", technologicky máte problémy s předáváním hodnot atd. Rámy byly fajn a práce s nimi třeba v NS Composeru byla paráda, ale... Já s článkem souhlasím, mám za těch 15 let stejné pocity ;o)
[2] [3]: Ramy mely tu vyhodu, ze samotny obsah byl obvykle uplne oddeleny od designu (hlavicky, menu a paticky). Takze vyhoda pri jakekoliv praci s tim textem je myslim celkem zrejma. Je zajimave sledovat, ze po 10 letech se web k myslence ramu vraci - jen se tomu ted rika Ajax.
Za tech 10 let zkouseni a prace s ruznymi CMS jsem bohuzel dospel k ultimatnimu poznani, ze co si clovek nenprogramuje sam, stoji za h*vno.
[5]rámy v době kdy je kladen velký důraz na seo hodně kontraproduktivní záležitost, na stránku v rámech se blbě odkazuje, spousta stránek defakto nemá žádný obsah a obsah rámů s patičkou a hlavičkou se většinou nemění, což v době, kdy tag title ( v meta hlavičce)je z celé stránky málem nejdůležitější dosti velký problém
>> K tomu připočtěme to, že dnes nejsou in rámy,
>> které v tomto směru mohly a často ulehčili práci.
>> Vše zachraňují externí ccs soubory, které nabízejí
>> jednoduchou změnu vzhledu.
>
> Tak tomuhle tedy vůbec nerozumím. Mohl by mi to někdo vysvětlit?
Taky jsem na to chvíli zíral. Pak jsem nad tím mávnul rukou, vždyť to napsal Michal Černý. Tomu není potřeba rozumět.
Chápej rámy spíš na webové aplikace, kde tě nějaké tzv. SEO nezajímá, možná je zle lepší když robot ani neindexuje :o) Je pravda, že AJAXové hrátky jsou víceméně vylepšená simulace rámů. Ale když píšeš nějakou "těžkou aplikaci", tak to je ještě větší zvěrstvo, akorát se místo rámy říká boxy ;o)
Autor se zajímá především o sociální důsledky a aspekty užívání Internetu, filosofii (etika a kosmologie), teologii, vzdělávání, fyziku a umění. V současné době publikuje na Lupě, DSL.cz, Root, Digiareně i jinde. Vystudoval fyziku a teologii.
V současné době působí také jako šéfredaktor serveru myslenkove-mapy.cz.
Má také své osobní stránky.
Přečteno 72 486×
Přečteno 39 068×
Přečteno 25 197×
Přečteno 18 077×
Přečteno 16 730×