Ve svém nedávném článku pro Lupu (Ovlivňuje internet demokracii) jsem psal o možnostech jednotlivých systémů provádět korekturu obsahu internetu. A hle – zprávička na Lupě to potvrdila, téměř v zápětí (o pár týdnů): „Internetová cenzura směrem na východ od našich hranic stále bují. Například v Kazachstánu byly zablokovány dva nepohodlné weby kub.kz a geo.kz provozované tamní politickou opozicí. To v Číně byl zaznamenán o něco nezvyklejší projev tamní cenzury. Podle dostupných informací některé dotazy směřující na zahraniční vyhledávače od Googlu, Yahoo nebo Microsoftu byly přesměrovány na místní jedničku Baidu.“ Myslel jsme si, že to lze udělat i šikovněji, ale účel vlád toto opatření jistě splní.
V dalším svém článku jsem tento měsíc hovořil o personalizovatelných start page – a hned se rozvinula diskuse o tom, co všechno jsme ochotní lidem, které jsme nikdy neviděli a zřejmě ani neuvidíme svěřit – hesla do mailů, oblíbené stránky, milostnou korespondenci či pokec na GTalk. Spojíme-li to s informací, že normální není nekrást, ale lhát (alespoň v kyberprostoru), což je závěr článku pana Pírka, pak se chováme dost nezodpovědně.
Nevím proč, ale začínám přicházet ke zjištění, že předpokládat kategorické morální imperativy na internetu nelze a začínám řešit dilema, zadli mé tři maily, které spravuje Netvibes jsou „v pohodě“ s tím, že do nich přistupuje někdo třetí. Já ale ne.
Autor se zajímá především o sociální důsledky a aspekty užívání Internetu, filosofii (etika a kosmologie), teologii, vzdělávání, fyziku a umění. V současné době publikuje na Lupě, DSL.cz, Root, Digiareně i jinde. Vystudoval fyziku a teologii.
V současné době působí také jako šéfredaktor serveru myslenkove-mapy.cz.
Má také své osobní stránky.
Přečteno 67 730×
Přečteno 37 473×
Přečteno 22 988×
Přečteno 17 272×
Přečteno 14 061×