Hlavní navigace

Čína blokuje Youtube

17. 3. 2008 16:24 (aktualizováno) Michal Černý

Čínská vláda se rozhodla zasáhnout proti zpravodajskému potenciálu serveru Youtube a jala se ho na svém území blokovat. Důvodem mají být videa, která se týkají nepokojů v Tibetu. Podobně dopadly servery BBC či CNN.

Doplněno.

Celá věc je zajímavá jak z pohledu dodržování lidských práv také také v tom, jakým se video stává fenoménem ve zpravodajství. Amatérská videa mají pro Čínu stejnou, ne li větší společenskou nebezpečnost, jako zpravodajské nadnárodní kolosy.
iDnes dále uvádí, že o zpravodajství se chtějí strat blogeři, kteří mají tvořit překladatelskou a zprostředkující síť takového rozsahu, že ho čínská strana nebude schopna rozumným způsobem blokovat. Tímto způsobem by se také měli šířit zprávy do světa o dění v Tibetu.

A ejhle další nový zpravodajský fenomén je na světě. Události v čínské autonomní oblasti jsou sice politování hodné (nevíme pro kterou stranu, neboť nemáme žádné rozumné informace. I přes to se zdá, že čínský zásah není jako je již v Číně zvykem právě adekvátní), ale současně ukazují na nový zpravodajský fenomén. Co bude dál je otázka, na kterou bude těžké hledat odpověď nejen ve formách a rozměrech zpravodajství, ale také v otázce Tibetu. Zajímavý zpravodajský problém – zajímavé téma, troufnu si také říci, že většina z nás sympatizuje s Tibeťany. A přes to všechno informace které k nám přicházejí jsou různé: je situace postavena tak, že demonstranté demolují obchody a policie proti nim zasahuje jako proti komukoli jinému, nebo jsou obětmi čínské samovůle. Mnohou interpretaci si přejeme, ale musíme uznat že informace, které dostáváme jsou protichůdné a nejasné.

Celá uvaha může jít ještě dále otázkou, zdali je Youtube možno vnímat jako barometr demokracie – když jsou nepokoje (chápejme demonstrace za demokracii) v Barmě vláda vypne internet, demonstruje se v Číně vláda zablokuje Youtube ne nepodobně postupoval také nedávno Pákistán, kterému se nezdáli karikatury Mohameda. Ten od Youtube pro jistotu odstřihl celý svět.

Vypadá to, že se zpravodajství mění rychleji než jsme všichni čekali a může se zdát, že bude stále intenzivněji a zřetelněji tlačit na vlády a na společnost, aby plnili to, co je zrovna v kurzu. Pokud to budou lidská práva, pak Bohu díky za tuto změnu. Doufejme, že blokování serveru, který se tomu kterému státu zrovna politicky nelíbí se nestane běžnou praxí, k čemuž současná situace zřejmě směřuje. Bohužel.

Viz:

IDnes

Lupa

Sdílet

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).